Kouč USA si uvedomuje hokejovú silu Slovenska: Bude to veľká výzva

Tony GranatoTony Granato Zdroj: SITA/AP/Paul Sancya

PJONČANG - Úvod mužského hokejového turnaja na zimných olympijských hrách v Pjongčangu sa niesol v znamení prekvapení. Okrem víťazstva Slovenska nad Olympijskými športovcami z Ruska (3:2) skončil prekvapujúcim výsledkom aj druhý stredajší zápas B-skupiny. Favorizovaný Američania v ňom podľahli Slovincom 2:3 po predĺžení.

Tím USA pritom viedol po dvoch tretinách dvojgólovým rozdielom. V treťom dejstve však najprv skorigoval Jan Urbas a 97 sekúnd pred tretím klaksónom zaskočil zámorský výber kapitán Slovincov Jan Mursak vyrovnávajúcim gólom na 2:2. Ten istý hráč po 38 sekundách predĺženia rozhodol o triumfe "hokejového trpaslíka". "V tretej tretine nám chýbal pohyb. Možno sa prejavila mentálna únava, ale to nemôže byť výhovorka. Slovinci boli lepší," povedal pre The Associated Press tréner amerického družstva Tony Granato.

Prvý zásah v seniorskom drese USA dosiahol 20-ročný Jordan Greenway. Útočník Bostonskej univerzity v druhej tretine zvýšil vedenie svojho tímu na 2:0. "Bolo to vzrušujúce. Vždy som sníval, že vykorčuľujem na olympijský ľad. Ak by sme zvíťazili, bolo by to ešte lepšie," povedal zlatý medailista majstrovstiev sveta hráčov do 18 aj 20 rokov Greenway.

Už v piatok sa výber USA stretne so Slovákmi. Kouč Granato vie, že jeho zverencov čaká ešte ťažšia úloha ako v kórejskej premiére: "Pôjdeme do toho tak, ako sme išli do prvého zápasu. Pokúsime sa podať čo najlepší výkon, pretože Slováci budú veľká výzva." Stretnutie je na programe od od 12.10 h miestneho času (4.10 h SEČ).

Viac o téme: USA ZOH 2018 Pjongčang Tony Granato