Nóri siahli v tímšprinte na najcennejší kov, fantastický Klaebo s tretím zlatom

Nórski bežci na lyžiach Martin Johnsrud Sundby (vľavo) a Johannes Hösflot Klaebo sa tešia po zisku zlatých medailíNórski bežci na lyžiach Martin Johnsrud Sundby (vľavo) a Johannes Hösflot Klaebo sa tešia po zisku zlatých medailí Zdroj: TASR/AP

PJONGČANG - Nórski bežci na lyžiach ovládli stredajšie finále tímšprintu mužov voľnou technikou na zimných olympijských hrách v kórejskom Pjongčangu. Martin Johnsrud Sundby, Johannes Hoesflot Klaebo získali zlato s náskokom 1,71 sekundy pred Olympijskými športovcami z Ruska. Bronzové medaily si vybojovali Francúzi. Nórsku neušlo v Pjongčangu pódiové umiestnene v behu na lyžiach dosiaľ ani v jednej disciplíne. So šiestimi zlatými medailami utvorili nový rekord v odvetví v počte triumfov na jedných hrách, celkové maximum majú na konte Holanďania, ktorí v Soči 2014 nazbierali 8 medailí v rýchlokorčuľovaní. Nórsko zároveň vyrovnalo maximum v pódiových umiestneniach na jednom podujatí pod piatimi kruhmi, doterajším suverénom bol s 13 medailami ZSSR (Calgary 1988).

Klaebo získal v Kórei už svoje tretie zlato a je iba štvrtým mužom v histórii, ktorému sa to na ZOH podarilo pred dovŕšením 22 rokov veku a celkovo tretím v odvetví. Pred ním to boli Nikolaj Zimiatov zo ZSSR (Moskva 1980), a Nóri Vegard Ulvang (Albertville 1992) a Björn Djählie - tomu sa to podarilo dvakrát - v Albertville aj v Nagane 1998. Zároveň je prvým nórskym trojnásobným víťazom po Olem Einarovi Björndalenovi. Tomu sa dokonca podarilo triumfovať štyrikrát v biatlone v Salt Lake City 2002.

"V cieli to bol neopísateľný pocit. Obaja sme boli nervózni, ani sme v noci poriadne nespali," uviedol pre Olympijský informačný systém Klaebo, ktorý si pochvaľuje spoluprácu so Sundbym: "Minulú sezónu bol najlepším bežcom na svete. To, že ho môžem sledovať a trénovať s ním, pre mňa znamená veľmi veľa."

Pre 33-ročného Sundbyho je to už druhé zlato v Pjongčangu. "Je to veľká vec. Ostatné dni boli hektické, rozprávali sme o možných scenároch. Myslím si, že sme to vyriešili najlepšie ako sme mohli. Obom by sa nám zišiel oddych, ale čakajú nás ešte jedny preteky," priznal Sundby a na margo svojho mladého kolegu dodal: "Tento chlapec ma inšpiruje. Objavil sa v minulý rok a ukazuje, ako by mal vyzerať moderný beh na lyžiach. Má iba 21 rokov, no jeho talent je nesporný. Dúfam, že mu svojimi radami pomôžem."

Klaebo sa tiež stal iba druhým športovcom po Björnovi Lindovi, ktorý zvíťazil v individuálnom aj tímovom šprinte. Švéd to dokázal v Turíne 2006.

Slovensko v zložení Peter Mlynár, Andrej Segeč nepostúpilo zo semifinále.

BEH NA LYŽIACH

Tímšprint mužov voľnou technikou (6x 1,4 km) - finále: 1. Nórsko (Martin Johnsrud Sundby, Johannes Hoesflot Klaebo) 15:56,26, 2. Olympijskí športovci z Ruska (Denis Spicov, Alexander Bolšunov) +1,71 s, 3. Francúzsko (Maurice Manificat, Richard Jouve) +2,02, 4. Švédsko (Marcus Hellner, Calle Halfvarsson) +3,07, 5. Taliansko (Dietmar Nöckler, Federico Pellegrino) +18,55, 6. USA (Erik Bjornsen, Simeon Hamilton) +20,72, 7. Česko (Martin Jakš, Aleš Razym) +28,57, 8. Kanada (Len Valjas, Alex Harvey) +35,60

Viac o téme: Nórsko ZOH 2018 Pjongčang