VIDEO Rusko v úvodnom zápase deklasovalo Česko

Jaroslav Plašil a Konstantin ZyryanovJaroslav Plašil a Konstantin Zyryanov Zdroj: SITA

VROCLAV - Ruská reprezentácia vstúpila do majstrovstiev Európy vo futbale hladkým víťazstvom nad Českom 4:1. Keďže Poliaci remizovali s Gréckom 1:1, Rusi sa po súbojoch 1. kola usadili na čele tabuľky so ziskom troch bodov.

Skóre zápasu na Mestskom štadióne vo Vroclave otvoril po zmätkoch v českej obrane Dzagojev v 15. minúte a už o deväť minút zakončil rýchly protiútok Širokov. Česi začali druhé dejstvo aktívnejšie a dočkali sa odmeny, keď v 52. minúte znížil Pilař. Dvojgólové vedenie vrátil ruskému tímu v 79. minúte druhým presným zásahom najmladší Rus na ihrisku Dzagojev. O necelé tri minúty prikrášlil výsledok striedajúci Pavľučenko.

Tímy z A-skupiny sa opäť predvedú v akcii v utorok 12. júna, Česi si zmerajú sily s Gréckom a Poľsko sa stretne s Ruskom.

Rusko - Česko 4:1 (2:0)
Góly: 15. a 79. Dzagojev, 24. Širokov, 82. Pavľučenko - 52. Pilař. Rozhodcovia: Webb - Mullarkey, Kirkup (všetci Angl.), bez kariet, 38.000 divákov.

Rusko: Malafejev - Aňukov, Berezuckij, Ignaševič, Žirkov - Širokov, Denisov, Zyrjanov - Dzagojev (84. Kokorin), Aršavin - Keržakov (73. Pavľučenko)

Česko: Čech - Gebre Selassie, Sivok, Hubník, Kadlec - Rezek (46. Hübschman), Plašil, Rosický, Jiráček (76. Petržela), Pilař - Baroš (85. Lafata)

Českí futbalisti sa vyhli očakávanému ruskému náporu vlastnou útočnou aktivitou, kopali dva rohy a úvodné minúty vyzerali, akoby vôbec neboli papierovými outsidermi zápasu. "Ruský medveď" sa prebúdzal pomaly, o to nečakanejší bol jeho prvý gólový úder. Po Žirkovovej spätnej prihrávke spred bránkovej čiary ešte Keržakov krížne pálil vedľa brány, ale v 15. minúte sa už Rusi tešili. Z pravej strany odcentroval Zyrjanov na hlavu Keržakova, lopta sa odrazila od žrde k voľnému Dzagojevovi a ten ju bez milosti napálil do siete - 1:0. Rusom sa už o pár minút naskytla možnosť zvýšiť náskok po tom, ako českí hráči totálne prepadli pri bránení Dzagojeva, ktorý stál po ideálnej prihrávke od Keržakova zoči-voči Čechovi, ale lopta mu nesadla a vystrelil veľmi nepresne. V 24. minúte Aršavin poslal lišiacku uličku do hĺbky českej obrany, lopta prešla až na Širokova, ktorý sa z pozície stredopoliara dostal pred českého gólmana a jeho jemné ďobnutie do lopty zastavila až sieť - 2:0. Mužstvo trénera Michala Bíleka inkasovalo dve zlepené facky vinou vlastnej nedisciplinovanosti pri bránení, keď Hubník a spol. kopili pozičné chyby a Rusi vyťažili z minima maximum. Do šatne mohli odchádzať dokonca s trojgólovým náskokom, po peknom prečíslení však Keržakov vo výhodnej pozícii vystrelil nad.

Rusi aj po zmene strán zostali verní osvedčenej taktike - striehnuť na chybu súpera. V 50. minúte sa po ďalšej diere v českej obrane ocitol v šanci Keržakov, tomu však nebolo súdené streliť gól. Následne Česi potvrdili, že staré známe pravidlo nedáš-dostaneš je stále v kurze. Pilař si na hranici ofsajdu prebral prihrávku od Plašila, pekne si položil Malafejeva a pred odkrytou bránou nezaváhal - 2:1. Ruské kontry mali punc najvyššej kvality a tretí gól favorita visel na vlásku. Aj preto, že Česi sa nepoučili z chýb a nechávali ruským hráčom priveľa priestoru. Aršavin opäť v úlohe prihrávajúceho pripravil šancu pre Keržakova, ktorého krížnemu pokusu chýbala presnosť. Keržakov spálil aj ďalšie dve šance a následne ho na ihrisku nahradil Pavľučenko. Po tvrdej strele Rosického výborne zasiahol Malafejev, ale zahrmelo na druhej strane, keď Dzagojev prestrelil rukavice Čecha a svojím druhým gólom v stretnutí naviedol Rusko na cestu za tromi bodmi. Česká defenzíva stála na hlinených nohách, čo ešte využil Pavľučenko - 4:1. Gól Lafatu v nadstavenom čase pre ofsajd neplatil a Česi tak zaknihovali vysokú prehru.

Dick Advocaat, tréner Ruska: "Vyhrať prvý zápas na šampionáte je vždy veľmi dôležité. To nám však automaticky nezaručuje úspech v ďalšom zápase, preto musíme nadviazať na dnešný výkon. Ukázali sme dobrý futbal, no boli tam aj chyby, na ktorých odstránení budeme v priebehu turnaja pracovať."

Michal Bílek, tréner Česka: "Samozrejme, že sme sklamaní. Výsledok je drvivý, štyri inkasované góly, to je dosť nepríjemné. Teraz sa musí ukázať naša sila a charakter. Ešte stále máme mužstvo, ktoré to môže napraviť. Rozoberieme si chyby a ideme do ďalšieho zápasu."

Petr Čech: "Bohužiaľ sme Rusom nechali veľa priestoru na protiútoky a oni nás kruto trestali. Dostali sme štyri góly a to je veľa, pretože v tejto vyrovnanej skupine sa môže rátať každý gól. Nasledujúci zápas s Gréckom bude kľúčový. Pre nás iná cesta ako získať v ňom tri body neexistuje."

Alan Dzagojev (strelec dvoch gólov): "Je veľmi príjemné dostať honor ´hráč zápasu´. Je výborné, že sme zvíťazili. Bol to náš prvý krok z naplánovaných piatich či šiestich. Veď sa chceme dostať do finále, nie? Za stavu 2:1 nám bolo veľmi ťažko, ale zvládli sme to. Veľkú úlohu zohral príchod Pavľučenka namiesto Keržakova, ktorý oživil našu hru. Teší ma, že mi tréner po zranení dal dôveru. Veľmi mu za to ďakujem."

• Zdroj: športky, ts, TASR, dailymotion