14-ročná golfistka Koová najmladšou víťazkou turnaja

Lydia KoováLydia Koová Zdroj: internet

SYDNEY - Novozélandská golfistka kórejského pôvodu Lydia Koová sa v 14 rokoch stala najmladšou víťazkou profesionálneho turnaja v histórii bez rozdielu pohlavia. Sama stále ešte so statusom amatérky vyhrala v Sydney turnaj New South Wales Open, ktorý bol súčasťou austrálskej ženskej profesionálnej série ALPG.

Koová vyhrala trojkolovú súťaž o štyri údery pred Becky Morganovou z Walesu, ktorá je profesionálkou už 12 rokov. Hneď za ňou skončila ďalšia skúsená hráčka Lindsey Wrightová z Austrálie, ktorá napríklad v roku 2009 bola druhá na turnaji kategórie major LPGA Championship.

Koová oslávi pätnáste narodeniny 24. apríla. Doterajším rekordérom bol Japonec Rjo Išikawa, ktorý v roku 2007 vyhral turnaj na Japan Golf Tour vo veku 15 rokov a osem mesiacov.

"Naozaj neviem, čo na to povedať. Som šťastná, byť súčasťou dejín golfu je ako zázrak," povedala Koová, ktorá sa mohla na rovnakom turnaji presláviť už pred rokom. Najlepšia svetová amatérka vtedy tromi patmi na záverečnej jamke "darovala" víťazstvo o jednu ranu Švédke Caroline Hedwallovej.

"Dnes som to na poslednej jamke musela niekoľkokrát predýchať, bola som nervózna do poslednej sekundy. Myslela som na minulý rok a pozeralo sa na mňa toľko ľudí," dodala mladučká golfistka.