VIDEO Tenisový ošiaľ môže prepuknúť naplno: Francúzi získali po 16 rokoch Davisov pohár!

Radosť kapitána Yannicka NoahaRadosť kapitána Yannicka Noaha Zdroj: SITA

LILLE - Francúzski tenisti sa stali desiatykrát víťazmi Davisovho pohára - MS reprezentačných družstiev. Vo finále triumfovali na domácej pôde v Lille nad Belgickom 3:2. O rozhodujúci tretí bod pre tím kapitána Yannicka Noaha sa v záverečnej dvojhre postaral Lucas Pouille, ktorý v súboji tímových dvojok deklasoval Stevea Darcisa 6:3, 6:1, 6:0.

Francúzi získali "šalátovú misu" prvýkrát od roku 2001. Pri predchádzajúcich troch finálových účastiach v rokoch 2002, 2010 a 2014 ťahali za kratší koniec. Belgičania si na prvý triumf v prestížnej súťaži musia ešte počkať. K úspechu im nepomohli ani dva body Davida Goffina, ktorý v úvodnom nedeľňajšom singli vyrovnal na 2:2, keď v dueli tímových jednotiek zvíťazil nad Jo-Wilfriedom Tsongom 7:6 (5), 6:3, 6:2.

Goffin proti Tsongovi potvrdil výbornú formu, ktorú naznačil už na turnaji majstrov v Londýne, kde postúpil až do finále. Prvý set získal vo svoj prospech v tajbrejku. V druhom dejstve slávil úspech vďaka brejku v šiestom geme a v treťom sete už na dvorci jasne dominoval. "Zápas sa hral vo vynikajúcej atmosfére. Som rád, že som ho dokázal vyhrať a stále mame šance na celkový triumf. Snažil sa hrať agresívne. V závere som bol trochu nervózny, no v poslednom geme pri svojom servise som si počínal suverénne," citovala slová Goffina agentúra dpa.

Goffinovo víťazstvo malo byť vzpruhou pre jeho krajana Darcisa, ten však rozhodujúci zápas nezvládol. Pouille bol od úvodných minút na dvorci lepším hráčom, skvele podával a svojho súpera prevýšil aj na returne. V každom sete sa mu podaril rýchly brejk a potom si bez problémov strážil svoj servis. Za stavu 5:0 v treťom dejstve premenil hneď prvý mečbal a na zaplnenom štadióne Pierrea Mauroyho v Lille vytryskol gejzír francúzskej radosti.

Pouille po zisku rozhodujúceho nebude ťažko skrýval dojatie. "Nemám slov, cítim silné emócie. Som hrdý na celý náš tím. Keď Jo-Wilfried prehral úvodnú nedeľňajšiu dvojhru, bolo to na zbláznenie. Pred rozhodujúcim súbojom som sa snažil upokojiť a hovoril som si, že musím hrať svoju hru. Neviem ako opísať to, čo momentálne prežívam, som prešťastný. Po 16 rokoch sme konečne získali vytúženú trofej," nadchýnal sa 23-ročný Francúz.

Kapitánovi "Les Bleus" Noahovi spadol kameň zo srdca: "Bolo to fantastické finále. Mal som pocit, ako keby som hral na kurte ja, prežíval som každý jeden zápase. Snažili sme sa hrať ako tím a to bol kľúč ku krásnemu víťazstvu. Bolo to nádherné dobrodružstvo," uviedol bývalý víťaz Roland Garros.

Finále Davisovho pohára 2017:
Francúzsko - Belgicko 3:2

piatok:
Lucas Pouille - David Goffin 5:7, 3:6, 1:6
Jo-Wilfried Tsonga - Steve Darcis 6:3, 6:2, 6:1

sobota:
Richard Gasquet, Pierre-Hugues Herbert - Ruben Bemelmans, Joris De Loore 6:1, 3:6, 7:6 (2), 6:4