Súboj hokejových veľmocí rozhodol jediný gól: Kanada pokračuje v obhajobe zlata!

Kanadský hokejista Maxim Noreau (56) sa teší po góle s Christianom Thomasom a Chayom GenowayomKanadský hokejista Maxim Noreau (56) sa teší po góle s Christianom Thomasom a Chayom Genowayom Zdroj: TASR/AP Photo/Jae C. Hong

PJONGČANG - Kanadskí hokejisti zvíťazili v stredajšom štvrťfinále nad Fínskom tesne 1:0 a na ZOH v Pjongčangu si zahrajú o medaily. V semifinále nastúpia v piatok 23. februára o 13.10 SEČ proti lepšiemu zo súboja Švédsko - Nemecko. V Hokejovom centre v Kangnungu to bol od začiatku vyrovnaný a dramatický duel. O jeho osude rozhodol jediný gól v prvej minúte tretej tretiny. Ihneď po buly vypálil obranca Noreau a Koskinen nestihol zasiahnuť.

Do prvej tretiny nastúpili oba tímy s dôrazom na pozorné výkony v defenzíve, základ bol vyvarovať sa chybám, ktoré by mohli dať šancu súperovi. Podľa toho vyzeral aj priebeh na ľade. Hralo sa síce v celkom solídnom tempe a puk sa rýchlo presúval zo strany na stranu, no s minimom striel a ani jeden z tímov si v úvodnej dvadsaťminútovke nedokázal vypracovať gólové šance. Bližšie k nim mali Fíni, ktorí si od siedmej minúty zahrali v početnej výhode, no na Scrivensa mierila iba jedna nebezpečnejšia strela od modrej. Kanada hrala dôrazne do tela a mierne aktívnejšiemu súperovi nedarovala ani kúsok priestoru. V závere si tímy zahrali 4 na 4, ale ani tento stav nerozprúdil ofenzívne manévre.

​Od začiatku druhej tretiny už prišli aj šance. Prvú veľkú mala Kanada. Koskinen vyrazil Ebbettovu strelu pred seba, kde čakal na dorážku do odkrytej bránky Vey, ale jeden z obrancov v poslednej sekunde zasiahol. Fínsky brankár vzápätí zlikvidoval strelu Bourquea. Na druhej strane pálil Lepistö a po ďalšej akcii "Suomi" zrazil jeden z hráčov Scrivensa, ktorý zostal ležať na ľade. Ešte to skúsil, no po ďalšom zákroku sa rozhodol striedať a na jeho miesto vybehol Poulin. Toho čakal krst ohňom, keďže krátko na to hrali Fíni presilovku a ako prvý ho preveril takmer gólovou strelou Kontiola. V 32. minúte sa dostal k dvom dorážkam zblízka Pyörälä, ale Poulin si poradil aj s ním. "Javorové listy" si vytvorili veľký tlak päť minút pred koncom tretiny v presilovke. Fínov zavreli v pásme a na Koskinena išla spŕška striel, no ani jedna si nenašla cestu do siete.

Kanada zúročila zvýšenú aktivitu z druhej tretiny hneď na začiatku tretej. O'Dell poslal puk z buly za seba a Noreau delovkou otvoril skóre - 1:0. Fíni boli blízko k vyrovnaniu v 47. minúte. Lepistö dostal ideálnu prihrávku spoza bránky od Junttilu, ale tesne minul ľavú žŕdku. Po ďalšej bleskurýchlej akcii "Suomi" skončil namiesto puku v bránke Savinainen, ktorého tam poslal Raymond. Takmer rovnaká situácia sa odohrala pri zranení Scrievensa. Fínsko si v ďalších minútach nevedelo vytvoriť súvislejší tlak. Kanaďania pôsobili energickejším dojmom, výborne bránili a ich vysoké napádanie robilo súperom obrovské problémy pri rozohrávke. Nepomohlo ani zúženie na tri formácie, ani powerplay minútu a pol pred koncom a ani oddychový čas pri vhadzovaní pred Scrivensom. Kanaďania tesný náskok obetavo ubránili a udržali si šancu na obhajobu titulu.

Kanada - Fínsko 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Gól: 41. Noreau (O'Dell). Rozhodovali: Jeřábek (ČR), Olenin - Lazarev (obaja Rus.), Pihlblad (Švéd.), vylúčení: 3:2, presilovky a oslabenia: 0:0. 2265 divákov.

Kanada: Scrivens (25. Poulin) – Robinson, Lee, Noreau, Genoway, Goloubef, Gragnani, Stollery – Brule, Roy, Bourque – Vey, Kelly, Raymond – Thomas, Ebbett, Wolski – Lapierre, O'Dell, Klinkhammer – Kozun

Fínsko: Koskinen – Lepistö, Heiskanen, Lehtonen, Koivisto, Kukkonen, Ohtamaa, Hietanen - Manninen, Kemppainen, Pyörälä - Tolvanen, Kontiola, Junttila - Enlund, Koskiranta, Savinainen - Anttila, Lajunen, Peltola - Osala

Eric O'Dell, útočník Kanady: "Hrať s Maxom Noreauom je úžasné. Je to neústupný chlapík, funguje medzi nami dobrá chémia, čítame v sebe, rovnako ako s Klinkerom (Rob Klinkhammer). Myslím si, že v posledných zápasoch sme boli celkom efektívni a preto nás tréner posiela často na ľad. Max si verí, vie čo povedať na ľade i mimo neho, aby nabudil ostatných."

Chay Genoway, obranca Kanady: "Už len hrať na olympiáde za našu krajinu je pre nás všetkých veľmi emotívne. Vedeli sme, že sa na nás pozerá celá Kanada."

Oskar Osala, útočník Fínska: "Náš herný plán bol rovnaký ako vždy. Hrať aktívne, tvrdo forčekovať, vytvárať si prečíslenia a z nich šance. Myslím si, že sa nám to darilo. Hlavne v druhej tretine sme mali dobré príležitosti. Ak by sme jednu z nich premenili, mohlo sa to skončiť inak."

Viac o téme: Fínsko Kanada ZOH 2018