Smolný začiatok v Zlatej európskej lige: Slovenky doma nestačili na Bielorusko

Porada slovenského družstvaPorada slovenského družstva Zdroj: SITA/Radoslav Maťaš

POPRAD - Slovenské volejbalové reprezentantky neuspeli vo svojom úvodnom vystúpení v Zlatej európskej lige 2018, v Poprade prehrali tesne 2:3 (-24, 18, -24, 21, -8) s Bieloruskami v zápase sobotňajšieho 1. kola základnej C-skupiny.

Koncovka prvého setu patrila hostkám, druhé dejstvo pomerne jednoznačne Slovenkám. V koncovke tretej časti uspeli opäť Bielorusky a vo štvrtom sete viedli 16:12, slovenské reprezentantky však zabojovali a vynútili si piate dejstvo. V tajbrejku dominovali Bielorusky, Slovenky si tak do tabuľky "céčka" pripísali jeden bod. Duel bol súťažnou premiérou pre talianskeho nového trénera Sloveniek Marca Fenoglia, družstvo mu zverili vo februári.

Inými súperkami Sloveniek v C-skupine sú Češky a Španielky. Z pohľadu slovenského družstva nasleduje duel v Minsku (23. 5.), dva súboje proti Češkám (26. 5. v Prahe a 30. 5. v Bratislave) a na záver dve merania síl so Španielkami (2. 6. vo Valladolide a 6. 6. v Leviciach).

Európska volejbalová konfederácia (CEV) predstavila nový formát kontinentálnej súťaže reprezentačných družstiev mužov a žien v decembri. V ženskej Zlatej európskej lige účinkuje dvanásť tímov, vo výkonnostne nižšej Striebornej európskej lige osem. Na turnaj Final Four Zlatej európskej ligy do maďarskej Budapešti (14. - 15. júna) preniknú víťazi skupín a v závislosti od účinkovania hostiteľa (Maďarsko) v základnej skupine prípadne tiež najlepší tím z druhých priečok.

Zlatá európska liga volejbalistiek 2018 - C-skupina - 1. kolo - sobota:

GUADALAJARA
Španielsko - Česko 0:3 (-23, -21, -12)

POPRAD

Slovensko - Bielorusko 2:3 (-24, 18, -24, 21, -8)
119 minút, rozhodovali: Simonovič (Srb.) a Schimpl (SR), 700 divákov

Zostava a body SR: Pencová 9, Töröková, Radosová 18, Herelová 12, Krišková 3, R. Hudecová 20, libero Nikmonová (Koseková 1, Pištěláková 1, Abrhámová, Šunderlíková 22, Drobňáková)

Najviac bodov Bieloruska: Barysevičová 19, Hryškevičová 18, Markevičová 14

Marco Fenoglio (tréner SR): "Som sklamaný, pretože sme mohli vyhrať, v piatom sete sme však spravili chyby a súper bol lepší. V zápase sme bojovali, som spokojný s prístupom dievčat, ale prehra ma veľmi mrzí. Počas zápasu sme robili zmeny v zostave, vyskúšali sme až tri univerzálky. Napokon sa najviac chytila Karin Šunderlíková, som za ňu veľmi rád. Je to budúcnosť nášho volejbalu, hrala veľmi dobre. Som rád, že sme bojovali; škoda, že sme prehrali, ale myslím si, že sme na dobrej ceste."

Vstup Slovenkám nevyšiel, prvý bod získali až za stavu 0:6. Neskôr zaostávali 4:12, štvorbodovou šnúrou znížili na 8:12. Bielorusky odpovedali tromi bodmi v sérii (15:8). Hostiteľky pred koncovkou skorigovali na 17:20 a neskôr na 21:22, Bielorusky sa i tak dostali k dvom setbalom po sebe. Slovenky oba odvrátili a zmazali manko (24:24), Bielorusky si však vybojovali ďalšiu možnosť na ukončenie setu a tentoraz ju zužitkovali - 26:24.

Úvod druhej časti bol vyrovnaný (8:8). Do výraznejšieho náskoku sa ako prvé dostali Bielorusky (11:8), no Slovenky vyrovnali a samé neskôr viedli o tri body (17:14). Od stavu 20:17 Fenogliove zverenky získali tri body v sérii, napokon premenili prvý setbal a uspeli 25:18.

V treťom sete najskôr boli vo výhode Bielorusky (5:2), neskôr domáce hráčky (12:10), no Bielorusky štvorbodovou šnúrou otočili na 14:12 vo svoj prospech. Slovenky vzápätí vyrovnali, no hostky tromi bodmi opäť odskočili (17:14). V závere bieloruské volejbalistky viedli 22:18 aj 24:20. Slovenky sa dočkali odmeny za bojovnosť (24:24), setbalu nie - aj piaty patril Bieloruskám, esom ho premenili (26:24).

Vo štvrtej časti sa družstvá až do stavu 11:11 doťahovali bod po bode. Bielorusky následne šnúrou bodov získali výhodu (15:11), Slovenky o chvíľu pri Abrhámovej podaní kontrovali piatimi bodmi po sebe a otočili na 17:16. Od stavu 21:20 Slovenky získali dva body po sebe a vzápätí mali tri setbaly, zužitkovali prvú príležitosť - 25:21.

Na začiatku rozhodujúceho piateho setu bieloruské hráčky viedli 3:0 a svoj náskok ešte zdvojnásobili (9:3). Slovenky znížili na 7:11, no Bielorusky odpovedali trojbodovou šnúrou a mali sedem mečbalov; premenili druhý (15:8). Celkové bodové skóre stretnutia bolo absolútne vyrovnané (106:106).

Viac o téme: Bielorusko Slovensko