VIDEO Futbalový Slovan vstúpil do jarnej časti zaváhaním, Žilina si poradila s Ružomberkom

Peter Čögley z AS Trenčín, Christián Steinhübel z FC Nitra a Aschraf El Mahdioui z AS TrenčínPeter Čögley z AS Trenčín, Christián Steinhübel z FC Nitra a Aschraf El Mahdioui z AS Trenčín Zdroj: SITA - Martin Havran

MICHALOVCE - Na kvalitnom teréne sa v prvom polčase hral zaujímavý futbal so vzruchom pred oboma bránami. Ako prví mohli udrieť "belasí", keď ich nová posila Šporar unikol michalovskej obrane, ale skvele zasiahol Kira, ktorý jeho pokus vytlačil na rohový kop.

O tri minúty neskôr bol vzruch aj v šestnástke hostí, Dankovu strelu do opustenej brány však obrana "belasých" zblokovala. V 18. minúte mohlo zahrmieť na druhej strane, ale Holmanov pokus spoza šestnástky sa skončil na pravej žrdi. V 27. minúte centroval z pravej strany Kolesár a lopta opäť obtrela iba brvno. Keď sa už zdalo, že prvý polčas sa skončí bez gólov, prišiel posledný michalovský roh a po trme-vrme Koscelník dokopol loptu do siete.

Aj v druhom polčase pokračoval kvalitný futbal, aktívnejší však už boli hostia. Paradoxne skôr mohli skórovať domáci, ale Sulleyova strela smerovala tesne nad bránu. Aktivita sa hosťom vyplatila v 72. minúte, keď Čavrič napriahol spoza šestnástky a strelou umiestenou k žrdi vyrovnal na 1:1. Od tohto momentu sa hra prelievala z jednej strany na druhú bez gólového efektu. V nadstavenom čase mohol misky váh nakloniť na stranu Slovana Vittek, ale loptu nespracoval, a tak sa súperi o body podelili.

MFK Zemplín Michalovce - Slovan Bratislava 1:1 (1:0)
Góly: 45. Koscelník - 72. Čavrič. Rozhodovali: P. Hrčka – Weiss, Kováč, ŽK: Holman (Slovan), 1490 divákov.

Michalovce: Kira – Kolesár, Kavka, Carrillo, Šimčák - Žofčák (69. Niši), Bednár – Koscelník, Danko (80. Kolesár), Regáli (87. Jankauskas) - Sulley

Slovan: Šulla – Chouchoumis, Božikov, Bajrič, Sekulič – Droppa - Holman, Savičevič (62. Rabiu) – Hološko (76. Mohamed), Šporar (62. Vittek), Čavrič

Anton Šoltis, tréner Michaloviec: "Na prvé jarné kolo sme videli solídny zápas. Vedeli sme, že k nám príde vysoká kvalita. Slovan sa cez prestávku výrazne posilnil. Rovnako sme vedeli, že posilnený káder bude chcieť vyhrať. Musím chlapcov pochváliť, pretože odviedli výborný výkon. Pracovali celých 90 minút na čele s brankárom Kirom, ktorý nás podržal. Škoda toho inkasovaného gólu, bola to taká "poťa" strela a súper mal v zápase aj väčšie šance, ako tento moment. S remízou sme spokojní."

Martin Ševela, tréner Slovana: "Mali sme veľmi zaujímavý vstup do zápasu. Hneď v úvode sme mali vyloženú šancu Šporarom, do dvadsiatej minúty sme mali ďalšie tri šance a potom sa hra vyrovnala. Mrzí ma inkasovaný gól, ktorý pripisujem strate koncentrácie. V druhom polčase sme boli lepším tímom, vyrovnali sme a mohli sme aj strhnúť víťazstvo na našu stranu. Žiaľ, mali sme problém v koncovke."

