Dokážu v odvete Baskovia zabojovať o vytúžené finále?

Jon Aurtenetxe z Bilbaa (vľavo) oslavujúci so spoluhráčmi svoj gólový zásah v prvom semifinálovom dueli v Lisabone (19.4.)Jon Aurtenetxe z Bilbaa (vľavo) oslavujúci so spoluhráčmi svoj gólový zásah v prvom semifinálovom dueli v Lisabone (19.4.) Zdroj: SITA

BILBAO – Potom, čo sme v utorok a stredu definitívne spoznali finalistov prestížnej Ligy majstrov, sa všetka futbalová pozornosť bude upierať na odvetné semifinálové súboje Európskej ligy. Na Estadio San Mamés domáce Bilbao privíta portugalský Sporting Lisabon, ktorý Baskovia potrebujú poraziť.

Podobne ako v Lige majstrov aj v Európskej lige sa očakáva čisto španielske finále, ktoré môže prekaziť už len lisabonský celok. Ten v úvodnom vystúpení na domácej pôde dokázal otočiť nepriaznivý vývoj stretnutia, na strelecký zásah hosťujúceho Aurtenetxeho odpovedali svojimi gólmi Insua a Capel (2:1). Zverenci trénera Ricarda Sa Pinta tak potvrdili výbornú úspešnosť pred vlastným publikom, keď v doterajšom priebehu prestížnej klubovej súťaže vyhrali v Lisabone všetkých osem duelov.

V Španielsku je však favoritom baskický celok, ktorý v Európskej lige v siedmich prípadoch ani raz na štadióne San Mamés neokúsil trpkosť prehry. Zverenci skúseného argentínskeho kouča Marcela Bielsu v domácej Primera Division aktuálne držia šiestu barážovú priečku, ale pri vyrovnanosti na vrchných pozíciách tabuľky nemajú stále istotu pohárovej účasti v budúcej sezóne. Posledné ligové kolá vykazujú dobrú formu klubu, keď Bilbao v ostatných štyroch zápasoch získalo desať bodov. Výrazné zlepšenie tím zaznamenal predovšetkým v defenzíve, čo potrvrdzujú tri výhry 1:0 v týchto dueloch. Baskické levy už dlho čakajú na úspech na pohárovej klubovej scéne a ten majú po dobrých výkonoch v Európskej lige, keď už dokázali vyradiť kvalitné celky ako anglický Manchester United či nemecké Schalke na dosah ruky, musia však zvládnuť štvrtkové domáce vystúpenie.

Vsaď si v našej tipovacej hre na zápas Bilbaa proti Sportingu Lisabon

Sporting prežíva pomerne úspešnú sezónu, keď v portugalskej Primeira lige s najväčšou pravdepodobnosťou obsadí štvrtú priečku zaručujúcu účasť v Európskej lige. Najmä zásluhou výborných výsledkov, ktoré klub v EL dosahoval na domácom Estadio José Alvalade, sa prepracoval až do semifinále, kde má aj pred odvetou slušné vyhliadky na postup. Na Lisabončanov napríklad nestačil v osemfinále ani taký gigant ako anglický Manchester City (*1:0, 2:3). Mužstvo však na dosiahnutie vytúženého finále musí zvládnuť mimoriadne náročnú odvetu v Bilbauu, kde sa mu príliš veľké šance na úspech nedávajú. Sporting totiž v doterajšom priebehu EL na ihriskách súperov zvíťazil v siedmich dueloch len jedinýkrát, navyše do Španielska tím pricestoval bez Rinauda, Eliasa a Rodrigueza.

Baskovia by vo štvrtok mali nastúpiť v plnej sile, kým na strane hostí neuvidíme v hráčskom kádri až trojicu futbalistov. Španieli dokázali na pôde svojho súpera streliť cenný gól, ktorý môže mať pre nich v konečnom zúčtovaní významnú postupovú hodnotu, avšak v odvete musia bezpodmienečne zvíťaziť. Aj keď kvalitatívne sú mužstvá pomerne vyrovnané, výhoda domáceho prostredia by tu mala byť rozhodujúcim faktorom. V druhom semifinálovom meraní síl teda tipujeme víťazstvo Bilbaa v aktuálne najlepšom kurze na trhu.

Aktualizácia: Úspešný tip. Už v šestnástej minúte sa favorizovaní domáci po góle Susaeta ujali vedenia. V závere polčasu vyrovnával Van Wolfswinkel, ale hneď vzápätí ešte pred prestávkou dokázal Bilbao poslať do vedenia Gomez. Keď už sa zdalo, že tímy čakajú na nutné predĺženie, zlatý postupový gól Baskov dve minúty pred koncom stretnutia zaznamenal kanonier Llorente (3:1).

26.4.2012 o 21:05  |  Bilbao - Sporting Lisabon  |  Tip: 1  Kurz: 1,60

• Zdroj: športky, ps