VIDEO Famózny Volko po nečakanom a obdivuhodnom finále: So svetom sa dá bojovať!

Ján Volko pred veľkým fináleJán Volko pred veľkým finále Zdroj: facebook - Ján Volko

BIRMINGHAM - Na HMS v Birminghame skončil slovenský šprintér Ján Volko vo finále behu na 60 m na 6. mieste časom 6,59 s. V novom rekorde šampionátov 6,37 zvíťazil Američan Christian Coleman pred Číňanom Su Ping-tchienom 6,42 a Američanom Ronnie Bakerom 6,44.

Volko bežal v prvej dráhe, v konkurencii najväčších svetových mien a každé umiestnenie bolo v jeho podaní vo finále obdivuhodné, nečakané a pre slovenskú atletiku v šprinte úplne výnimočné. Obrovský favorit bol svetový rekordér Američan Coleman, no stať sa mohlo všetko, aj na štarte, ktorý býval pri psychickom tlaku dosť problematický. Coleman však bežal perfektne a zvíťazil úplne jasne a iba 0,03 s zaostal za svojím svetovým halovým rekordom. Už na štarte sa dostal dopredu s reakčným časom 0,151, Volko vyrazil z blokov za 0,165, zo všetkých najpomalšie.

Volko, vlani strieborný na HME v Belehrade, zverenec Nadi Bendovej a Róberta Kresťanka v HNTN Bratislava, po dobehu povedal: "Bolo to nezabudnuteľné, úžasné, vôbec prvé pre mňa v kariére, nemôžem byť nespokojný. Dáva mi to motiváciu ďalej trénovať, pocítil som, že sa dá bojovať so svetom. Vďačím za to všetkým, ktorí mi pri tom pomohli."

„Janko sa pred finále cítil veľmi unavený a bolo to vidieť aj na kontrolnom behu, bežal veľmi pomaly. Snažil sa ušetriť na finále ešte nejakú energiu. Čo však bolo dôležité, na finále šiel s úsmevom, veď už účasť v ňom je veľký úspech. Je bojovník, nepredal kožu lacno,“ tešila sa zo šiestej priečky trénerka Bendová.

Ján Volko Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR/AP

Dvadsaťjedenročný Volko zaostal za vlastným slovenským rekordom z 15. februára v Toruni len o dve stotinky sekundy, dosiahol svoj štvrtý najlepší výkon v kariére.

Okrem zverenca trénerského dua Naďa Bendová - Róbert Kresťanko bol Slovenský šprintér vo finále globálneho svetového podujatia len jediný raz v histórii: Alojz Sokol v roku 1896 v behu na 100 m na premiérových novovekých olympijských hrách v Aténach získal na 100 m bronz.

Viac o téme: Ján Volko Christian Coleman Ronnie Baker
  • Zdroj: TASR, SITA