Ruský zväz zaplatí pokutu 120 000, UEFA hrozí stratou bodov

Výtržnosti fanúšikov na ME 2012
Výtržnosti fanúšikov na ME 2012

Varšava - Ruský futbalový zväzu dostal od Európskej futbalovej únie pokutu 120 000 eur za výtržnosti ruských priaznivcov počas úvodného zápasu na EURO 2012 s Českom. Fanúšikovia "zbornej" napadli na štadióne vo Vroclave tamojších usporiadateľov a hádzali svetlice.

Funkcionári UEFA súčasne pohrozili predstaviteľom ruského futbalu, že ak sa bude situácia opakovať aj v ďalších zápasoch na majstrovstvách Európy, tak "zbornej" odpočítajú šesť bodov v najbližšej kvalifikácii na kontinentálny šampionát 2016.

UEFA môže Rusku odpočítať pokutu z prémií, ktoré vypláca všetkým účastníkom európskeho šampionátu. Rusi zatiaľ zarobili 9,5 milióna eur a môžu zinkasovať až viac ako 20 miliónov v prípade zisku titulu.

"Rozhodnutie o prípadnom odpočítaní bodov po opakovanom prehrešku trvá podmienečne odteraz až do skončenia baráže na nasledujúci európsky šampionát," píše sa v stanovisku UEFA. Rusi sa môžu proti verdiktu odvolať do troch dní.    

Zatiaľ zostáva otázne, aké stanovisko zaujme UEFA k výtržnostiam v uliciach Varšavy, ktorého sprevádzali rizikový duel Poľska a Ruska (1:1). Starostka poľskej metropole Hanna Gronkiewiczóvá-Waltzová sa za výtržnosti a násilnosti verejne ospravedlnila.

"Ospravedlňujem sa a hlboko ľutujem skutočnosť, že chuligáni napadli našich hostí bez ochrany," reagovala Gronkiewiczová-Waltzová.


Zdroj:
TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA