Lacko zdržal Nadala na tráve v Halle iba 75 minút

Rafael NadalRafael Nadal Zdroj: gerryweber-open.de

HALLE - Slovenský tenista Lukáš Lacko prehral v zápase 2. kola s najvyššie nasadeným a jednoznačne favorizovaným Španielom Rafaelom Nadalom na turnaji ATP World Tour 250 Gerry Weber Open v nemeckom Halle (dotácia 750 000 eur, tráva) za 76 minút 5:7, 1:6. Odnáša si 20 bodov do svetového rebríčka a 11 475 eur.

Lackovi nevyšiel úvod, keď vo štvrtom geme stratil podanie a Nadal sa ujal vedenia 3:1. Slovenský hráč však bleskovo vyrovnal na 3:3 a v ďalších minútach bol svetovej dvojke vyrovnaným súperom. Lacko dokázal dvakrát víťazne zreturnovať Nadalove servisy s rýchlosťou 200 km/h, za čo si od divákov na štadióne Gerryho Webera vyslúžil búrlivý aplauz. V koncovke sa napokon presadil favorizovaný Španiel, keď za stavu 6:5 premenil po víťaznom bekhendovom obhodení pri podaní Lacka v poradí piaty setbal. Druhé dejstvo bolo už jasnou záležitosťou Nadala. Po dvoch brejkoch si Španiel vybudoval náskok 5:0 a zápas dotiahol do úspešného konca. Za stavu 5:1 premenil pri vlastnom servise hneď prvý mečbal.

Vzájomnú bilanciu s Lackom upravil na 4:0. Vo štvrťfinále nastúpi Nadal proti domácemu Nemcovi Philippovi Kohlschreiberovi.

"Spočiatku bolo cítiť, že Nadal sa po prechode z antuky na trávu trošku hľadá, mal určité problémy s tajmingom. Ja som relatívne dobre podával, uhral som si aj nejaké výmeny. Rýchlo sme si vymenili brejk, ale potom sme si už relatívne dobre udržiavali servis, obaja sme to na podaní zvládali. Nadal sa postupne dostával do returnov, zahral aj nejaké ´big shoty´. Škoda toho gemu za stavu 5:6. Prípadný tajbrejk by bol otvorený. Súper už v koncovke toho prvého setu a potom aj v celom druhom oveľa častejšie používal čop. Dvorec bol dosť rozbitý, niekedy sa loptička z tých spodných rotácií skĺzla a inokedy zastavila. Chcel som ho hnať, ale z tých čopov mi vôbec nevychádzali veci, ktoré som plánoval hrať. Robil som ľahké chyby alebo som dával nepresné údery, po ktorých sa on dostával do tlaku. Po prvom sete mi odišiel koncept, už to bolo z mojej strany horšie. Španiel čoraz lepšie returnoval, tými čopmi sa dostával do hry. Možno som mal viac skúšať servis - volej, ale keď som išiel k sieti, dal mi nejaké obhodenia, ja som potriafal pásky, porobil som zbytočné chyby. V tejto fáze ma už príliš nepodržal ani servis," povedal Lukáš Lacko.

"Cítil som podporu z publika, atmosféra bola fantastická, hralo sa mi výborne. Prvý set bol veľmi ťažký, súper je talentovaným hráčom, narobil mi problémy. Veľmi dobre som si pamätal náš duel v Dauhe, kde mi dal kanára a vopred som bol pripravený na zložitú úlohu. V druhej časti už to išlo predsa len ľahšie," povedal Nadal v interview ešte na kurte.

Lacko si po dvoch rokoch pripísal nový osobný renkingový rekord v podobe 58. pozície (dovtedy najvyššie 60. priečka) a získal právo štartu na OH v Londýne. Španielovi dal vlani v katarskej Dauhe "kanára", ale prehral 6:7 (3), 6:0, 3:6. Pre Lacka zostáva maximom v Halle štvrťfinále 2010. Proti členom Top 10 má štatistiku 0:8.

Rafael Nadal (Šp.-1) - Lukáš Lacko 7:5, 6:1