VIDEO Veľké sklamanie pre mladých Slovákov: Od semifinále ich delil kúsok šťastia!

Zverenci trénera Ernesta Bokroša obsadili konečné siedme miesto.Zverenci trénera Ernesta Bokroša obsadili konečné siedme miesto. Zdroj: http://2018.worldjunior.hockey

BUFFALO - Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov nepostúpila do semifinále na juniorských majstrovstvách sveta v americkom Buffale. Zverenci trénera Ernesta totiž prehrali v utorkovom štvrťfinále s rovesníkmi zo Švédska tesne 2:3. Slováci na šampionáte obsadili konečné 7. miesto, o jednu pozíciu zlepšili svoje minuloročné vystúpenie. Turnaj sa pre nich už skončil, za najlepších hráčov tímu SR na MSJ vyhlásili brankára Romana Durného, obrancu Martina Bodáka a útočníka Samuela Bučeka.

Hneď v úvode bezgólovej prvej tretiny až trikrát zvonila bránková konštrukcia, dvakrát za slovenským gólmanom Romanom Durným a v oslabení trafil žŕdku aj Erik Smolka. Viac z hry mali favorizovaní Švédi, ktorí otvorili skóre v deviatej sekunde druhej čast zásluhou Isaca Lundeströma. Druhý gól švédskeho tímu pridal v 27. minúte Fabian Zetterlund. V 38. min sa družstvu SR podarilo využiť presilovku presným zásahom kapitána Martina Bodáka.

Na začiatku tretej časti Slováci nevyťažili vyrovnanie zo 103-sekundovej početnej výhody o dvoch korčuliarov, druhým gólom v zápase potom zvýšil náskok Švédov Lundeström. Vzápätí však kontroval opäť Bodák svojim druhým presným zásahom v zápase. V závere švédske družstvo aktívnou hrou nedovolilo slovenskému tímu pristúpiť k hre bez brankára a ustrážili si postup.

Na šampionáte v Buffale odohrali Slováci dovedna päť stretnutí s bilanciou dve víťazstvá a tri prehry. V základnej skupine sa im podarilo zdolať favorizovaných Američanov a v priamom zápase o postup do vyraďovacej fázy aj Dánov. Nestačili na Kanaďanov, Fínov a v utorok ani na Švédov. Piatykrát v histórii skončilo Slovensko na MSJ na siedmom mieste, predtým aj v rokoch 1996, 2005, 2008 a 2016. Maximum sú dve tretie priečky v rokoch 1999 a 2015.

Mladíci zo Švédska si už dvanástykrát v rade zahrajú na MSJ o medaily. Zaujímavosťou je, že za ostatných päť rokov odohrali obaja súperi už štvrtí vzájomné štvrťfinále a vo všetkých prípadoch boli úspešnejší Švédi.

Majstrovstvá sveta hokejistov do 20 rokov v Kanade - utorok:

štvrťfinále
Švédsko "20" - Slovensko "20" 3:2 (0:0, 2:1, 1:1)
Góly: 21. Lundeström (Söderlund), 27. Zetterlund, 51. Lundeström (Söderlund, Steen) - 38. Bodák (Zeleňák, Miloš Roman), 52. Bodák (Kelemen, Smolka)
Vylúčení: 5:2 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Garon (Lan.), Nikolic (Rak.) - Hancock (USA), Ondráček (ČR), 1445 divákov

Švédsko: Gustavsson - Liljegren, Moverare, Dahlin, Brännström, G. Lindström, Sellgren, Högberg - Pettersson, A. Nylander, Andersson - Karlström, L. Lindström, Zetterlund - Söderlund, Lundeström, Steen - G. Gustafsson, Davidsson, Jonsson Fjällby - J. Boqvist

Slovensko: Durný - Hedera, Korenčík, Bodák, M. Ivan, Zeleňák, Fehérváry, Matejovič, Fereta - Smolka, Kundrik, Kelemen - Miloš Roman, Tamáši, Krivošík - Buček, A. Ružička, Studenič - Liška, Čacho, Solenský

V úvode stretnutia boli aktívnejší Švédi a získali výhodu presilovky. Počas Fehérváryho trestu zazvonila žŕdka za Durným po pokusoch A. Nylandera a Lindströma, na opačnej strane unikol Smolka a tiež trafil konštrukciu za Gustavssonom. Aj v rovnovážnom stave pokračoval tlak Švédom, no Slováci hrozili z brejkov. V 11. min si presilovku zahrali aj zverenci tréner Bokroša, no gól nedal A. Ružička a z dorážky ani Fehérváry. V závere prvej časti Bučekov pokus zblokoval Sellgren, na opačnej strane sa Davidsson nedostal k zakončeniu.

