Škola tipovania: Ako správne vybrať hodnotný kurz

Kurzy na tenisové zápasyKurzy na tenisové zápasy Zdroj: synottip.sk

BRATISLAVA – Aj vy si možno pamätáte na dobu zo svojej mladosti, keď ste sa ako násťroční schádzali pri stolíku a ukazovali si práve vsadené tikety a doberali si jeden druhého, čo vyjde a nevyjde. „Za 1,3 staviť taký tenis, keď tam má byť tak 1,5, to je pekný nezmysel“, hovorím kamarátovi. „Keď to vyjde, tak je to jedno, nie?“, pousmial sa nad tým.

A tu býva základná chyba veľkej väčšiny stávkarov. Vôbec to totiž nie je jedno. Kurzové stávkovanie je okrem iného o matematike a práve táto problematika je matematika vcelku jednoduchá. Kurz na športové podujatie je vyjadrenie šancí toho či onoho hráča alebo tímu podľa danej stávkovej kancelárie a ich bookmakerov. Najjednoduchším príkladom je tenis, kde sú len dve strany a žiadna remíza. Z klasických kamenných stávkových kancelárií pozná asi každý rovinu 1,8 - 1,8, ktorá vyjadruje 50 percentnú šancu na úspech jedného či druhého tenistu.

V dlhodobo úspešnom stávkovaní teda nejde o to, vybrať si tenistu, o ktorom si myslím, že určite vyhrá a som ochotný naneho staviť ako za kurz 1,5 tak za kurz 1,3. Ide o to nájsť hodnotu v kurze alebo si aspoň stanoviť hranicu, po ktorú sa na športovú udalosť ešte vyplatí staviť a kedy už nie. Ak sa vám nejaký zápas veľmi páči, ale čakali ste aspoň kurz 1,5, hranicu hrateľnosti si stanovili na 1,38, no vypísaný kurz je 1,3, potom je potrebné vziať rozum do hrsti a na zápas jednoducho nestaviť. A keď by ste stále mali nutkanie ho staviť a sami seba presviedčali, koľko je dôvodov, prečo by to malo jednoducho vyjsť, spomeňte si na to, ako ťažko ste vyhrali peniaze, ktoré chcete vložiť na očividný podkurz.


Tiež by vás mohlo zaujať: Zaregistruj sa v Synot Tipe a získaj bonus až 120 €


Ako to teda funguje? Pri kurzoch 1,8 a 1,8, stávková kancelária tvrdí, že šance oboch hráčov na víťazstvo sú rovnaké, teda 50 percentné. Ak však my tento zápas cítime inak, napríklad, že prvý hráč je favorit zápasu, hoci mierny a vidíme jeho šance tak 60/40, potom má taký kurz pre nás hodnotu. Záleží na každom, či sa mu chce prepočítavať percentá na kurzy a zase späť, alebo mu je pohodlnejšie stanoviť si vlastné kurzy. Ak si napríklad pri tomto zápase myslím, že kurz má byť cca 1,65 na prvého hráča, kurz pre mňa má takú hodnotu. Z čoho však vychádzať a ako robiť takéto úsudky čo najpresnejšie? A má vôbec stávkar nejakú výhodu oproti bookmakerom?


Tiež by vás mohlo zaujať: Vsaď si v našej tipovacej hre na rôzne športové podujatia


Minimálne jednu určite áno. Kým stávkar sa môže detailne zamerať na jeden, dva alebo pár zápasov, bookmakeri musia vypísať kurzy na všetky zápasy v ponuke stávkovej kancelárie. Presnosť samotného odhadu percentuálnych šancí jednotlivých hráčov, resp. tímov je však z pohľadu stávkara rýdzo individuálna záležitosť. Aby sme mohli povedať, či niečo má alebo nemá hodnotu, musíme o tom mať prehľad. V prvom rade súvisiace udalosti treba sledovať, najlepšie naživo. Keď nie naživo, tak zo záznamu a keď ani to nie, tak aspoň rôzne zostrihy a podobne. Treba vedieť, kde hľadať štatistiky, kde ich je najviac a sú prehľadne rozčlenené. Takisto je dôležité nájsť zdroje zaujímavých názorov ostatných tipérov, analýzy či komentáre odborníkov a novinárov. Jednoducho, každý si musí nájsť systém, ktorý mu vyhovuje a stanoviť si vlastné pravidlá. Tak čo, máte chuť si staviť value, alebo by ste radšej podkurz?

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: synottip.sk
  • Zdroj: športky.sk, synottip.sk

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy