Hádzanári nepostúpili na MS, v Minsku vyhrali o jediný gól

Slovenskí hádzanári v MinskuSlovenskí hádzanári v Minsku Zdroj: TASR

MINSK - Po dvoch vrcholných podujatiach v rade sa Slovenskí hádzanári na treťom nepredstavia. V odvetnom zápase play off majstrovstiev sveta 2013 neodčinili zverenci trénera Petra Dávida domácu dvojgólovú prehru z Košíc (24:26), keď v Minsk Arene vyhrali iba o gól 25:24.

Slováci nevyužili sľubný úvod, keď v I. polčase vyhrávali šesťgólovým rozdielom, ešte do prestávky však o náskok prišli a po zmene strán sa už nedokázali od súpera výraznejšie odpútať. Gól pivota Martina Mazáka v posledných sekundách im vyniesol prvé víťazstvo nad Bielorusmi v treťom vzájomnom súboji, ale to malo napokon trpkú príchuť.

Účasť na budúcoročných MS v Španielsku si vybojovali bieloruskí hádzanári, ktorí doteraz štartovali na svetovom šampionáte len v roku 1995, keď na Islande obsadili 9. miesto.

Bielorusko - Slovensko 24:25 (10:12)

Slovensko: Štochl, Putera, Paul - Rábek 6, Dudáš, Valo 2, Kopčo 3, Polakovič 1, Mazák 1, Ďuriš, T. Urban, T. Straňovský, M. Straňovský 1, Guzy, Antl 7/5, Šulc 4

Bielorusko: Kotlinski, Čerepeňko - Brovko 1, Babičev 3, Nikulenkov 3, Buškov, Gromyko 1, Puchovskij, Kniazev 1, Rutenka 7/4, Baranov 3, Šilovič 3, Nežura, Čistobajev, Prakapenia, Titov.

Rozhodcovia: Nikolov, Načevski (obaja Mac.), 7m hody: 4/4 - 5/5, vylúčenia: 5:4, ČK: 56. Šilovič za nešportové správanie, 13.000 divákov.
Prvý zápas: 26:24, na MS postúpili Bielorusi.

Takmer vypredaná pätnásťtisícová hokejová aréna videla podľa očakávania nervózny úvod a chybám sa nevyhli ani lídri na oboch stranách - Rutenka nepripravenou streľbou a Šulc zazmätkovaním pri koncovke. Slováci ale excelovali v postavenej obrane a v útoku nachádzali jednoduchšie spôsoby na úspešné zakončenie ako v Košiciach. V úvode síce dvakrát prehrávali, no do 15. minúty vymazali dvojgólové manko a aj vďaka piatim Štochlovým zákrokom dokonca išli po tretej presnej Antlovej sedmičke do šesťgólového náskoku a s jasným kurzom do Španielska. Dvanásťminútové suchoty domácich zastavil až po sedmičke Rutenka. Ševcov tajm nebral a jeho dôvera mu vyniesla skresanie manka na 7:10 vo vlastnom oslabení a Šilovič následne vrátil späť do hry domácich. Dávid bral tajm, no Kotlinskij po Antlovi zastavil z krídla aj Urbana a minúty pred prestávkou bolo vyrovnané 10:10, navyše na vlne boli Bielorusi.

Do druhej časti išli Slováci s nádejou (12:10), no do veľkej streleckej pohody sa dostal dovtedy sa trápiaci hviezdny kanonier Barcelony Rutenka a Brovko v 38. minúte opäť vyrovnal (15:15). V 43. minúte prišli hostia o Urbana, ktorý sa zranil pri neúspešnom náskoku z krídla, avšak nebola z toho ani sedma a ani vylúčenie. Od 48. minúty hrali Slováci opäť bez Kopča (na trestnej lavici) a už aj bez oddychového času (18:18). V 51. minúte nastal kritický okamih, rozhodcovia neuznali pre prerážanie gól Martin Straňovského a krídelníka navyše vylúčili pre protesty na dve minúty. V tom čase už bolo navyše zrejmé, že Slováci musia vyhrať o tri. Na Rutenkovi pri sedmičke stroskotal po Štochlovi a Puterovi aj Paul (20:19). Ševcov v 55. minúte zavelil svojim: "Hráme na čas" . Po Šilovičovom góle na 22:21 si nervy neudržal Dudáš a dostal dve minúty, no Bielorus oplácal a uvidel červenú. Tri nesmierne dramatické minúty pred koncom hrali hostia 5 proti 4, no manko z Košíc už nevymazali a do Španielska postúpili ich súperi.

Tréner Peter Dávid: "Samozrejme, že je to obrovské sklamanie. Do zápasu sme vstúpili presne tak, ako sme chceli. Viedli sme 9:3, mali sme veľký náskok a potom sme vlastne nedisciplinovanou hrou a rýchlym zakončením rozchytali súperovho brankára a padli sme tam, kam sme padli. Aj napriek tomu sme v polčase viedli. Nechápem, prečo my nevieme takticky zahrať veci tak, ako sme si ich nacvičili. Je to obrovská smola a musíme to zobrať tak, ako to je."