Obrovská dráma v kvalifikácii: Slovenky po trojnásobnom predĺžení zdolali Bosnu!

Kvalifikácie na ME 2019 v basketbale žien Slovensko - Bosna a HercegovinaKvalifikácie na ME 2019 v basketbale žien Slovensko - Bosna a Hercegovina Zdroj: TASR - Branislav Račko

RUŽOMBEROK - Slovenská basketbalová reprezentácia žien doma v Ružomberku zdolala výber Bosny a Hercegoviny 100:95 po trojnásobnom predĺžení v stredajšom stretnutí A-skupiny kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy do Srbska a Lotyšska. Zverenky trénera Petra Kováčika oplatili hostkám nezdar zo Sarajeva a v tabuľke "áčka" sa posunuli na druhú priečku o skóre za Čiernohorky.

Bosna zmazala manko v poslednej sekunde štvrtej štvrtiny. Najlepšou strelkyňou Slovenska bola Angelika Slamová, ktorá dosiahla 19 bodov. Na rozhodnutie boli potrebné až tri päťminútovky navyše. Slovenky napokon doviedli duel do víťazného konca a nadviazali na sobotňajší zisk dvoch bodov z Čiernej Hory.

Oba tímy začali opatrne, ako prvé sa presadili Slovenky zásluhou Miroslavy Mištinovej. Priebeh prvej štvrtiny bol vyrovnaný, napokon ju lepšie zakončili hostky s vedením 17:16. Druhá 10-minútovka začala podobne ako prvá, Angelika Slamová trojkou naklonila misky váh na stranu domácich. Vedenie sa však Slovensku nepodarilo udržať, Bosna sa postupne dostala na rozdiel 9 bodov. Zverenky trénera Kováčika však zabrali a do polčasovej prestávky išli s trojbodovým mankom.

V tretej časti to bola ako na hojdačke, väčšinou boli na koni Bosnianky, v závere však prebrali iniciatívu Slovenky a do záverečného dejstva išli s bodovým náskokom. V poslednej štvrtine zápasu sa hostky dostali opäť do vedenia. Tri a pol minúty pred koncom viedli o sedem bodov, Slovenky však zlepšili obranu, blysli sa 10-bodovou sériou a boli iba krok od víťazstva. V poslednej sekunde sa však Hruščáková dopustila osobnej chyby a Marica Gajičová vyrovnala.

V predĺžení sa zopakoval záver riadneho hracieho času, Slovenky prišli o víťazstvo až v závere - 20 sekúnd pred koncom Bosna vyrovnala trestnými hodmi. V druhom predĺžení sa ani jedno družstvo nedostalo do výraznejšieho trháku. Dva trestné hody Márie Félixovej v závere nestačili, keď si Bosnianky dokázali vynútiť aj tretie predĺženie. V tom Slovenky síce doťahovali, no najprv Slamová a potom Terézia Páleníková trafili spoza trojkového oblúka, rozhodli o víťazstve SR.

Výsledok - A-skupina - streda:
Slovensko - Bosna a Hercegovina 100:95 po trojnásobnom predĺžení (16:17, 19:21, 17:13, 18:19 - 11:11, 7:7, 12:7)
Najviac bodov: Slamová 19, Hruščáková 18 (10 doskokov), Oroszová a T. Páleníková po 15 - Gajičová 39 (19 doskokov), Deuraová (3 trojky), Vančičová 10

Viac o téme: Slovensko Bosna a Hercegovina