Ani dva góly Bakoša nestačili na postup Plzne: Treba uznať, že Sporting bol zdatný súper

Marek Bakoš skóruje hlavičkouMarek Bakoš skóruje hlavičkou Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

PLZEŇ - S európskymi pohárovými súťažami vo futbale 2017/2018 sa rozlúčil už aj posledný český klubový zástupca. Konečnou zastávkou pre FC Viktoria Plzeň bolo osemfinále Európskej ligy. Nechýbalo veľa a všetko mohlo byť inak, a to aj zásluhou Slováka Mareka Bakoša. "Viktoriáni" si síce z minulotýždňového prvého zápasu v Portugalsku priniesli prehru 0:2, ale z tejto nie príliš nádejnej východiskovej pozície sa v odvete proti Sportingu Lisabon dostali. Výrazný podiel má na tom práve Bakoš. Prvýkrát sa presadil v 6. min, po rohu rozohranom nakrátko zužitkoval hlavičkou center spoluhráča Jana Kovaříka.

Na 2:0 zvýšil slovenský útočník v 65. min, keď bol na konci plzenskej akcie, pričom v šestnástke premenil Havlovu prihrávku na gól strelou k žrdi a dvojgólové manko bolo v tej chvíli zmazané. Deväťtisíc fanúšikov v Doosan Arene sa síce radovalo v závere riadnej hracej doby, keď brankár Aleš Hruška, vyrazil holandskému kanonierovi v drese lisabonského klubu Basovi Dostovi strelu z pokutového kopu a neujala sa ani dorážka Bruna Fernandesa. V nadstavenom čase prvej časti predĺženia však hostia využili štandardnú situáciu, keď sa po rohu hlavičkou presadil argentínsky záložník Rodrigo Battaglia. Statočne bojujúci Plzenčania síce zvíťazili v osemfinálovej odvete EL 2:1, ale z postupu medzi osmičku štvrťfinalistov sa tešili Lisabončania.

"Mrzí ma, žo to napokon takto dopadlo. Dokázali sme totiž vymazať aj nepriaznivý rezultát z Portugalska. Túžili sme pridať tretí gól, ale treba uznať, že Sporting bol zdatný súper. Lisabončania mali tiež svoje šance a mali sme pri nich aj šťastie, navyše v úplnom závere riadneho hracieho času nevyužili penaltu. Čakal som, že to predĺženie zvládneme a dôjde k jedenástkovému rozstrelu. Žiaľ, im sa podarilo skórovať. Mal som chuť, chcel som hrať a gólovo sa presadiť. Škoda, že to napokon nestačilo na postup, ale ideme ďalej," uviedol v rozhovore pre Českú televíziu Bakoš, ktorý nastúpil v odvete s kapitánskou páskou a na ihrisku bol do 83. min. Okrem 34-ročného rodáka z Novej Bane absolvoval za Plzeň celých 120 minút stredopoliar Patrik Hrošovský, ďalší slovenský reprezentant Matúš Kozáčik do zápasu nezasiahol.

Trénerovi Pavlovi Vrbovi vyšli rošády v zostave. Najlepší ligový strelec Michael Krmenčík sa ocitol len na lavičke a jeho miesto na hrote zaujal práve Bakoš, ktorý v jarnej časti sezóny odohral do štvrtka len štyri minúty. Napokon svojimi gólmi zariadil predĺženie. "Marek nám pomohol postúpiť v Európskej lige do skupinovej fázy, keď strelil dva góly Larnake. Aj dnes sa ukázalo, že je veľmi skúsený. Takí hráči si zaslúžia obrovskú úctu za to, ako trénujú, ako sa správajú a sú pripravení nastúpiť napríklad v situáciách, ktoré sme zažili vo štvrtkovej odvete. Klobúk dole," vyzdvihol Vrba na klubovom webe svojho slovenského zverenca.

Viac o téme: Marek Bakoš FC Viktoria Plzeň