Parádny vstup do letnej atletickej sezóny: Volko nedal konkurencii žiadnu šancu

Ján VolkoJán Volko Zdroj: SITA/AP/Matt Dunham

PRAHA - Vlaňajší európsky šampión na dvojstovke v kategórii do 23 rokov Ján Volko vstúpil do tohtoročnej letnej atletickej sezóny víťazstvom v behu na 100 m v 1. kole českej extraligy v Prahe časom 10,25 sekundy. Informoval o tom web Slovenského atletického zväzu www.atletika.sk.

Dvadsaťjedenročný Bratislavčan triumfoval s náskokom 7 stotín pred Dominikom Záleským a o 18 stotín pred českým rekordérom Janom Velebom (10,43). Na štvrtej priečke finišoval ďalší slovenský šprintér Šimon Bujna v osobnom rekorde 10,53 sekundy.

Slovenský Atlét roka 2017 Volko triumfoval v I. rozbehu za 10,39 pred Bujnom (10,63 - stotinové zlepšenie osobného rekordu), rýchlejší v III. rozbehu o rovnú desatinu bol Záleský (10,29).

Najrýchlejší Slovák Ján Volko potom vyhral aj beh na 200 m za 20,63 sekundy a zdolal trojnásobného halového majstra sveta i Európy na 400 m Pavla Masláka. Hviezdny český štvorstovkár zaostal o 14 stotín (20,77). Ďalší Slovák, objav halovej sezóny Šimon Bujna, skončil na 200 m celkovo štvrtý, časom 21,31 si o 28 stotín zlepšil absolútne osobné maximum z tohtoročnej haly. Volko zabehol na Juliske svoj šiesty najlepší regulárny výkon na 200 m v kariére.

Okrem Jána Volka triumfovali v úvodnom českom extraligovom kole z hosťujúcich Slovákov ešte sestry Velďákové. Jana bola najlepšia v diaľke, keď v 1. pokuse dosiahla 643 cm, trojskokanke Dane stačilo na prvenstvo 13,31 m z piatej série. Tomáš Veszelka skončil v Prahe po druhej priečke v diaľke (754 cm) na 1. mieste v trojskoku, keď po dvoch „ikskách“ zaznamenal 15,93 m a v súťaži potom už nepokračoval. V chôdzi na 10 000 m získal výkonom 43:11,00 min šieste slovenské víťazstvo Dominik Černý.

"Bolo to náročné, na stovke som sa do polovice trate 'bil' s Dominom, potom to už išlo. Môj beh je však stále ešte taký neohrabaný, technicky to má ďaleko od mojich predstáv. S časom som však maximálne spokojný. Do Prahy som išiel s cieľom zabehnúť okolo 10,30, dosiahol som 10,25, takže niet dôvod smútiť. S výkonom 20,63 som tiež spokojný, aj keď prvých 50 metrov som akoby ani nebežal. Prebudil som sa, až keď keď som zacítil za sebou ostatných chalanov. Rovinka už bola dobrá, vzhľadom na to, čo mám za sebou, dopadlo moje vystúpenie v Prahe veľmi dobre," povedal Ján Volko.

MUŽI
100 m (+0,6 m/s): 1. Ján Volko 10,25 (v rozbehu 10,39/+0,2 m/s), Šimon Bujna 10,53 - osobný rekord (v rozbehu 10,63/+0,2 m/s - osobný rekord
200 m: 1. Ján Volko 20,63 (+0,3 m/s, 1. v I. behu), 4. Šimon Bujna 21,31 (+0,3 m/s, 4. v I. behu)
400 m: 7. Denis Danáč 49,07 (5. v I. behu)
1500 m: Jozef Repčík nedokončil
diaľka: 2. Tomáš Veszelka 754 (+0,4 m/s)
trojskok: 1. Tomáš Veszelka 15,93 (+1,5 m/s), 7. Ján Šuba 14,71 (+0,8 m/s))
10 000 m chôdza: 1. Dominik Černý 43:11,00

ŽENY
100 m (+2,0 m/s): 3. Alexandra Bezeková 11,67 (v rozbehu 11,77/+1,1 m/s)
200 m: 2. Alexandra Bezeková 23,63 (+2,8 m/s, 2. v I. behu), 10. Stanislava Lajčáková 24,63 (+2,3 m/s, 3. v III. behu)
400 m: 6. Alexandra Štuková 55,62 (5. v I. rozbehu)
800 m: 2. Gabriela Gajanová 2:07,47
1500 m: 4. Katarína Beľová 4:38,64, 5. Lucia Vlčákoví 4:38,93
100 m prek.: 3. Stanislava Lajčáková 13,54 (+1,5 m/s, 3. v I. behu), 7. Lucia Vadlejch 14,06 (+1,0 m/s, 1. v II. behu)
výška: 5. Tatiana Dunajská 175
diaľka: 1. Jana Velďáková 643 (+0,7 m/s), 3. Lucia Vadlejch 633 +(0,6 m/s)
trojskok: 1. Dana Velďáková 13,31 (+1,8 m/s), 3. Jana Velďáková 12,67 (+0,7 m/s)
guľa: 6. Patrícia Slošárová 14,12
disk: 9. Patrícia Slošárová 41,19

Viac o téme: Ján Volko