Prešov nestačil na Podbrezovú

Prešovčania sa v úvode snažili otvoriť skóre, no pokusy Gatariča v 10. minúte a Luberdu v 15-tej neohrozili Kuciakovu bránku. Čo nevyšlo domácim, podarilo sa v 18. minúte hosťom, ktorí skórovali z prvej vážnejšej šance. Mikuš sa uvoľnil na hranici šestnástky, jeho strelu síce zastavila pravá žŕdka, ale po dorážke Leška už hostia viedli - 0:1. Tento moment domácich zaskočil a Podbrezová prevzala iniciatívu. V 27. minúte obrana Tatrana nezareagovala na center Leška, na ktorý ideálne vyskočil ex-Prešovčan Wiezik a hlavou upravil na 0:2. Hostia boli naďalej futbalovejší a snahy domácich o kontaktný gól v ďalších minútach prvého polčasu bez väčších problémov zneškodňovali. Krátko pred prestávkou mohli viesť aj o tri góly, Mikuš však z priameho kopu tesne minul bránku.

Snahy Prešovčanov na úspešný výsledok sa výrazne znížili v 58. minúte. Petko po druhej žltej karte v zápase dohral, čo ešte viac podporilo miernu prevahu Podbrezovej. V 67. minúte najskôr hosťujúci Bernardina bez prípravy prestrelil bránku a z následného protiútoku neskóroval ani Streňo, ktorý síce prekonal Kuciaka, ale loptu poslal mimo bránky. Bernardina v 78. minúte po výbornej prihrávke Leška trafil iba brankára Lukáča a skóre 0:2 sa už nezmenilo ani v ďalších minútach.

1. FC Tatran Prešov - FK Železiarne Podbrezová 0:2 (0:2)
Góly: 18. Leško, 28. Wiezik. Rozhodoval: A. Somoláni - Chládek, Galo, ŽK: Dzurík, Keresteš, Streňo, Gatarič - Bilič, Baéz, Djordjevič, ČK: 58. Petko - 69. Viazanko (obaja po druhej ŽK), 265 divákov.

1. FC Tatran Prešov: Lukáč - Bartek, Prikryl, Luberda, Kačala - Keresteš (68. Dupkala), Dzurík - Gatarič, Špyrka (46. Hošek), Petko - Streňo (88. Katona)

FK Železiarne Podbrezová: Kuciak - Djordjevič, Bilič, Krivák, Viazanko - Baéz, Njire - Leško (90.+ Mejri), Mikuš (71. Magda), Bernardina - Wiezik (89. Sedláček)

Anton Mišovec, tréner 1. FC Tatran Prešov: "Nebol to jednoduchý zápas. Už v jeho úvode sme mali šance ísť do vedenia, žiaľ, nepremenili sme ich. Súper šiel v prvom polčase do dvojgólového vedenia. Inak si myslím, že to bolo vyrovnané stretnutie a šance boli na oboch stranách."

Marek Fabuľa, tréner 1. FC Tatran Prešov: "Sme veľmi radi za toto cenné víťazstvo. Nerodilo sa ľahko. Vedeli sme, že bude dôležité, ako sa vyrovnáme s náročným terénom. Som rád, že sme už v prvom polčase dali dva góly, ktoré nás posadili na koňa. Mrzieť nás môžu niektoré nevyužité tutovky v druhom polčase. Keby sme tie premenili, skôr by sme sa upokojili."

Krajské derby korisťou Žiliny

Krajské derby sa začalo zostra. Už v 86. sekunde sa dostal novic v domácom drese Kubík do obrovskej šance, ale v 16-tke vyslal na Macíka iba ľahkú strelu do stredu brány. O dve minúty sa do dobrej príležitosti dostal pár metrov za šestnástkou kapitán Škvarka, ale loptu poslal vysoko nad. Odpoveď hostí prišla o chvíľu nato, Peter Maslo sa vrútil do šestnástky Žiliny a Volešák musel jeho pokus vytesniť na roh. Hra bola vyrovnaná, ďalšiu šancu mal Haskič, no loptu poslal vedľa Volešákovej brány a v 19. min. mohol skórovať opäť Peter Maslo, ale jeho gólovku v 16-tke vyrazil domáci gólman nohami na roh. Tímom sa potom nedarilo presne si prihrávať, finálnych prihrávok bolo pomenej a zakončenie na oboch stranách pokrivkávalo. Až v 33. min. mohol dostať domácich do vedenia Jánošík, no zakončoval v ofsajdovej situácii. Do záveru polčasu už skrehnutí diváci nič vážne na ihrisku nevideli.

