Úvodné podujatie v Engelbergu pre Ammanna

Simon AmmannSimon Ammann Zdroj: SITA

ENGELBERG - Švajčiar Simon Ammann (28) sa stal na mostíku HS-137 vo švajčiarskom Engelbergu víťazom štvrtých pretekov jednotlivcov v rámci Svetového pohára (SP) v skokoch na lyžiach. Ďalšie tri miesta v súťaži, ktorá bola náhradou za dve neuskutočnené podujatia v českom Harrachove počas uplynulého víkendu, patrili Rakúšanom.

Druhé miesto obsadil obhajca celkového prvenstva v SP Gregor Schlierenzauer, tretí bol Thomas Morgenstern a na štvrtom mieste klasifikovali Andreasa Koflera.

Jedinému slovenskému reprezentantovi Tomášovi Zmorayovi sa nepodarilo postúpiť z poludňajšej kvalifikácie do 1. kola hlavnej súťaže.

Ammannovi, ktorý viedol aj po prvom kole, namerali 137,5 a 133 metrov, za čo získal od rozhodcov výslednú známku 270,4 bodu. Pre dvojnásobného olympijského víťaza zo Salt Lake City 2002 to bol jubilejný 10. individuálny triumf v kariére a v 203. štarte na podujatí tohto rangu 38. pódiové umiestnenie. Ammann sa zároveň dostal na čelo priebežnej celkovej klasifikácie SP so ziskom 244 bodov o dva body pred Schlierenzauera.

Slovenskému reprezentantovi Tomášovi Zmorayovi sa nepodarilo v piatok zopakovať 38. priečku, ktorú obsadil na predchádzajúcich pretekoch na Mikuláša v nórskom Lillehammeri. Dvadsaťročnému členovi ŠK Kartík Banská Bystrica namerali v kvalifikácii 111,5 metra, za čo dostal od rozhodcov 84,7 bodu. V konkurencii 58 skokanov, ktorí nemali istú účasť v 1. kole, obsadil Zmoray napokon až 48. priečku. Na poslednej postupovej 39. pozícii napokon figurovali Roman Koudelka z Česka a Pascal Egloff zo Švajčiarska, na ktorého mal zverenec trénera Milana Filipka odstup 2,5 metra, resp. 6 bodov.

"Tomáš sa dnes nedopustil veľkých technických chýb, ale nevychádzalo mu časovanie odrazu. Tu v Engelbergu je špecifický mostík s krátkym odrazovým stolom, ktorý sa skokanovi po prejazde prechodového oblúka veľmi rýchlo priblíži. Všetko je náročné na presné časovanie odrazu. S touto prekážkou sa Zmorayovi nepodarilo dostatočne vysporiadať. Konkurencia je vo Švajčiarsku silná a veľmi vyrovnaná, takže každé zaváhanie sa odzrkadlí v poklese vo výsledkovej listine. Verím, že ak sa Tomáš priblíži svojim možnostiam, podarí sa mu kvalifikovať do hlavnej súťaže," uviedol priamo z dejiska pretekov reprezentačný tréner skokanov SR Milan Filipko.

Počas víkendu sú v Engelbergu na programe ďalšie dve individuálne súťaže, po oba dni sú kvalifikácie o 12.00 h a 1. kolo má začiatok zhodne o 13.45 h.

SP v skokoch na lyžiach 2009/2010 - Engelberg, HS-137 - piatok - výsledky:

1. Simon Ammann (Švajč.) 270,4 bodu (137,5 m/133 m), 2. Gregor Schlierenzauer 268,2 (136,5 m/132,5 m), 3. Thomas Morgenstern 243,5 (132,5 m/125 m), 4. Andreas Kofler (všetci Rak.) 243,3 (132,5 m/126 m), 5. Björn Einar Romören (Nór.) 241,5 (129,5 m/128 m), 6. Daiki Ito (Jap.) 233,8 (126 m/127,5 m),...Tomáš Zmoray (SR) nepostúpil z kvalifikácie do 1. kola hlavnej súťaže medzi 50 najlepších skokanov