Blochin nechápe význam piatich rozhodcov, Hodgson o šťastí

Oleg Blochin po neuznanom góleOleg Blochin po neuznanom góle Zdroj: SITA

DONECK - Debaty o potrebe zavedenia systému, ktorý by vo futbale určoval, či lopta prešla bránkovú čiaru, dostali ďalší veľký podnet. V dueli D-skupiny majstrovstiev Európy vykopávali anglický stopér John Terry strelu ukrajinského útočníka Marka Deviča s najväčšou pravdepodobnosťou už za čiarou, maďarskí rozhodca však nechali hru pokračovať a rozhnevali domáci tím.

Jediným šťastím rozhodcov mohlo byť paradoxne to, že najprv chybovali v prospech Ukrajincov. Prehliadli totiž ofsajd a celá akcia tak vôbec nemala pokračovať.

To však Ukrajinci neriešili a povzdychli si, že neuznaný gól výrazne ovplyvnil priebeh zápasu. Prebiehala 62. minúta, domáci prehrávali a ak by sa im podarilo vyrovnať, mali by ešte pol hodiny na to, aby strelili víťazný gól, ktorý by znamenal postup. Po prehre 0:1 ide ďalej anglický súper.

"Gól, ktorý nám nebol uznaný, naozaj zmenil náš herný plán. Ak by nám ho uznali, myslím, že celý zápas mohol vyzerať úplne inak," vyhlásil ukrajinský kapitán Andrej Ševčenko.

Ukrajinci si boli istí, že Terry vykopávali loptu už za bránkovou čiarou. "Marko hovoril, že to bol gól. Myslím, že rozhodcovia urobili veľa chýb," tvrdil obranca Jaroslav Rakickij.

Podľa trénera Olega Blochina ide verdikt predovšetkým "na tričko" bránkového rozhodcu. Nestál ďaleko, napriek tomu mylne informoval hlavného Viktora Kassaia, že o gól nešlo.

"Na ihrisku je päť rozhodcov a ani jeden nevidí, že je lopta päťdesiat centimetrov za čiarou. Prečo teda potrebujeme päť rozhodcov?" pýtal sa Blochin. "Ale nechcem sa ďalej baviť o rozhodcoch. Prehrali sme a nechcem na nich všetko hádzať," povedal.

Angličania ako keby sporné gólové situácie priťahovali. Vo finále majstrovstiev sveta v roku 1966 vo Wembley sa s Nemeckom podobne trafil domáci Geoff Hurst. Odrazená lopta sa vrátila do hry, švajčiarsky rozhodca Gottfried Dienst po konzultácii so svojim sovietskym asistentom Tofikom Bachramovem gól uznal a Angličania nakoniec vyhrali 4:2. Dodnes pritom nie je celkom jasné, či lopta čiaru naozaj prešla.

Na svetovom šampionáte 2010 v Južnej Afrike pre zmenu uruguajskí arbiter Albionu uprel regulárny gól v osemfinále s Nemeckom. Za stavu 1:2 sa lopta po strele Franka Lamparda odrazila za čiaru, gól ale neplatil a Anglicko nakoniec prehralo 1:4.

"Aby ste boli úspešní, potrebujete šťastie. Pred dvoma rokmi sme ho po Frankovej strele nemali a museli sme si baliť kufre," konštatoval anglický kapitán Steven Gerrard.

Kouč Roy Hodgson si vraj nie je istý, či lopta prešla čiaru. Predovšetkým chválil Terryho za pohotový obranný zákrok. "Urobil to výborne. Ani s technológiou si nebudete celkom istí. Ale ak to bol naozaj gól, tak sme mali kúsok šťastia," pripustil.

Podľa slovenského trénera a komentátora futbalového diania Milana Lešického by mali byť UEFA aj FIFA menej konzervatívne v otázke využívania moderných technológii.

"Myslím, že UEFA je zbytočne konzervatívna a bráni sa využívaniu moderných technológií. Zrejme to je aj tak len otázka času. Vrhá to však zlé svetlo na futbal. Vyzerá to, akoby mal niekto záujem na tom, že rozhodca nerozhodne správne," povedal Lešický v rozhovore pre RTVS.

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: TASR, ČTK, videa.hu

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy