VIDEO Česko slávi historický úspech: Hádzanárky na šampionáte šokovali obhajkyne bronzu!

Víťazné oslavy českých hádzanárokVíťazné oslavy českých hádzanárok Zdroj: SITA

LIPSKO/MAGDEBURG - Veľké prekvapenie sa zrodilo v pondelok na XXIII. majstrovstvách sveta v hádzanej žien v Nemecku (1. - 17. 12. 2017). Na úkor Rumunska sa oň postarali reprezentantky Česka, ktoré zdolali v Lipsku favorita a víťaza základnej A-skupiny tesne 28:27, keď po polčase zaostávali 14:17. Víťazný gól proti Rumunkám vedených jednou z najlepších hádzanárok sveta Neagovou dosiahla v záverečných sekundách Hrbková. Český tím postúpil na MS premiérovo do štvrťfinále, pričom jeho doterajšie najlepšie umiestnenie bolo 13. miesto.

Blízko k senzácii mali aj Kórejčanky. Ešte pol minúty pred koncom riadneho hracieho času vyhrávali o gól nad zatiaľ suverénnmi Ruskami. Tie však zásluhou Makejevovej vyrovnali na 30:30 a vynútili si predĺženie, v ktorom hneď ušli súperkám na rozdiel dvoch gólov a vedenie už z rúk nepustili (36:35).

Suverénnym spôsobom postúpili obhajkyne prvenstva spred dvoch rokov. Nórky s prehľadom zdolali Španielky 31:23 a teraz ich čaká predčasné finále. Vo štvrťfinále sa stretnú s Ruskami, bude to súboj dvoch hlavných ašpirantov na titul.

V pondelok sa predlžovalo aj druhýkrát. V zápase Holandsko - Japonsko svietil nerozhodný stav na ukazovateli skóre po I. polčase (10:10), po 60 minútach (20:20), ale nadstavenú desaťminútovku lepšie zvládli reprezentantky "oranjes" a už sa môžu tešiť na boj o semifinále proti Češkám.

Prezidentský pohár si v Nemecku vybojovali hráčky Poľska, ktoré v dueli o konečnú 17. pozíciu na MS 2017 zdolali Brazílčanky, majsterky sveta spred 4 rokov, o dva góly 29:27.