Začiatok druhej časti si Slováci isto predstavovali inak. Vyhrali síce úvodné vhadzovanie, no po zlej rozohrávke Korenčíka sa k puku dostal Lundeström a presnou strelou k žŕdke poslal svoj tím do vedenia. O pár minút neskôr Zetterlund previedol pekné sólo z obranného pásma a zakončil ho gólom pomedzi Durného betóny. Slovenský gólman úspešne zasiahol pri strele Jonssona Fjällbyho. V 33. min švédskeho brankára Gustavssona neprekonal vo veľkej šanci Solenský, no ešte pred druhou sirénou sa tímu SR podarilo skorigovať. V presilovke sa kapitán Bodák dostal k puku na útočnej modrej čiare, nakorčuľoval si na hranicu pravého kruhu a aj s pomocou žŕdky prestrelil Gustavssona.

Hneď v úvode III. tretiny mali slovenskí hokejisti 103-sekundovú presilovku o dvoch korčuliarov, no vyrovnať sa im nepodarilo, keď pokus Studeniča sa od žŕdky odrazil späť do hry. Na opačnej strane už v rovnovážnom stave pohrozil Lindström, ale Durný puk schoval v náruči. V 52. min previedli Švédi peknú kombináciu na konci ktorej bol Lundeström a jeho gól. O necelé dve minúty neskôr však vrátil Slovákov do zápasu kapitán Bodák, ktorý si narazil puk s Kelemenom a koncovkou pod hornú žŕdku skorigoval. V posledných minútach tretieho dejstva Švédi umnou hrou nepustili slovenské družstvo k hre bez brankára a ustrážili si postup do bojov o medaily.

Hlasy (zdroj: SITA, IIHF, SZĽH):

Ernest Bokroš (tréner SR): „Ťažko sa mi hodnotí takéto stretnutie. Musím povedať, že som spokojný s výkonmi hráčov, ale nie s výsledkom. Naozaj sme dnes boli blízko, žiaľ, nevyšlo nám to.“

Martin Bodák (obranca SR, kapitán a autor dvoch gólov): “Brankár Durný chytal počas celého turnaja vynikajúco, inak to nebolo ani dnes. Je to dobrý chalan v kabíne aj na ľade. Proti Švédom sme sa snažili podať čo najlepší výkon, chýbalo nám možno trochu šťastia. Pri prvom góle som videl pred brankárom dvoch spoluhráčov a jedného protihráča. Preto som vystrelil a padlo to tam, mal som z toho veľkú radosť. V presilovke o dvoch hráčov sme chceli strieľať čo najčastejšie, ja som pri svojom pokuse zlomil hokejku. Zahrali sme ju dobre, no chýbal tam gól. V prvom zápase na turnaji proti Kanaďanom sme nehrali dobre, akoby sme sa niečo báli. Inak sme hrali veľmi dobre. Som hrdý na svojich spoluhráčov. Myslím si, že sme mohli hrať semifinále, no taký je hokej.“

Adam Liška (útočník SR): "Veľmi ma mrzí, že nám to utieklo o jediný gól. Zo začiatku mali Švédi navrch, no neskôr sa hra vyrovnala a dokonca sme ich tlačili v niektorých fázach hry. Utiekol nám začiatok druhej tretiny, vtedy sa zlomil zápas. Snažili sme sa dohnať stratu, mali sme šance a je škoda, že sme ich nevyužili. Keby bol výsledok 7:1 alebo 7:2, povedal by som si, že Švédi boli jednoznačne lepší, takto si však myslím, že sme boli vyrovnaným súperom."

Alexander Nylander (útočník Švédska): „Myslím si, že do nasledujúcich zápasov sa ešte musíme zlepšiť. Nehrali sme tak, ako si úroveň play-off vyžaduje. Našťastie sme pri oslabení o dvoch korčuliarov neinkasovali, chlapci na ľade si zaslúžia veľkú pochvalu. “

Fabian Zetterlund (útočník Švédska): „Pri mojom góle som si viedol puk do útočného pásma a vystrelil bekhendom. Našťastie to tam padlo. “

Viac o téme: Ernest Bokroš Martin Bodák Samuel Buček Roman Durný