Kuzminová ťahala Slovenky za skvelým umiestnením: Top desiatku sme mali na dosah

Anastasia KuzminováAnastasia Kuzminová Zdroj: SITA

RUHPOLDNING - Štafeta biatlonistiek Nemecka v zložení Franziska Preussová, Denise Herrmannová, Franziska Hildebrandová a Laura Dahlmeierová zvíťazila v domácom Ruhpoldingu v sobotňajších pretekoch 5. kola Svetového pohára. S odstupom len 2,9 sekundy sa za ňu na 4x6 km trati zaradili Talianky, tretie Švédky stratili na víťazky 17,2 sekundy.

Slovenské kvarteto Paulína Fialková, Anastasia Kuzminová, Terézia Poliaková a Ivona Fialková dobehlo 12-te so stratou 2:43,5 min. Tak ako u mužov aj ženy v Ruhpoldingu zažívali generálku v štafetách pred ZOH v Pjongčangu. Dovedna štartovalo 23 štafiet, Slovenky s číslom 20, ktoré odzrkadľovalo nevýrazný výsledky v predchádzajúcich dvoch štafetových pretekoch, v Hochfilzene nedobehli, v Oberhofe neštartovali. Vysokými favoritkami boli Nemky a Francúzky s víťazstvami a umiestením na stupňoch.

Na prvom úseku sa Slovenky spoľahli na P. Fialkovú (strelecká bilancia 0+1, 0+3). Najviac stratila pri troch dobíjaniach v streľbe stojmo a musela doháňať značnú stratu 41,3 s, na odovzdávke bola až 14-ta, s mankom na vedúce Talianky 43,1. Druhý úsek bol v znamení hraničného úsilia Kuzminovej (0+0, 0+2) dotiahnuť sa na najlepšie, po 'ležke' bola 10-ta, po 'stojke' s dvoma dobíjaniami ôsma, na odovzdávke už štvrtá, 17,5 s za prvým Nemeckom.

V druhej polovici pretekov Slovenky nasadili menej výrazné osobnosti a bolo ťažké priebežné poradie nejakým spôsobom zveľadiť. Terézia Poliaková (0+1, 1+3) utrpela najviac po streľbe stojmo s trestným okruhom a do záverečného okruhu poslala Ivonu Fialkovú (0+1, 0+2) na 10. mieste (+1:58,1). Ani ona však výsledkový pád nezastavila a dobehla 12-ta, rovnako ako deň predtým slovenskí muži.

Najbližšie k víťazstvu mali po poslednej odovzdávke prekvapujúco Švajčiarky pred Švédkami a Francúzkami, po 'ležke' už Nemky s Dahlmeierovou. V závere boj o víťazstvo zviedli Talianka Sanfilippová s Dahlmeierovou, podľa očakávania v prospech domácej Nemky.

výsledky:
preteky štafiet na 4x6 km: 1. Nemecko (Franziska Preussová, Denise Herrmannová, Franziska Hildebrandová, Laura Dahlmeierová) 1:08:47,0 (0+9), 2. Taliansko +2,9 (0+3), 3. Švédsko 17,2 (0+5), 4. Nórsko 23,1 (0+9), 5. Poľsko 24,5 (0+5), 6. Česko 1:04,0 (0+7), ...12. SLOVENSKO (Paulína FIALKOVÁ, Anastasia KUZMINOVÁ, Terézia POLIAKOVÁ, Ivona FIALKOVÁ) 2:43,5 (1+13)

Viac o téme: Anastasia Kuzminová Nemecko Slovensko Darja Domračevová Dorothea Wiererová