Obhajkyne zlata Kanaďanky na úvod s hladkým triumfom, prehra Fínok s USA

Víťazné oslavy kanadských hokejistiekVíťazné oslavy kanadských hokejistiek Zdroj: SITA/AP - Frank Franklin II

PJONGČANG - Reprezentantky Kanady vykročili za obhajobou zlatých medailí na zimných olympijských hrách v juhokórejskom Pjongčangu úspešne, keď v nedeľňajšom vstupnom zápase do ženského turnaja zdolali v rámci A-skupiny Olympijské športovkyne z Ruska (OŠR) 5:0. Po dva presné zásahy si pripísali na konto Rebecca Johnstonová a Melodie Daoustová, jeden gól pridala Haley Irwinová. Kapitánka Marie-Philip Poulinová dosiahla tri asistencie. V dueli malo zastúpenie aj Slovensko prostredníctvom hlavnej rozhodkyne Nikolety Celárovej.

Obhajcovia striebra Spojené štáty americké vo svojom úvodnom vystúpení zdolali Fínsko 3:1. Skóre zápasu otvorili severanky, keď v závere prvej tretiny skórovala Venla Hoviová. Američankám však stačili necelé tri minúty na obrat druhom dejstve. Najprv vyrovnala Moniqe Lamoureuxová-Morandová, o triumfe rozhodla v presilovke Kendall Coyneová. Gólovú poistku pridala 13 sekúnd pred koncom zápasu do prázdnej bránky Dani Cameranesiová.

A-skupina:

Fínsko - USA 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)
Góly: 20. Hoviová - 29. Lamoureuxová-Morandová, 32. Coyneová, 60. Cameranesiová
Vylúčené: 4:2 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Hertrichová (Nem.), Hoveová (Nór.) - Girardová-Fabreová (Fr.), V. Johanssonová (Švéd.)

Kanada - OŠR 5:0 (0:0, 3:0, 2:0)
Góly: 22. a 49. Johnstonová, 36. a 51. Daoustová, 25. Irwinová
Vylúčené: 2:7 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Celárová (SR), Timglasová (Švéd.) - Heikkinenová (Fín.), Linneková (Nem.)