Skvelý Kližan je vo forme: Ďalší parádny obrat a postup do štvrťfinále!

Martin KližanMartin Kližan Zdroj: TASR/AP/Manu Fernandez

MNÍCHOV - Slovenský tenista Martin Kližan je po roku opäť vo štvrťfinále dvojhry na turnaji ATP World Tour 250 BMW Open by FWU v nemeckom Mníchove (dotácia 561 345 eur, antuka vonku). V stredajšom súboji osemfinálového 2. kola bojovník Kližan zdolal Bosniaka Mirzu Bašiča za 123 minút 4:6, 6:3, 7:5.

Vo vyše dvojhodinovom zápase plnom zvratov ambiciózny slovenský kvalifikant ušiel Bosniakovi v treťom sete zo stavu 0:3 aj 4:5 a neskôr využil prvý mečbal na 7:5. Súperom Kližana v najlepšej osmičke bude víťaz súboja Čchung Hje-on (Kór. rep.-4) - Matthias Bachinger (Nem.).

Kližan je víťaz turnaja BMW Open v Mníchove z roku 2014, vlani sa lúčil vo štvrťfinále prehrou so spomenutým Kórejčanom Čchung Hje-onom. Na mníchovskej antuke si slovenský tenista vylepšil zápasovú bilanciu v hlavnej súťaži na 9:1, spolu s kvalifikáciami vyhral už 14 zápasov počas troch rokov svojej účasti. Aktuálne zverenec Dominika Hrbatého Kližan otočil už druhý duel v treťom sete. V zápase 1. kole zaostával 0:3 v treťom sete proti Nemcovi Florianovi Mayerovi a preklopil na 6:3.

Kližan je momentálne vo skvelej antukovej forme. Minulý týždeň na vyše dvojmiliónovom turnaji v Barcelone pokoril Novaka Djokoviča či Feliciana Lópeza a zastavil ho až vo štvrťfinále kráľ najpomalšieho povrchu Rafael Nadal. Aj tak sa stal Slovák prvým tenistom, ktorý vzal Nadalovi aspoň 5 gemov v jednom sete na antuke od minuloročného podujatia v Ríme a dokonca mal proti nemu aj tri setbaly.

Rýchly nástup Kližana (122. v rebríčku ATP) a zisk úvodných troch gemov vôbec neznamenal kontrolu nad prvým setom. Od tohto stavu Bašič (90.) vyhral päť gemov a neskôr sa dopodával na 6:4. V druhom sete slovenský tenista ušiel bosnianskemu súperovi z 2:2 na 5:2 a za stavu 5:3 pri svojom servise premenil prvý setbal. Vyrovnal tým stav setov na 1:1. Tretie - rozhodujúce dejstvo mal spočiatku lepšie rozbehnuté Bašič, ale Kližan od stavu 0:3 predviedol čiastkový obrat na 4:3. Potom podával, ale túto výhodu nevyužil. Bašič otočil skóre na 5:4, ale k mečbalu sa pri podaní súpera nedostal. Chýbali mu dve loptičky. Kližan preklopil na 6:5 a pri svojom podaní premenil prvý mečbal.