VIDEO Švédi s úspešným vstupom vďaka penalte: Kľúčový moment zápasu rozhodlo video

Radosť švédskych futbalistov po góle GranqvistaRadosť švédskych futbalistov po góle Granqvista Zdroj: SITA/AP

NIŽNÝ NOVGOROD - Futbalisti Švédska zdolali vo svojom úvodnom zápase v F-skupine MS v Nižnom Novgorode Kórejskú republiku 1:0. Severania v pondelkovom dueli spálili niekoľko obrovských šancí, víťazstvo im vystrelil v 65. minúte kapitán Andreas Granqvist z pokutového kopu, ktorý nariadil rozhodca Joel Aguilar až po preštudovaní zákroku Kim Min-ua na Viktora Claessona v šestnástke technológiou VAR.

Švédi odohrajú druhý zápas na šampionáte v sobotu 23. júna o 20.00 h SELČ, keď nastúpia v Soči proti úradujúcim majstrom sveta z Nemecka. Kórejčania sa o tri hodiny skôr stretnú v Rostove s Mexikom, ktoré v nedeľu v úvodnom dueli v skupine prekvapujúco zvíťazilo nad Nemeckom 1:0.

Švédsko - Kórejská republika 1:0 (0:0)
Gól: 65. Granqvist (z 11 m). ŽK: Claesson - Kim Šin-uk, Hwang Hi-čchan. Rozhodovali: Aguilar - Zumba (obaja Salv.), Mora Araya (Kost.), 42.300 divákov

Švédsko: Olsen - Augustinsson, Granqvist, Jansson, Lustig -Claesson, Larsson (81. Svensson), Ekdal (71. Hiljemark), Forsberg - Berg, Toivonen (77. Thelin)

Kórejská rep.: Čche Hjon-u - I Jong, Čang Hjon-su, Kim Jong-kwon, Pak Ču-ho (28. Kim Min-u) - I Če-song, Ki Song-jung, Ku Ča-čchol (73. I Sung-u) - Hwang Hi-čchan, Kim Šin-uk (66. Čong U-jong), Son Hung-min

Švédi nastúpili bez Lindelöfa, ktorého vyradila choroba, v strede obrany ho nahradil Jansson. V úvode bola aktivita na kopačkách Kórejčanov, súper im však dovolil manévrovať s loptou iba po šestnástku. Postupne sa osmelili aj Švédi a v 21. minúte sa dostal do tutovky Berg, z bezprostrednej blízkosti trafil iba brankára. V 28. minúte sa zápas skončil pre obrancu Pak Ču-hoa, ktorý si neobratným zákrokom sám spôsobil svalové zranenie a musel striedať. Severania potom prebrali taktovku, Berg mal ďalšie dve veľké možnosti otvoriť skóre, najprv jeho strelu v poslednej chvíli zblokoval Kim Jong-kwon a potom z uhla nenamieril medzi žrde. Následne salvádorský rozhodca Aguilar neodpískal severanom jasnú penaltu po tom, ako Toivonena v pokutovom území skosil Ki Song-jung. V úplnom závere I. polčasu sa neujala ani nebezpečná hlavička Claessona.

Po prestávke pokračoval festival nepremenených príležitostí zo strany Švédov, nad bránku vypálil Forsberg, hlavičku Toivonena skvele vyrazil brankár Čche Hjon-u. Kórejčania si najväčšiu šancu vypracovali v 52. minúte, lopta z hlavy Ku Ča-čchola letela tesne vedľa pravej žrde. V 63. minúte Kim Min-u zastavil v šestnástke Claessona, hlavný rozhodca najprv mlčal, ale po videokonzultácii nariadil jedenástku, ktorú kapitán Granqvist s prehľadom premenil. Severanom dodal gól sebavedomie a ešte viac dominovali na trávniku. Kórejčania dokázali zatlačiť súpera až v úplnom závere, Hwang Hi-čchan však hlavou nenamieril presne. Švédi si ustrážili tesné víťazstvo.

Janne Andersson, tréner Švédska: "Victor Lindelöf sa necítil pred zápasom dobre, rozhodol sa radšej zostať v hoteli a dať sa dokopy. Čo sa týka nevyužitých šancí Marcusa Berga, som si istý, že ak by sa do nich dostal v ďalšom stretnutí, premení všetky tri. Je to aj o tom, čo vám dovolí súper. Verím, že sme si nejaké góly ušetrili do ďalšieho zápasu a budeme v ňom efektívnejší. Najlepší hráč súpera bol jeho brankár."

Šin Te-jong, tréner Kórejskej republiky: "V druhom polčase sme trochu zmenili hru, vsadili sme na našu rýchlosť a dočkali sme sa nejakých príležitostí. Švédi však hrali vynikajúco. Spomedzi všetkých 32 tímov na šampionáte sú najvyšší, vedia vyťažiť z výškovej a fyzickej prevahy. Chceli sme tento zápas vyhrať, čo sa nám, žiaľ, nepodarilo. Musíme sa teraz sústrediť na súboj s Mexikom, ktoré bude pre každého obávaný súper."

Andreas Granqvist, kapitán Švédska: "Ukázali sme na trávniku excelentný prístup. Rovnako koncentrovaní sme boli už v baráži proti Talianom. Hráme ako jeden tím a skutočne bojujeme jeden za druhého. Pri jedenástke som bol pokojný, čakal som na reakciu brankára a potom som to kopol do opačného rohu. Po penalte sme to už do konca ubojovali."

Viac o téme: Švédsko Kórejská republika MS v Rusku 2018
  • Zdroj: športky, TASR