VIDEO Najväčšia senzácia šampionátu: Českí hádzanári predviedli neuveriteľný heroický výkon!

Českí hádzanári sa postarali o najväčšiu senzáciu šampionátuČeskí hádzanári sa postarali o najväčšiu senzáciu šampionátu Zdroj: ehf-euro.com/Sasa Pahic Szabo

VARAŽDÍN - Českí hádzanári sa postarali o najväčšie prekvapenie doterajšieho priebehu európskeho šampionátu v Chorvátsku. Českí reprezentanti v druhom zápase skupiny D vo Varaždíne senzačne po heroickom výkone zdolali úradujúceho olympijského šampióna Dánsko 28:27 a odčinili tak sobotňajší úvodný debakel 15:32 so Španielskom.

Rozhodujúci gól dal minútu pred koncom v oslabení Pavel Horák a Česi potom v samom závere zvládli aj hru o dvoch hráčov menej. Sedemnástimi zákrokmi prispel k víťazstvu brankár Martin Galia a ôsmimi gólmi zažiaril najlepší strelec zápasu Ondřej Zdráhala.

Český celok má na konte po dvoch zápasoch dva body rovnako ako Dánsko. Skupinu vedie so štyrmi bodmi Španielsko, ktoré v druhom dnešnom zápase porazilo Maďarov. Práve s nimi českí reprezentanti v stredu uzavrú skupinu a k postupu do ďalšej fázy turnaja im stačí remíza.

Kým so Španielskom český tím prehral druhý polčas 6:16 a zápas končil v hlbokej hernej depresii, proti ďalšiemu ašpirantovi na medaily Dánsku predviedol výkon na absolútnej hranici možností. Olympijskí víťazi síce už po siedmich minútach odskočili do trojgólového vedenia, ale českí reprezentanti hrali s obrovským elánom a čoskoro stratu zmazali.

Medzi tyčami sa prekonával gólman Galia, ktorý tentoraz dostal v úvode prednosť pred Mrkvom. Po 17 minútach Číp z krídla vyrovnal a vzápätí dokonca Petrovský poslal outsidera do vedenia. Len vinou niekoľkých technických chýb šli Česi v prestávke do kabín so stratou 15:16.

Po pauze druhý najväčší favorit turnaja dvakrát opäť viedol o tri góly, ale český národný tím stratu znova dotiahol. Česi vyhecovaní hlasnými fanúšikmi predvádzali svoju najlepšiu hádzanú za posledné roky. Medzi tyčami čaroval gólman Galia a v 55. minúte Zdráhala poslal obrovského outsidera do senzačného vedenia 26:25.

Líder českého tímu potom upravil na 27:26, lenže Číp v predposlednej minúte dostal po faule dvojminútový trest a Hansen zo sedmičky vyrovnal. Aj v oslabení sa ale presadil minútu a tri sekundy pred koncom Horák.

Pol minúty pred záverečnou sirénou vylúčili rozhodcovia aj Landu, ale Galia v kritickej chvíli v dvojnásobnom oslabení vytiahol zákrok večera. Česi si vzali oddychový čas, posledných 20 sekúnd v nerovnovážnom počte hráčov už zvládli a nemuselo im vadiť ani to, že Zdráhala nedal sedmičku.

Českí hádzanári sa postarali Galéria fotiek (5) Zdroj: ehf-euro.com/Sasa Pahic Szabo

Český celok štartuje na veľkej akcii prvýkrát od MS v roku 2015. Maximom reprezentácie na Eure je šieste miesto, na minulom ME predvlani tím neštartoval.

Nemeckí obhajcovia titulu zaváhali vo svojom druhom vystúpení v záhrebskej C-skupine. Proti Slovincom museli doťahovať päťgólové polčasové manko a v dramatickej koncovke vydolovali aspoň bod, keď po diskvalifikácii Blaža Blagotinšeka vyrovnal v úplnom závere z pokutového hodu Tobias Reichmann. Ďalšie balkánske derby Čierna Hora - Macedónsko malo vyrovnaný priebeh, ale z dvoch bodov sa vďaka výhre 29:28 radovali Macedónčania, ktorí sú už spolu s Nemcami v ďalšej fáze.