Joensuu rozhodol o postupe Fínska deväť sekúnd pred koncom

Radosť Fínov z postupu do semifináleRadosť Fínov z postupu do semifinále Zdroj: SITA

HELSINKI - Fínski hokejisti spravili ďalší rok za obhajobou titulu, keď vo štvrťfinále zdolali USA 3:2 a stali sa tretími semifinalistami 76. majstrovstiev sveta. V semifinále o 13.30 SELČ si zmerajú sily s Ruskom, ktoré v Štokholme zdolalo Nórsko 5:2. V druhom (17.30) nastúpia slovenskí reprezentanti proti úspešnejšiemu z posledného štvrťfinálového zápasu Švédsko - Česko.

Prvá tretina štvrťfinálového duelu bola v znamení nepremenených šancí na oboch stranách. Najväčšiu Fínsku spálil Koivu, ktorý ani na trikrát nedostal puk ponad ležiaceho Howarda. V druhej časti sa domáci priaznivci už dočkali. V 34. minúte trafil presne Joensuu, ale radosť z gólu trvala len pár sekúnd. Američania totiž okamžite po buly vyrovnali zásluhou Palmieriho. Zámorskí hokejisti sa ujali vedenia na začiatku tretej časti, keď Ryan dorazil strelu Faulka. Domáci hráči vrhli všetky sily do útoku. Dlho nevedeli nájsť recept na amerického brankára Howarda, ale v 54. minúte sa im to nakoniec podarilo, keď Koivu zužitkoval výbornú prihrávku Jokinena. Fínskych priaznivcov držal ešte v napätí rozhodca, ktorý si musel overiť gól na videozázname. Deväť sekúnd pred koncom duelu rozhodol o ich víťazstve a postupe do semifinále Joensuu.

USA - Fínsko 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)
Góly: 34. Palmieri (Petry, Crabb), 42. Ryan (Faulk, Smith) - 34. Joensuu (Pihlström, Kukkonen), 54. Koivu (Jokinen, Filppula), 60. Joensuu (Kontiola). Rozhodcovia: Bulanov, Olenin (obaja Rus.) - Blumel (ČR), Wilmot (Kan.), vylúčení: 1:0 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 12.426 divákov.

USA: Howard - Fowler, Johnson, Faulk, Goligoski, Petry, Butler - Atkinson, Šťastný, Pacioretty - Ryan, Smith, Okposo - Lasch, Abdelkader, Palmieri - Dwyer, Slater, Thompson - Crabb

Fínsko: Vehanen - Mäenpää, Hietanen, Väänänen, Järvinen, Kukkonen, Jaakola, Niskala - Jokinen, Koivu, Filppula - Granlund, Immonen, Pesonen - Kiiskinen, Kapanen, Komarov - Joensuu, Kontiola, Pihlström - Pyörälä