VIDEO Golden State zvíťazil na úvod finále až v predĺžení, 51 bodov Jamesa Clevelandu nestačilo

LeBron James (vpravo) skóruje, Draymond Green tomu nezabránilLeBron James (vpravo) skóruje, Draymond Green tomu nezabránil Zdroj: SITA/Kyle Terada/Pool Photo via AP

OAKLAND - Ani návrat Kevina Lova do zostavy a ďalší famózny výkon LeBrona Jamesa nestačili Clevelandu na úspech v prvom stretnutí finále play-off basketbalovej NBA. V Oaklande však hostia vzdorovali a podľahli vysoko favorizovanému Golden State až po predĺžení 114:124.

Ešte 32 sekúnd pred koncom zápasu dokonca Cavs viedli o dva body, a ak by 4,7 ś pred záverečným klaksónom George Hill za vyrovnaného stavu premenil trestný bod, Cavs mohli aj zvíťaziť. Po neúspešnom pokuse J.R. Smith doskočil loptu, ale v domnienke, že jeho tím vedie a v snahe ušetriť čas, vyviedol ju mimo trojkového oblúka. "Neviem čo sa mu preháňalo hlavou. Výborne doskočil a dal im šancu na víťazstvo," okomentoval Smithovo zlyhanie Kevin Durant z domáceho mužstva.

Warriors zvíťazili v 18 z ostatných 19 zápasoch na vlastnej palubovke v play-off. Druhý zápas je na programe v nedeľu so začiatkom už pondelok v noci od 2.00 h SELČ.

LeBron James sa predstavil vo svojom ôsmom finále po sebe a hneď na úvod pokoril ďalšiu métu. Nastrieľal 51 bodov, už po ôsmy raz tento rok sa prehupol cez 40-bodovú hranicu v play-off a vyrovnal rekord Jerryho Westa z roku 1965. Zároveň dosiahol 109. tridsaťbodový zápas vo vyraďovacej časti a v tomto smere sa dostal na čelo historickej štatistiky spoločne s legendárnym Michaelom Jordanom. Tridsaťtriročná opora Clevelandu navyše pridala po ôsmich asistenciách a doskokoch. "Ukázal skvelý výkon. Rozhodne dostatočný, aby doviedol mužstvo k víťazstvu," pochválil ho tréner Cavaliers Tyronn Lue. Do jeho zostavy sa vrátil aj Kevin Love, ktorý vynechal zápas číslo 7 proti Bostonu. V šiestom dueli sa totiž zrazil so súperom a z hry ho vyradilo podozrenie na otras mozgu. Vo štvrtok sa prezentoval solídnymi 21 bodmi a 13 doskokmi.

Cavaliers sa spoliehajú na úderné duo James - Love, Golden State môže počítať s väčšou variabilitou v ofenzíve. Stephen Curry, Kevin Durant či Klay Thompson a Draymond Green sa postarali o domáce víťazstvo. Zaujímavosťou je, že prví traja menovaní nastrieľali iba o osem bodov viac ako dve opory Clevelandu. Curry aj vďaka 5 trojkám pridal 29 bodov, o tri, resp. päť menej Durant a Thompson. Warriors sa dokázali vyrovnať aj s absenciou defenzívnej skaly a MVP finále 2015 Andreho Iguodalu, ktorý laboruje s kolenom. Durant v druhej štvrtine premenil 293. trojkový pokus v play-off a posunul sa na šiestu priečku v histórii pred Kobeho Bryanta.

Finále - (hrá sa na 4 víťazstvá):

Golden State - Cleveland 124:114 po predĺžení (29:30, 27:26, 28:22, 23:29 - 17:7) - stav série: 1:0
Zostavy a body:
Golden State: Stephen Curry 29 (5 trojok), Durant 26, K. Thompson 24 (5 trojok), Draymond Green 13 (11 doskokov), Looney 8 (Livingston 10, Bell a McGee po 4, West, McCaw a N. Young po 2)
Cleveland: L. James 51, Love 21 (13 doskokov), J. Smith 10, Hill 7, T. Thompson 2 (Nance 9 (11 doskokov), Jeff Green 7, Clarkson 4, Korver 3)
TH: 20/19 - 22/16, fauly: 18 - 18, trojky: 13 - 10, 19 596 divákov

Viac o téme: Golden State Warriors Cleveland Cavaliers