Vyrovnaný súboj videli diváci aj v úvode druhého dejstva. V 57. min. však mohol opäť Peter Maslo skórovať, keď po rohu hlavičkoval na zadnej žrdi, ale jeho pokus smeroval iba do pravej žrde. Domáci potom vystriedali, na ihrisko prišiel navrátilec Mihalík, ktorý bol o dve minúty aj pri prvom góle zápasu, ktorý po centri Škvarku strelil k ľavej žrdi Mráz. Žilinčania prevzali iniciatívu, začali viac útočiť a ovládať hru. Šance Jánošíka a pokus Hancka z priameho kopu ešte zvýšenie náskoku domácich neznamenali, ale v 73. min. našiel center Diaza v 16-tke hlavu Mihalíka, a ten nedal Macíkovi šancu. Ružomberok nedokázal na góly zareagovať, ale domáci ďalší zásah nepridali. V 85. min. mal šancu na opačnej strane Takáč, ale jeho pokus Volešák vyrazil a obrana Žiliny pred hosťujúcimi hráčmi radšej odkopla loptu na roh. Definitívne rozhodnúť mohol Mráz, jeho strela po nevydarenej ofsajdovej pasci hostí však trafila len pravú žrď Macíkovej brány. V závere ešte nepremenil tutovku Jánošík a tak si domáci výhrou poistili účasť v skupine o titul.

MŠK Žilina – MFK Ružomberok 2:0 (0:0)
Góly: 59. Mráz, 73. Mihalík. Rozhodovali: Vlk - Žákech, Hrmo, ŽK: Daniel, Pikk, 1971 divákov.

Žilina: Volešák – Vallo, Kaša, Hancko, Holúbek – Pečovský – Diaz, Škvarka – Jánošík, Mráz (88. Balaj), Kubík (57. Mihalík)

Ružomberok: Macík – P. Maslo, J. Maslo, Jonec – Qose – Daniel, Kostadinov (82. Čapek), Gerec, Pikk – Haskič, D. Kunca (75. Takáč)

Adrián Guľa, tréner Žiliny: "Boli sme lepší celý zápas, mali sme dobrý vstup, ale nepremenili sme dve tutovky. Súper ostal v hre a mal aj šance po štandardkách a krídelných protiútokoch. Museli sme byť ostražití a trpezliví. Vyplatilo sa nám to, príchodom Mihalíka sa naša hra zdynamizovala, zápas sme ovládli. Za stavu 2:0 sme stále museli byť ostražití, lebo sme už zažili v úvode sezóny s Dunajskou Stredou dva góly v závere zápasu. Chýbal tomu klinec po záverečnej akcii, keď Jánošík nedal do prázdnej brány. Víťazstvo je cenné, Ružomberok je rival a ťažký súper. Chlapcom gratulujem, že zvládli úvod jari nielen víťazstvom, ale aj kvalitným výkonom."

Norbert Hrnčár, tréner Ružomberka: "Prvý polčas bol z našej strany v poriadku, prišli sme do Žiliny s jasným konceptom. Žilina mala držanie lopty vyššie, ale smerom dopredu sme boli nebezpeční. Ak by sme dali gól, domáci by znervózneli, ale nakoniec dali prvý gól oni po peknej akcii a zápas naklonili na svoju stranu a dotiahli ho do víťazného konca."

Senica nestačila na Dunajskú Stredu

Na výborne pripravenom teréne, na ktorom bolo ešte ráno po nočnom snežení 10 cm snehu, sa odohrával rušný, bojovný zápas plný osobných súbojov. Novozložené domáce mužstvo nastúpilo so šiestimi novými hráčmi, hostia s dvomi. Dej zápasu sa odohrával prevažne v strede poľa, chýbalo viac zakončenia. Jedinú vážnejšiu šancu v prvom polčase si vypracovali hostia v 33. minúte, keď Pačinda potiahol po brejku loptu až pred bránkára Holeca, ten nohami vyrazil na rohový kop. Na domácej strane bolo ešte vidieť určitú nezohratosť, presnejšia hra bola na strane hostí.

