Na MS aj slovenskí rozhodcovia, Ország chce zvýšiť rejting

Vladimír Baluška
Vladimír Baluška

BRATISLAVA - V 32-člennom rozhodcovskom zbore pre svetový hokejový šampionát vo Fínsku a Švédsku (16 hlavných, 16 čiarových) figuruje aj dvojica Slovákov Vladimír Baluška (hlavný) a Miroslav Valach (čiarový). Pre oboch to bude na severe Európy už štvrté účinkovanie medzi rozhodcovskou elitou vo vrcholnej kategórii.

Svorne začali v roku 2009 vo Švajčiarsku, pokračovali na MS 2010 v Nemecku a vlani na Slovensku. "Nominácia dvoch našich rozhodcov ma samozrejme veľmi potešila," uviedol predseda Komisie rozhodcov SZĽH Peter Ország, bývalý dlhoročný rozhodca: "Považujem ju za plne oprávnenú, pretože patria k absolútnej slovenskej i európskej špičke a ich nominácia ma v žiadnom prípade neprekvapila." Peter Ország zároveň priznal, že by ho potešila aj širšia nominácia, ale to je vraj záležitosť dlhodobejšieho sledovania.

"Všetko je to na rozhodnutí a dlhodobých zámeroch IIHF, ktorá sleduje vývoj rozhodcov. Samozrejme, že ideálne by bolo, keby išli minimálne dvaja hlavní, pretože na MS ide o systém rozhodovania vo štvorici. My však teraz k Baluškovi pripravuje ďalších, ktorí musia prejsť sitom a postupným vývojom cez nižšie kategórie."

Samotná nominácia rozhodcov vychádza z tzv. medzinárodného rejtingu. "Ten sa opiera o národné hodnotenie rozhodcov, ktoré pripravuje komisia rozhodcov tej ktorej krajiny. Naša KR SZĽH robí tzv. rebríček rozhodcov a z neho potom vychádza Komisia rozhodcov IIHF, ktorá na jeho základe umiestňuje rozhodcov na jednotlivé medzinárodné turnaje," hovorí Ország.

Vladimír Baluška sa svojím účinkovaním na seniorských MS zaradil už k svojim dvom slovenským predchodcom Antonovi Dankovi a súčasnému šéfovi Petrovi Országovi, keď ako tretí Slovák mal tú časť viesť finálový duel. Bolo to na svetovom šampionáte 2010 v Nemecku, kde bol súčasťou finále medzi ČR a Ruskom. "Samozrejme, že tento moment považujem zatiaľ za svoj absolútny vrchol. Tým, že rozhodcovi zveria takýto súboj, je to ocenením jeho kvalít zo strany odbornej komisie rozhodcov a funkcionárov, ktorí sú súčasťou MS a nominujú rozhodcov na záverečné stretnutia," vyznal sa.

Ako priznal, už len samotná nominácia na MS je pre neho obrovským ocenením. "Dostať sa na svetový šampionát medzi elitu všetkých svetových rozhodcov a byť ich súčasťou je pre mňa obrovskou poctou, ktorú si stále nesmierne vážim," zdôraznil. Tak, ako si ciele kladú pred seba samotní športovci, ani on nie je výnimkou: "Vždy si dávam za cieľ odrozhodovať čo najlepšie úvodné zápasy," naznačil a pokračoval: "Pretože rozhodcovia, ktorí sa na MS dostanú, idú na nich krok za krokom. Každý zápas je tam mimoriadne sledovaný a pre mňa by bolo veľkým ocenením ísť tam postupne zápas od zápasu, pretože ten vrchol prichádza až na samom konci. Preto treba byť od začiatku plne koncentrovaný, fyzicky aj psychicky dobre pripravený. Takže ja by som si nedával vysoké ciele, ale chcem sa práve naopak sústrediť na čo najlepšie odrozhodovanie zápasov, na ktoré dostanem nomináciu a od nich sa odraziť čo možno najďalej."

Vladimír Baluška v tejto sezóne po prvý raz rozhodoval aj v ruskej KHL. "Pôsobenie v nej bolo pre mňa obrovskou skúsenosťou a krokom vpred, pretože som mal tú česť byť v nej počas celej sezóny," zdôraznil Baluška: "Myslím si, že účinkovanie v nej ma dostatočne pripravilo na medzinárodnú scénu, pretože zápasy v KHL sú na špičkovej úrovni. Okrem toho som v sezóne absolvoval viacero medzinárodných seniorských i mládežníckych turnajov, mám za sebou výmenný program IIHF, rozhodovanie v českej extralige, teraz ma čaká ešte Škoda Cup v Bratislave. Teda po rozhodcovskej stránke som myslím si pripravený veľmi dobre. Samozrejme, že nezanedbávam ani individuálnu prípravu, pretože rozhodca musí byť dobre pripravený nielen psychicky, ale aj fyzicky. Pretože na podujatí formátu MS nesmie zaváhať ani v poslednej minúte, aby mu odišla kondička, či aby zlyhal psychicky."

Do dejiska MS cestujú slovenskí rozhodcovia 2. mája, nakoľko ich tam ešte čaká celorozhodcovský míting. "Členovia KR IIHF nám na ňom ozrejmia všetky podrobnosti týkajúce sa šampionátu tak, aby sme boli čo najlepšie pripravení."

Na svojich štvrtých MS chce dobre reprezentovať nielen seba, ale ako zdôraznil, všetkých slovenských rozhodcov, ako aj KR SZĽH. "Pretože ísť môžeme ísť len jeden, či dvaja. A ja som presvedčený, že na Slovensku máme výborných rozhodcov, ktorí môžu dobre reprezentovať," uzavrel Vladimír Baluška.

Zoznam rozhodcov pre MS 2012:

hlavní: Vladimír Baluška (SR), Antti Boman (Švajč.), Lars Brüggeman (Nem.), Viačelsav Bulanov (Rus.), Martin Fraňo (ČR), Georg Jablukow (Nem.), Antonín Jeřábek (ČR), Morgan Johansson (Švéd.), Keith Kaval (USA), Danny Kurmann (Švajč.), Christer Lärking (Švéd.), Jari Levonen (Fín.), David Lewis (Kan.), Konstantin Olenin (Rus.), Steve Patafie (USA), Brent Reiber (Švajč.)

čiaroví: Roger Arm (Švajč.), Petr Blumel (ČR), Jimmy Dahmen (Švéd.), Ivan Deduľa (Bielorus.), Pierre Dehaen (Fr.), Francois Dussureault (Kan.), Manuel Hollenstein (Rak.), Jon Kilian (Nór.), Johnathan Morrison (USA), Masi Puolakka (Fín.), Sirko Schulz (Nem.), Anton Semionov (Est.), Sergej Šeľanin (Rus.), Sakari Suominen (Fín.) Miroslav valach (SR), Jesse Wilmont (Kan.)


Zdroj:
TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA