Nasťa Kuzminová pokračuje vo fenomenálnej sezóne: Toto ju včera podržalo!

Anastasia KuzminováAnastasia Kuzminová Zdroj: SITA

LE GRAND-BORNAND - Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová v 3. kole Svetového pohára vo francúzskom Le Grand-Bornand zvíťazila v šprinte s veľkým náskokom a v tejto sezóne už druhýkrát triumfovala. Od druhej Nemky Laury Dahlmeierovej ju na 7,5 km trati delilo 33,9 sekundy a od tretej Ukrajinky Vity Semerenkovej 41,4 s. V priebežnom hodnotení SP je po šiestich pretekoch Kuzminová už tretia, keď na prvú Fínku Mäkäräinenovú stráca len 18 bodov.

Kuzminová (0-0) bežala s nízkym štartovným číslom 23 v tričku najlepšej v priebežnom poradí šprintu SP a opäť upútala behom, najrýchlejším zo všetkých. Streľbu ležmo zvládla bezchybne a na medzičase sa ocitla na prvom mieste. Pred nemeckou super bežkyňou Herrmannovou bola rýchlejšia o 6,3 sekundy. Nemka nezvládla prvý stojkový výstrel a bolo zrejmé, že pri čistej streľbe by už len ťažko mohol Kuzminovú niekto ohroziť.

Fínka Mäkäräinenová musela až dvakrát krúžiť na trestnom okruhu (1-1), Ruska Akimovová netrafila úplne posledný terč, Francúzka Habertová tiež nezastrieľala presne a navyše aj pomalšie bežala. Kuzminová perfektne odstrieľala aj polohu stojmo, jej náskok napriek mäkšiemu snehu, ktorý príliš v obľube nemá, bol obrovský a suverénne dominovala. V tejto sezóne 33-ročná slovenská biatlonistka zvíťazila po druhý raz, minulý týždeň nenašla premožiteľku v rakúskom Hochfilzene. V pretekoch SP sa radovala z víťazstva po siedmy raz. Ako prvá jej v cieli blahoželala Mäkäräinenovä, ktorá sa s dvoma streleckými chybami v top desiatke neumiestnila.

Nasťa Kuzminová opúšťa strelnicu Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA

V teplejšom počasí s dvoma stupňami sa z trojice slovenských biatlonistiek na štarte ako prvá pokúšala o výsledkový prienik Paulína Fialková. Oproti predchádzajúcemu kolu v Hochfilzene si mohlo 103 žien užiť optimálne poveternostné podmienky na strelnici, no dosť nečakane sa u väčšiny množili chyby a zaujalo aj zdĺhavé mierenie. P. Fialková (1-1) sa na trati cítila dobre a dosahovala veľmi dobré medzičasy. Na strelnici nevybielila štvrtý terč, v stoji druhý a musela dosť pridať, aby stratu aspoň čiastočne zmazala. Ivona Fialková (1-3) si na treťom terči pridala 150 m navyše, v stoji nevybielila druhý, štvrtý a piaty terč, čo ju zosunulo až na záver výsledkovej listiny.

Kuzminová v cieli dlho čakala, kto ju ešte ohrozí. Nemka Dahlmeierová so štartovným číslom 86, vlaňajšia hviezda sezóny, bola k nej dosť blízko, po 'ležke', len 6,7 sekundy, no po 'stojke' aj keď bezchybne zastrieľanej, už strácala 25,8. Bežecky na Slovenku ani zďaleka nemala. "Vyhrala som, cítim sa výborne, no nebolo to jednoduché. Dôležité bolo, že som bezchybne zastrieľala, to ma podržalo, pretože na trati bolo treba poriadne zabojovať. Sneh bol pomerne ťažký, boril sa, o to viac síl bolo treba vydať. Môj servis však odviedlo stopercentnú robotu a veľmi mi pomohol," uviedla Kuzminová.

Anastasia Kuzminová Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR

"Všetko je tak, ako má byť," referoval tréner a manžel Kuzminovej Daniel Kuzmin. "Nasťu však netreba naháňať, ideme od pretekov k pretekom. V tomto šprinte vyzerala naozaj perfektne. Nemalo to chybu, navyše trať nebola príliš dobre vypreparovaná, preto som sa aj sám prekvapil, že to takto vyšlo, s najlepším bežeckým časom, s perfektnou streľbou. Prišli sme sem v pondelok, v utorok trénovali a trať nebola vôbec urobená, bola bez podkladu, navyše nasnežilo. Preto je obdivuhodné, že Nasťa v tak hlbokom snehu podala taký stopercentný výkon."

Kuzminová bežala s nižším štartovným číslom. "Ukázalo sa, že to bola výhoda," dodal Daniel Kuzmin. "Streľba s nulou na konte, no čo dodať, je to perfektné. Sezóna však len začala, netreba sa zamýšľať ako bude ďalej. Úvod nám vo sveťáku vyšiel, je nad očakávanie, a to je dobre."

Kuzminová vo svojej kariére, ktorá ju vyniesla dvakrát na olympijský piedestál vo Vancouveri'2010 a Soči'2014, ešte nikdy nezačala sezónu lepšie. Momentálne má na konte tri pódiové umiestenia, v 2. kole bola v rakúskom Hochfilzene najskôr druhá v šprinte, potom prvá v stíhacích pretekoch, teraz v 3. kole vo francúzskom Le Grand Bornand pridala ďalšie víťazstvo v šprinte a v sobotných stíhacích pretekoch vyštartuje na trať s veľkým náskokom.

Prvé víťazstvo v SP si zapísala Kuzminová vo Vancouveri'2010 v šprinte, keďže ZOH boli aj súčasťou hodnotenia SP. V sezóne 2010/2011 pribudli ďalšie dva triumfy v SP, v Hochfilzene (šprint) a v Oslo (stíhacie). V sezóne 2012/2013 triumfovala raz v Anterselve v šprinte, v 2013/2014 až trikrát, v olympijskej Soči (šprint) a dvakrát v Oslo (stíhacie a mass), no víťazstvo na ZOH v Soči sa do hodnotenia SP nezaratúvalo. V tejto zime má v decembri na konte už dve víťazstvo v Hochfilzene (stíhacie), v Le Grand Bornand (šprint) a navyše bola aj druhá v šprinte v Hochfilzene.

Dosiaľ Kuzminová nazbierala deväť prvých miest v pretekoch SP a na ZOH, z toho čisto v pretekoch SP sedem, maximálny počet bodov do SP si však zapísala aj na ZOH vo Vancouveri, ktoré boli súčasťou seriálu.

Viac o téme: Anastasia Kuzminová