VIDEO Atlético víťazom Európskej ligy, hrdinom Falcao

Futbalisti Atlética Madrid sa tešia z triumfu v Európskej ligeFutbalisti Atlética Madrid sa tešia z triumfu v Európskej lige Zdroj: SITA

BUKUREŠŤ - Futbalisti Atlética Madrid zvíťazili vo finále Európskej ligy UEFA 2011/2012 na Národnom štadióne v Bukurešti nad španielskym rivalom Athleticom Bilbao hladko 3:0. Pre tím z hlavného mesta krajiny úradujúcich majstrov sveta a Európy je to už druhý triumf v európskom pohári číslo dva, Atlético sa tešilo z cennej trofeje v nástupníckej súťaži bývalého Pohára UEFA aj v roku 2010.

Hrdinom večera v rumunskej metropole bol útočník Radamel Falcao, ktorý v prvom polčase dvoma gólmi posadil Atlético na koňa a s celkovo tuctom presných zásahov v tomto ročníku EL sa odpútal od Klaasa-Jana Huntelaara zo Schalke 04 Gelsenkirchen. Kolumbijský kanonier rovnako ako vlani, keď obliekal dres FC Porto, získal korunu pre kráľa strelcov v európskom pohári číslo dva.

Finálový duel mal pikantný náboj pre trénerov oboch mužstiev, keďže sú obaja z Argentíny. Napokon "žiak" Diego Simeone vyškolil svojho "učiteľa" a skúsenejšieho krajana Marcela Bielsu.

Atlético Madrid - Athletic Bilbao 3:0 (2:0)
Góly: 7. a 34. Falcao, 85. Diego. Rozhodca: Stark (Nem.), ŽK: Falcao - Herrera, Amorebieta, Perez, Susaeta, 55.000 divákov.

Atlético Madrid: Courtois - Juanfran, Godin, Miranda, Filipe - Suarez, Gabi - Diego (90. Koke), Adrian (88. Salvio), Turan (90.+3 Dominguez) - Falcao

Athletic Bilbao: Iraizoz - Iraola, Martinez, Amorebieta, Aurtenetxe (46. Gomez) - Herrera (63. Toquero), Iturraspe (46. Perez), De Marcos - Susaeta, Llorente, Muniain

Atlético Madrid vo finále zúročilo bohaté medzinárodné skúsenosti a vyťažilo maximum zo skutočnosti, že má vo svojom strede s chuťou hrajúceho Falcaa, ktorý už v 7. minúte otvoril skóre. Po rýchlej akcii v malom vápne najskôr všemožne hľadal spôsob na prekabátenie súperovej defenzívy a vzápätí kúzelnou ľavačkou zakrútil loptu do vzdialenejšieho rohu brány - 1:0. O odpoveď sa v 19. minúte pokúšal vežovitý útočník baskického tímu Llorente, lenže tiesnený sa svojou najsilnejšou zbraňou hlavou nepresadil. O mimofutbalový vzruch sa v čase gradujúceho tlaku Bilbaa postarali dvaja fanúšikovia, ktorí vnikli na hraciu plochu a zamestnali na chvíľu usporiadateľov. Bilbao inkasovaný gól prebudil a v 24. minúte nebolo ďaleko od vyrovnania, keď výbornú strelu Muniaina kryl Courtois. Prišlo však druhé zaváhanie v obrane, Falcao v šestnástke pohybom oklamal brániaceho hráča a chladnokrvne ľavačkou poslal druhýkrát loptu do siete - 2:0.

Nespokojný kouč Bilbaa poslal po prestávke na ihrisko dvojicu nových hráčov, no premožiteľovi Slovana Bratislava zo skupinovej fázy bola zmena málo platná. Atlético si strážilo náskok a nepúšťalo do šancí hráčov Bilbaa, ktorým s pribúdajúcimi minútami oťažievali nohy. V 73. minúte mohol vykresať iskierku nádeje De Marcos, ale nepotrestal chybu obrany Madridčanov a zvnútra šestnástky vypálil tesne nad bránu. Bilbao vsadilo všetko na jednu kartu a vrhlo sa do útočenia. Rezultovali z toho menšie závary v pokutovom území súpera, najväčšiu šancu spálil v 79. minúte Susaeta, ktorému sa dobre do strely hodil Courtois a loptu smerujúcu do brány zblokoval telom. Z následného brejku sa individuálne rútil do zakončenia Falcao a bol blízko hetriku, keď namieril do žrde. Definitívny koniec nádejám dal Bilbau až v 85. minúte Diego, ktorý stanovil na konečných a pre Bilbao krutých 0:3.

• Zdroj: TASR, footyroom.com