Po prestávke pokračoval bojovný zápas s nasadením na oboch stranách. Väčšiu kvalitu v ofenzíve ukázali hostia, ktorí dokázali streliť dva góly. Hneď v 47. minúte mal výhodu priameho kopu Kalmár z 25 metrov, Holec loptu vyrazil na rohový kop. Onedlho na druhej strane mal ešte lepšiu palebnú pozíciu Zezinho, lopta však letela tesne nad. V 53. minúte zakončenia Pačindu a Kalmára vždy našli pripravených domácich obrancov. V 66. minúte padol vedúci gól zápasu - po prihrávke Živkoviča a tvrdej strele Kalmára lopta skončila, aj vďaka teču domáceho obrancu, za Holecovým chrbátom. O štyri minúty bol rozdiel už dvojgólový, keď po ďalšej brejkovej situácii Kalmáravou strelu zastavila pravá žrď, lopta sa odrazila k voľnému Pačindovi, ktorý ju poslal do siete. V 78. minúte bol po druhej žltej karte vylúčený Pačinda, domáci si až potom dokázali vypracocvať strelecké možnosti. V 87. minúte Chacón z rohu päťky prestrelil. V nastavenom čase sa dostali do šance Seničania, ale Ďungelova strela bola tečovaná na roh, po ktorom Ranka hlavičkou mieril tesne vedľa. V dobrom stretnutí sa nakoniec prejavila väčšia kvalita v útočnej fáze na strane hostí a odvážajú si zaslúžené víťazstvo. Domáci však naznačili zlepšenie oproti jesennej časti.

FK Senica - DAC 1904 Dunajská Streda 0:2 (0:0)
Góly: 66. Kalmár, 70. Pačinda. Rozhodovali: Horváth - Tomčík, Vorel, ŽK: Ranko, Sarpei - Kalmár, Koštrna, Pačinda, ČK: 78. Pačinda (DAC) po druhej ŽK, 923 divákov.

Senica: Holec – Podhorin, Ranko, Práznovský – Sarpei (85. Šefčík), Lupták (83. Herrera), Zezinho, Brašeň – Celis (65. Ďungel) - Chacón, Vaščák

Dunajská Streda: Macej – Koštrna, Šatka, Huk, Záhumenský – Pambou - Černák (86. Živkovič), Ljubičič, Kalmár (83. Herc), Davis (62. Divkovič) – Pačinda

Ton Caanen, tréner Senice: "Výsledok je pre nás sklamaním, dúfali sme v lepší. Som velmi hrdý na svojich hráčov, pretože sme naozaj nechali všetko na ihrisku, nasledovali taktiku, bojovali, snažili sa zo všetkých síl. Chcem zložiť kompliment pre môj tím, pretože sme súperovi nedovolili ich obľúbenú kombinačnú hru, ktorú tu chceli hrať. Pravdou je, že DAC má veľkú hráčsku kvalitu a to dnes rozhodlo. My sme dnes nemohli hrať našu kombinačnú hru ako v prípravných zápasoch, strácali sme jednoduché lopty a to nás stálo príliš veľa síl. Od prvej do poslednej minúty to bol pozitívny zápas s dobrým prístupom z oboch strán, veľmi férový napriek žltým kartám."

Marco Rossi, tréner DAC-u: "Už pred zápasom sme vedeli, že to bude dnes v Senici náročné, hlavne kvôli tomu, že tu boli rôzne formy motivácie. Senica prešla veľkou premenou, je tu nový tím, nový sponzor, tréner. Nevedeli sme, čo od Senice očakávať. Aj keď je pravda, že sme videli ich prípravný súboj so Suboticou na sústredení v Turecku. Videli sme ich systém, no veľa informácií sme o nich nemali. Pred zápasom bolo veľa otáznikov, no myslím si, že sme boli dobre pripravení aj motivovaní. Už v prvom polčase sme mali veľa príležitostí, ktorým chýbala väčšia kvalita či presnosť. V druhom polčase sa nám podarilo streliť góly a zaslúžene sme vyhrali."

