Zlato v skikrose pre Kanaďanku McIvorovú

Ashleigh McIvorováAshleigh McIvorová Zdroj: SITA

CYPRESS MOUNTAIN - Víťazkou utorňajšieho skikrosu akrobatických lyžiarok na XXI. zimných olympijských hrách vo Vancouveri sa stala domáca reprezentantka Ashleigh McIvorová. Ide o premiéru tejto disciplíny pod piatimi kruhmi. V stredisku Cypress Mountain získala striebornú medailu Nórka Hedda Berntsenová, bronz si vyjazdila Francúzka Marion Josserandová.

V náročných podmienkach za hustej hmly a sneženia sa úradujúca majsterka sveta v tejto disciplíne McIvorová vo veľkom finále usadila na čele hneď v úvode a až do cieľa pred seba nepustila ani jednu z trojice súperiek.

Druhej žene aktuálneho poradia Svetového pohára to uľahčila Rakúšanka Karin Huttaryová, ktorá po problémoch na prvých dvoch prekážkach skončila s veľkým odstupom až štvrtá. Najväčší boj sa odohrával o druhé miesto. V prvej polovici trate patrilo Francúzke Josserandovej, po menšom zaváhaní sa však pred ňu dostala Nórka Berntsenová a až do prejazdu cieľom si striebornú pozíciu ustrážila.

"Je to ten najúžasnejší okamih v celom mojom živote. Som na seba veľmi hrdá. Lepšie som sa na tieto preteky už ani nemohla pripraviť," prezradil v cieli šťastná víťazka a pokračovala: "Keď som pred finále stála v štartovacej bráne, rozmýšľala som nad tým, že moja celoživotná snaha smerovala k tomuto okamihu. Bolo to miesto, kde som chcela byť. Bola som pre to akoby stvorená. Čo viac som si mohla priať?"

Strieborná Hedda Berntsenová (33) z Nórska v cieli náročných pretekov rovnako neskrývala radosť z dosiahnutého úspechu. "Cítim sa skvele. Tvrdo som sa pripravovala. Musela som síce prekonať zdravotné problémy s mojim krkom, ale s výsledkom som spokojná," uviedla skúsená Nórka.

Bronzová medailistka Francúzka Marion Josserandová (23) po prejazde cieľom zostala v šoku. "Moji rodičia nikdy nelyžovali a spolu so mnou stále nemôžu uveriť, čo sa mi práve podarilo," opísala svoje pocity Josserandová.

Víťazka kvalifikácie Švédka Anna Holmlundová sa dostala aj do semifinále, kde však skončila až štvrtá a kvalifikovala sa iba do malého finále, v ktorom obsadila 2. miesto a celkovo jej patrí 6. pozícia. Šesťnásobná víťazka SP a aktuálna líderka tejto disciplíny v sezóne 2009/2010 Ophélie Davidová z Francúzska po kolízii so Švédkou Magdalenou Iljansovou nedokončila štvrťfinále a napokon obsadila 9. miesto, pričom v kvalifikácii bola šiesta. "Urobila som príliš veľa chýb. Vo štvrťfinále som si myslela, že skok dokončím bez problémov, ale nemala som dostatok síl na to, aby som to ustála," uviedla šampiónka z ostatných štyroch ročníkov Winter X Games Ophélie Davidová.

Ženy - skikros: 1. Ashleigh McIvorová (Kan.), 2. Hedda Berntsenová (Nór.), 3. Marion Josserandová (Fr.), 4. Karin Huttaryová (Rak.), 5. Kelsey Serwová (Kan.), 6. Anna Holmlundová (Švéd.), 7. Fanny Smithová (Švajč.), 8. Julie Brendengenová-Jensenová (Nór.), 9. Ophélie Davidová (Fr.), 10. Magdalena Iljansová (Švéd.).