Historické korene stávkovania a súčasné tipovanie

Športové stávkovanie sa tak u nás, ako aj v zahraničí, teší obľube a záujmu ľudí
Športové stávkovanie sa tak u nás, ako aj v zahraničí, teší obľube a záujmu ľudí

BRATISLAVA - Kurzové stávkovanie každý jednotlivec vníma inak, ale v každom prípade patrí stále aj v dnešnej dobe k veľkým fenoménom modernej spoločnosti. Ako sme už avizovali, čitateľom Športiek aspoň zbežne priblížime minulosť a začiatky športového stávkovania a postupne sa prepracujeme až k tomu súčasnému svetu on-line tipovania.

Športové stávkovanie existuje už po celé stáročia. Ľudia zvykli stávkovať na rozličné príležitosti, ktoré prinášal každodenný život. Jednými z prvých foriem, na ktoré sa najčastejšie uzatvárali stávky boli napríklad populárne kohútie zápasy alebo pästné súboje. Niektorí tipovali s vidinou určitého zisku, iní sa tomuto remeslu venovali len pre zábavu vo svojom voľnom čase.

 

Za začiatok dejín a celej histórie kurzového stávkovania sa považuje rok 1635. Páni Prettyman a Havers v londýnskom Hyde Parku proti sebe postavili svoje dva kone a na výsledok tohto súboja každý z nich vsadil rovnakú sumu (čo v dnešnom poňatí znamená stávka v kurze 2,00). Na dlhé storočia práve tieto zvieratá formovali športové stávkovanie.

 

Koncom devätnásteho a začiatkom dvadsiateho storočia sa začali objavovať prvé organizované športové súťaže. Okrem nesmierne populárnych konských dostihov, ktorým sa mohli venovať predovšetkým ľudia z vyšších sociálnych vrstiev, sa v Amerike objavila nová hra – bejzbal. Záverečná časť sezóny v tomto športe za morom – Svetová séria, sa stala najžiadanejším artiklom vo svojom odvetví.

 

Na americkom kontinente v športovom stávkovaní došlo k výraznému posunu vpred po zavedení mnohých športových prenosov do televízie. Tento zlom znamenal začiatok finančného fenoménu a utvorenie novej skupiny nadšencov stávkovania. V roku 1974 americká federálna vláda zrušila desaťpercentnú daň na uzatvárané športové stávky. To podnietilo otváranie stávkových kancelárií v kasínach. Tie tam pôsobili len ako vedľajšia atrakcia a za úlohu mali zvýšenie príjmu aj v slabších a menej plodných obdobiach. Prvé kasíno, ktoré sa vydalo takouto cestou vzniklo v Nevade (The Stardust Hotel). V roku 1976 tu otvorenie stávkovej kancelárie zaznamenalo obrovský úspech a tempo rozvoja športového stávkovania sa následne na celom svete výrazne posunulo vpred.

 

Po veľkom rozmachu a úspechu tipovania na americkom kontinente nechceli už zaostávať ani Angličania. Anglicko tak tiež nastolilo rozvoj športového stávkovania a rozličných foriem hazardu, ktoré sa tu stali veľmi populárnymi. V kolíske športového tipovania k úplnému povoleniu príjmania hromadných športových stávok došlo až v roku 1961 (predtým tu stávkovanie malo status poloilegálnej činnosti).

 

V Českej republike aj na Slovensku (vtedajšom Československu) sa oficiálna história kurzového stávkovania začala datovať niekoľko mesiacov po páde komunizmu. V tom čase štyria, dovtedy nelegálni bookmakeri, otvorili prvú stávkovú kanceláriu. Do tej doby prevádzkovali túto činnosť len na čierno a zameriavali sa predovšetkým na konské dostihy. Voľný prístup ku športovému stávkovaniu následne znamenal narastanie objemu finančných prostriedkov v tomto biznise. Tržby zo stávok na šport sa v Čechách aktuálne šplhajú až k dvanástim miliardám korún ročne.

 

Dôležitým momentom, ktorý má výrazný vplyv na aktuálnu podobu športového stávkovania nie len v Čechách a na Slovensku, ale aj v zahraničí, bol nástup internetu. V roku 1994 vláda karibského ostrova Antigua a Barbados schválila zákon, na základe ktorého na jeho území mohli vznikať internetové stávkové kancelárie. Následne sa začalo objavovať čoraz viac a viac on-line kancelárií, ktoré mali svoj pôvod v rozličných, najmä exotických krajinách (napríklad Kostarika) a svojou činnosťou pritiahli množstvo investorov.

 

Tipujúci už viac nemusia navštevovať kamenné pobočky stávkových kancelárií, či zavítať do miestneho kasína. Kurzy na rozličné športové podujatia sú ľahko dostupné on-line a stávkujúci môžu byť nadšení z toho, že svoje stávky môžu uzatvárať z pohodlia domova a nikam nemusia chodiť. Vitajte vo svete moderného športového tipovania!


Zdroj:
športky.sk, ps, thesluggers.com, ultimatecapper.com, artipot.com, sazeni.idnes.cz
Foto:
sazeni.idnes.cz

DISKUSIA