Kovalík končí na rakete desiatky, Kližan v slovanskom súboji uspel a vyzve šoumena

Jozef KovalíkJozef Kovalík Zdroj: TASR - Michal Svítok

PARÍŽ - Slovenský kvalifikant Jozef Kovalík prehral za 185 minút 6:4, 1:6, 5:7, 6:7 (5) s desiatkou turnaja, Španielom Pablom Carrenom-Bustom, v nedeľňajšom stretnutí 1. kola dvojhry mužov na druhom grandslamovom podujatí tenisovej sezóny Roland Garros na antuke v Paríži (27. mája - 10. júna).

Dvadsaťpäťročný Kovalík (147. v rebríčku ATP) a o rok starší Carreno-Busta (11.) dosiaľ proti sebe nastúpili iba na turnaji nižšej kategórie futures pred 5 rokmi v Španielsku s úspešným koncom pred Carrena-Bustu. Bývalý 109. hráč počítačového poradia Kovalík si postup do hlavnej súťaže na parížskej antuke vybojoval v trojkolovej kvalifikácii. Minulý rok štartoval prvýkrát v hlavnej súťaži Roland Garros, v 1. kole podľahol favorizovanému Švajčiarovi Stanovi Wawrinkovi 2:6, 6:7 (6), 3:6. Medzi juniormi v Paríži Kovalík v rokoch 2009 a 2010 neprešiel úvodným kolom.

Úvodné dejstvo patrilo slovenskému tenistovi, využil prvý setbal pri svojom podaní a ukončil set v pomere 6:4. Druhý set mal jednoznačný priebeh, Carreno-Busta v ňom zvíťazil hladko 6:1. Aj tretí set rozhodol vo svoj prospech španielsky tenista, keď využil na príjme tretí setbal a získal ho v pomere 7:5. Štvrtý set dospel po vyrovnanom priebehu až do tajbrejku, v ktorom Kovalík viedol už 5:3, no Carreno-Busta štyrmi bodmi v rade nedopustil pokračovanie stretnutia a triumfoval v celom zápase po viac ako trojhodinovom boji.

Zverenec Borisa Borgulu v rámci programu NTC Kovalík si v minulosti zahral v hlavnej singlovej súťaži na turnajoch "veľkej štvorky" medzi dospelými trikrát. Okrem minuloročnej premiéry na Roland Garros to bolo aj na melbournských Australian Open 2016 a a tiež newyorských US Open 2016

Kližan ide ďalej, vyzve šoumena Monfilsa

Slovenský tenista Martin Kližan zvíťazil nad Srbom Laslom Djerem za 207 minút 7:6 (6), 4:6, 7:6 (6), 6:1 v nedeľňajšom stretnutí 1. kola dvojhry na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži (27. mája - 10. júna, celková dotácia 18 232 000 eur, antuka). Je prvým slovenským zástupcom v 2. kole dvojhry na tohtoročných medzinárodných majstrovstvách Francúzska v tenise.

Úspešný kvalifikant Kližan premenil prvý mečbal pri podaní súpera za stavu 5:1 vo štvrtom sete, jeho súperom v 2. kole bude Gael Monfils, nasadená tridsaťdvojka turnaja. Tridsaťjedenročný skúsený Francúz bol na Roland Garros pred desiatimi rokmi až v semifinále. Kližanovým maximom na parížskej antuke dosiaľ je 3. kolo z ročníka 2014. Aktuálne je to jeho siedma účasť v hlavnej súťaži pri Seine.

Dvadsaťosemročný Kližan (117. v rebríčku ATP) vstupoval do súboja s o 6 rokov mladším Djerem (103.) s negatívnou bilanciou 0:2, pričom v oboch prípadoch na tohto súpera nestačil práve na antuke (Marrákeš 2017 a Prostějov - challenger 2015). Vlaňajšieho finalistu popradského challengera Djereho definitívne zlomil až v tajbrejku v treťom sete (potreboval v ňom 7 setbalov), a následne skvelým úvodom štvrtého dejstva, v ktorom mu povolil iba jeden gem za stavu 2:0.

Zverenec Dominika Hrbatého Kližan vyhral v Paríži v tomto roku už štyri zápasy. Predtým trikrát bol úspešný v kvalifikácii, keď ukážkovo zvládol aj obrat proti 18-ročnému Srbovi Miomirovi Kecmanovičovi zo stavu 6:7 (1), 1:4 a 0:40 pri podaní súpera.

Dvojhra mužov - 1. kolo:
Martin Kližan (SR) - Laslo Djere (Srb.) 7:6 (6), 4:6, 7:6 (6), 6:1 za 207 minút
Pablo Carreno-Busta (Šp.-10) - Jozef Kovalík (SR) 4:6, 6:1, 7:5, 7:6 (5) za 185 minút

Viac o téme: Martin Kližan Jozef Kovalík Laslo Djere Pablo Carreno Busta