Nitra si v Zlatých Moravciach podelila body s Trenčínom

Futbalisti Nitry odštartovali jarnú časť súťaže pre rekonštrukciu ich štadióna na detašovanej domácej pôde v Zlatých Moravciach, kde privítali suseda v tabuľke AS Trenčín. Súboj najlepšej obrany proti najlepšiemu útoku v doterajšom priebehu súťaže sa v prvom polčase odohrával väčšinou medzi šestnástkami. Prvý strelecký pokus sa zrodil až v 30. minúte, no nepresná strela hosťujúceho Sleegersa z rohu šestnástky brankára Hrošša príliš nezamestnala. O päť minút neskôr sa však na opačnej strane ihriska odohral kuriózny gólový moment, keď po chybe brankára Šemrinca sa lopta odrazila od napádajúceho Kotríka za bránkovú čiaru a následne sa vrátila späť do hry. Hlavný rozhodca Kružliak hru prerušil a na prekvapenie všetkých gól uznal – 1:0. V závere prvého polčasu zaujala ešte ďalekonosná strela Kóňu, ktorú brankár hostí s námahou vytlačil na rohový kop.

Radosť hráčov FC Nitra Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA - Martin Havran

Do druhého polčasu naskočil lepšie Trenčín. Jeho aktivita bola odmenená v 54. minúte, keď po rohovom kope Ubbinka skóroval hlavou El Mahdioui – 1:1. Domáci pohrozili po hodine hry, ale zakončenie striedajúcemu Militosyanovi z dobrej pozície vôbec nevyšlo. V 74. minúte pekný prienik Steinhübela zastavil faulom v šestnástke El Mahdioui a hlavný rozhodca Kružliak nariadil jedenástku. Domáci kapitán Kóňa však ponúknutú šancu nevyužil. V ďalšom priebehu sa už skóre nezmenilo a tak súboj dvoch tímov bojujúcich o postup do elitnej šestky sa skončil spravodlivou deľbou bodov.

FC Nitra – AS Trenčín 1:1 (1:0)
Góly: 36. Kotrík – 51. El Mahdioui. Rozhodovali: Kružliak – Hancko, Pozor, ŽK: Steinhübel, Križan (obaja Nitra)

Nitra: Hroššo – Niba, Križan, Vencl, Kuník – Fábry (59. Militosyan), Kotrík, Kóňa, Steinhübel (90.+3. Guláš), Charizopulos – Valenta (84. Lola)

Trenčín: Šemrinec – Čögley, Šulek, Keston, Lawrence – El Mahdioui – Zubairu, Ubbink - Gong, Sleegers (73. Azango) – Mance (86. Čatakovič)

Ivan Galád, tréner Nitry: "Na dnešné nedeľné popoludnie sme mali strategický plán. Pripravovali sme sa takticky na Trenčín. Trénoval som tam, takže poznám ich filozofiu. Boli sme dobre pripravení. Vedeli sme, že nerozhodne držanie lopty, ale efektivita. Boli sme blízko k dvom-trom gólom. Nepodarilo sa to. Dúfam, že nás nepremenená penalta nebude mrzieť. Stane sa to aj väčším hráčom. Trenčín má podľa mňa najsilnejšie mužstvo súťaže a my sme dokázali stratégiou a taktikou udržať ich na dištanc."

Vladimír Cifranič, tréner Trenčína: "Prišli sme sem zvíťaziť. Chceli sme hrať aktívne. Do nejakej 15. minúty sme síce boli v poli aktívnejší, ale nevytvárali sme si šance. Inkasovali sme gól, ktorý som ešte nevidel, ale stáva sa. Druhý polčas sa nám podarilo vyrovnať zo štandardnej situácie. Aktivita bola na našich kopačkách. Potom prišla nepremenená penalta domácich. To nám malo pomôcť, ale paradoxne sme znervózneli. Ten bod sme však napokon ubojovali."

Viac o téme: ŠK Slovan Bratislava MFK Zemplín Michalovce