VIDEO Kanada premrhala proti USA sľubné vedenie, mladí Rusi žiadnu drámu nepripustili

Radosť mladíkov Ruska Radosť mladíkov Ruska Zdroj: iihf.com

BUFFALO - Hokejisti Ruska zdolali hráčov Bieloruska hladko 5:2 v piatkovom zápase B-skupiny na majstrovstvách sveta hráčov do 20 rokov v americkom Buffale. "Zborná" viedla po dvoch tretinách už 3:0, Bielorusom sa síce podarilo skorigovať v úvode záverečného dejstva, ale Rusi vzápätí pridali ďalšie dva zásahy.

Posledné slovo síce patrilo Bielorusku, duel sa im však napokon nepodarilo zdramatizovať. Rusko si vďaka triumfu zaistilo účasť vo štvrťfinále.

Kanadskí reprezentanti do 20 rokov podľahli pod holým nebom domácim rovesníkom z USA 3:4 po samostatných nájazdoch v piatkovom severoamerickom derby v rámci majstrovstiev sveta tejto vekovej kategórie, ktoré sa konajú v Buffale. Zápas na štadióne s otvorenou strechou sa na juniorskom svetovom šampionáte uskutočnil vôbec prvý raz v histórii.

Dosiaľ jediný podobný duel pod hlavičkou IIHF odohrali počas seniorských MS v toku 2010 v Nemecku, vtedy však bola k dispozícii zaťahovania strecha vo Veltins Arene v Gelsenkirchene. V piatok sa zároveň zrodil nový divácky rekord MSJ, štadión New Era navštívilo 44592 priaznivcov.

Do stretnutia vstúpili lepšie hráči "javorových listov", ktorí využili dve presilovky - skóre duelu otvoril Cale Makar, náskok Kanaďanov ešte v prvom dejstve zdvojnásobil Dillon Dubé. V druhej tretine zúžitkovali početnú výhodu aj Američania, keď znížil Kieffer Bellows. Domáci sa tešili iba 72 sekúnd. Na rozdiel dvoch gólov upravil Robert Thomas.

Američania sa však nevzdali a v tretej tretine, za hustého sneženia dokonale zaskočili súpera. Najprv opäť v presilovej hre skorigoval Scott Perunovich a o 34 sekúnd vyrovnal Brady Tkachuk. Predĺženie gól neprinieslo a stretnutie severoamerických rivalov rozhodli až samostatné nájazdy, v ktorých neuspel ani jeden hráč Kanady, hokejisti USA sa presadili dvakrát. Rozhodujúci pokus premenil Bellows.

Kanada je i napriek nezdaru lídrom skupiny, dosiaľ bodovala vo všetkých stretnutiach - dvakrát zvíťazila a teraz neuspela po nájazdoch. Spojeným štátom americkým patrí s piatimi bodmi druhá priečka, pretože v ostatnom zápase podľahli Slovensku tesne 2:3.

Majstrovstvá sveta hokejistov do 20 rokov - Buffalo (USA) - piatok:

A-skupina:

Kanada - USA 3:4 po sam. nájazdoch (2:0, 1:1, 0:2 - 0:0, 0:1)
Góly: 5. Makar (R. Thomas), 16. Dubé (Steel), 38. R. Thomas (Bean) - 37. Bellows (Mittelstadt, Oettinger), 47. Perunovich (Mittelstadt), 47. B. Tkachuk (Mittelstadt), rozhod. sam. nájazd: Bellows

B-skupina:

Bielorusko - Rusko 2:5 (0:2, 0:1, 2:2)
Góly: 43. Derjabin (Pisčuk), 51. Pisčuk (Martynov) - 11. Polodian (Altybarmakian, Maľcev), 13. Rubcov (Kajumov), 24. Kostin (Svečnikov), 45. Kajumov (Rubcov, Manukian), 49. Kostin (Svečnikov, G. Ivanov)

Viac o téme: Bielorusko Rusko USA Kanada