VIDEO Skvelý Volko vo veľkom finále nesklamal: Slovák v súboji najlepších jediným Európanom!

Ján VolkoJán Volko Zdroj: TASR/AP

BIRMINGHAM - Slovenský reprezentant Ján Volko (BK HNTN Bratislava/NŠC Bratislava) obsadil vo finále behu mužov na 60 m na 17. halových majstrovstvách sveta v atletike v anglickom Birminghame výborné 6. miesto časom 6,59 sekundy. V súboji najlepších ôsmich šprintérov bol jediný originálny Európan, keďže Turek Barnes je jamajského pôvodu.

Dvadsaťjedenročný Volko zaostal za vlastným slovenským rekordom z 15. februára v Toruni len o dve stotinky sekundy, dosiahol svoj štvrtý najlepší výkon v kariére.

Okrem zverenca trénerského dua Naďa Bendová - Róbert Kresťanko bol Slovenský šprintér vo finále globálneho svetového podujatia len jediný raz v histórii: Alojz Sokol v roku 1896 v behu na 100 m na premiérových novovekých olympijských hrách v Aténach získal na 100 m bronz.

Titul majstra sveta si vybojoval svetový rekordér Christian Coleman z USA v rekorde šampionátu 6,37 sekundy, čo je zároveň druhý najlepší čas histórie. Striebro získal v ázijskom rekorde 6,42 Ping-tchien Su z Číny a bronz ďalší Američan Ronnie Baker (6,44).

60 m - finále: 1. Coleman (USA) 6,37 - rekord halových MS, 2. Ping-tchien Su (Čína) 6,42 - ázijský rekord, 3. Baker (USA) 6,44, Čen jie Sie (Čína) 6,52, 5. Taftian (Irán) 6,53, 6. JÁN VOLKO (SR) 6,59, 7. Safo-Antwi (Ghana) 6,60, 8. Barnes (Tur.) 6,64

Postup do finále o jednu stotinu

Volka predstihli tohtoročný vicemajster USA Ronnie Baker (6,52) a fantastickým záverom v ôsmej dráhe bežiaci majster Ázie 2018 Hassan Taftian (6,57), ktorý v rozbehoch vôbec nevyzeral na to, že by mal bojovať o postup. Iránec však potvrdil, že jeho osobák 6,51 z tohto roka nebol vôbec náhodný.

Najlepší semifinálový čas dosiahol v II. behu svetový rekordér Christian Coleman z USA - 6,45, výkon slovenského rekordéra bol celkovo šiesty najlepší. Dvadsaťjedenročný Volko zaostal za vlastným slovenským rekordom z 15. februára v Toruni len o jedinú stotinku sekundy, v birminghamskom semifinále dosiahol rovnaký čas, akým bral pred rokom striebro na halových ME v Belehrade. Vo finále pobeží v prvej dráhe.

Ján Volko Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/AP

“Žijem si svoj sen,” tešil sa v mixzóne zverenec trénerského dua Naďa Bendová - Róbert Kresťanko. “Ani si neviem predstaviť, čo všetko môj postup do finále znamená pre Slovensko. Dúfam, že finále bude pozerať čo najviac ľudí a budú mi držať palce. Odštartoval som zle a myslel som si, že mi finále ušlo. Preto dúfam, že vo finále budem mať viac šťastia a odštartujem lepšie.” Volkova štartová reakcia bola 0,148 sekundy, iba o jednu tisícinku horšia ako v predpoludňajšom rozbehu.

Slovenský šprintér bol vo finále globálneho svetového podujatia len jediný raz v histórii: Alojz Sokol v roku 1896 v behu na 100 m na premiérových novodobých olympijských hrách v Aténach získal na 100 m bronz.

60 m - I. semifinále: 1. Ping-tchien Su (Čína) 6,52, 2. Safo-Antwi (Ghana) 6,59 - postúpili do finále, 3. Cissé (Pobr. Slon.) 6,59, 4. E. Clarke (Jam.) 6,63, 5. Olszewski (Poľ.) 6,65, 6. Rodríguez (Šp.) 6,67, 7. De Grace (Maurícius) 6,83, Ujah (V. Brit.) diskvalifikovaný

60 m - II. semifinále: 1. Coleman (USA) 6,45, 2. Čen jie Sie (Čína) 6,57, 3. Barnes (Tur.) 6,58 - postúpili do finále, 4. Meité (Pobr. Slon.) 6,59, 5. Roach (Jam.) 6,65, 6. Rose (Švéd.) 6,74, 7. Ogunode (Katar) 6,77, K. Collins (Sv. Krištof) neštartoval

60 m - III. semifinále: 1. Baker (USA) 6,52, 2. Taftian (Irán) 6,57, 3. JÁN VOLKO (SR) 6,58 - postúpili do finále, 4. Mohammed (Saud. Ar.) 6,63, 5. Robertson (V. Brit.) 6,63, 6. Fraser (Bah.) 6,66, 7. Záleský (ČR) 6,67, 8. Pohl (Nem.) 6,71