Skoky na lyžiach s novým pravidlom o pomoci vetra

Na nové pravidlo si musí zvykať aj Wolfgang Loitzl
Na nové pravidlo si musí zvykať aj Wolfgang Loitzl

Zürich - Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) bude vo vybraných pretekoch Svetového pohára skokanov predsa len už v tejto sezóne využívať nové pravidlo o prepočte dĺžky výkonu v závislosti od sily vetra. Pôvodne FIS zavedenie reglementu pri súťažiach na snehu neschválila, teraz rozhodla o pokračovaní testovacej fázy. V severskej kombinácii bude nové pravidlo platiť v celej sezóne.

 

Špeciálny matematický vzorec, podľa ktorého skokani skúšobne pretekali v letnej Grand Prix, bude podľa rozhodnutia využitý pri dvoch príležitostiach - pri minisérii závodov, takzvanej FIS Team Tour, v Oberstdorfe, Klingenthali a Willingene (30. januára až 7. februára) a pri severskom turné v Lahti, Kuopiu, Lillehammeri a Osle (6. až 14. marca).

 

Takzvané matematické alebo veterné pravidlo má zabezpečiť, aby aj v meniacich sa poveternostných podmienkach mali všetci skokani rovnakú šancu na dobrý výsledok. Zároveň je výhodné pre televízie, pretože nie je potrebné pri výraznej zmene počasia niekoľkokrát reštartovať kolo a neúmerne tak predlžovať preteky.

 

V letnej Grand Prix však vzbudil experiment skôr kritiku. Fanúšikovia i samotní lyžiari strácali prehľad, kto vlastne vedie, skokani paradoxne doplácali na dobrý vietor a do popredia sa dostávali pretekári, ktorí predviedli výrazne kratšie skoky.


Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA

DISKUSIA