VIDEO Španieli do semifinále, hrdinom Xabi Alonso

Dvojgólový hrdina Xabi Alonso a Yohan CabayeDvojgólový hrdina Xabi Alonso a Yohan Cabaye Zdroj: SITA

DONECK - Španielski futbaloví reprezentanti zvíťazili v treťom štvrťfinále EURO 2012 nad Francúzskom 2:0 a postúpili do semifinále. Duel v Donecku vyriešili dva góly Xabiho Alonsa, ktorý tak oslávil jubilejný 100. štart v najcennejšom drese.

V doneckej Donbass Arene začali úradujúci svetoví šampióni opäť bez klasického útočníka. Tréner Vicente del Bosque poslal tú istú zostavu ako v prvom zápase na turnaji proti Talianom s Cescom Fabregasom, resp. šiestimi stredopoliarmi. Tréner "Les Bleus" Laurent Blanc začal s defenzívne ladenou zostavou a vynechal ofenzívneho Samira Nasriho, aj Aloua Diarru. Suspendovaného obrancu Philippa Mexesa nahradil Anthony Reveillere.

Španieli mali štvrťfinále od prvej minúty pod kontrolou, hráči z krajiny galského kohúta proti favoritovi nič nedokázali vymyslieť a často len pobehovali bez lopty. Skóre otvoril v 19. min Xabi Alonso hlavičkou. Rovnaký hráč premenil v závere zápasu aj pokutový kop. Španielsko zdolalo svojho súpera na veľkom turnaji prvýkrát, predchádzajúce tri duely sa skončili úspechom Francúzska a jeden remízou. V 31. vzájomnom zápase oboch krajín dosiahlo Španielsko 14. víťazstvo.

Obhajca titulu sa v boji o finále stretne v stredu 27. júna s Portugalskom opäť v Donecku. "Bezfarební" a neškodní Francúzi, ktorí na turnaji dokázali zdolať len Ukrajinu, na šampionáte skončili.

Španielsko - Francúzsko 2:0 (1:0)
Góly: 19. a 90.+1 Xabi Alonso (druhý z 11 m). Rozhodcovia: Rizzoli - Faverani, Stefani (všetci Tal.), ŽK: Ramos - Cabaye, 45.000 divákov.

Španielsko: Casillas - Arbeloa, Piqué, Sergio Ramos, Jordi Alba - Xavi Hernández, S. Busquets, Xabi Alonso - David Silva (65. Pedro Rodríguez), Fábregas (67. Torres), Iniesta (84. Cazorla)

Francúzsko: Lloris - Réveillére, Rami, Koscielny, Clichy - M´Vila (79. Giroud) - Debuchy (64. Ménez), Cabaye, Malouda (65. Nasri), Ribéry - Benzema.

Súboj sa hral podľa predzápasových očakávaní, francúzsky múr odolával krátkym prihrávkam "La Furia Roja". Monotónna hra Španielom ale vyšla, z prvej vážnejšej akcie udreli aj gólovo v 19. minúte. Iniesta na ľavej strane postrčil na Albu, ktorý prešiel cez Debuchyho a krásnym centrom našiel hlavu Xabiho Alonsa, ktorý koníčkom do protipohybu prekonal Llorisa. O desať minút pekne narazil Iniestovi Fabregas, tomu ale volej zblokoval obranca. Jediná šanca "trikolóry" v prvom dejstve prišla v 32. minúte, keď z diaľky z priameho kopu prudko a presne do pravého horného rohu pálil Cabaye, ale Casillas loptu vyrazil.

Ani v druhom polčase neprichádzala zvýšená aktivita Francúzov. Po hodine hry Ribery odcentroval na hlavu Debuchyho, ten ale o kúsok minul. V 62. minúte nakreslil utešenú kolmicu Xavi na Fabregasa, Lloris ale situáciu prečítal a včas zmaril hrozbu. Taktické šachy sa hrali stále, z tribún sa ozýval aj piskot na adresu aktérov na ihrisku. V 71. minúte sa zahnal ku bránkovej čiare Ribery, prudkú prihrávku ale Casillas vyrazil a obrana upratala do bezpečia. V 80. minúte sa rútil sám na Llorisa striedajúci Torres, brankár Francúzov ale dobre zasiahol a navyše bolo kvôli ofsajdu vzrušenie zbytočné. Francúzi sa nedokázali vzchopiť ani vo zvyšnom priebehu, a tak ich v nadstavenom čase definitívne vyhnala z turnaja premenená penalta muža zápasu Xabiho Alonsa.

Laurent Blanc, tréner Francúzska: "Španieli boli opäť veľmi kompaktní, ale my sme im veľa dovolili. Mali sme síce tiež jednu šancu, no oni tú svoju prvú využili. Ak chcete uspieť vo štvrťfinále európskeho šampionátu, musíte podať úplne iný výkon. Aj to je však futbal, aj to je šport. Patria k tomu aj prehry, sme však sklamaní. "

Vicente del Bosque, tréner Španielska: "Zápas sme kontrolovali od začiatku do konca. Iker Casillas nás zachránil. Najdôležitejšie teraz pre nás bude čo najlepšie zregenerovať pred nasledujúcim zápasom. Tento tím je skvelý. Teraz nás čaká Portugalsko a Cristiano Ronaldo. Bude to veľmi náročný zápas, všetky v tejto fáze šampionátu sú o živote a smrti."

Xabi Alonso, autor dvoch gólov: "Sme nesmierne šťastní, že sme postúpili do semifinále. Boli sme dnes lepším mužstvom. Dva góly v 100. zápase v reprezentácii ma veľmi tešia. Možno sme nehrali až tak atraktívne, ale v KO systéme sa ráta iba to, či postúpite. Nič viac a nič menej."

• Zdroj: športky, TASR, SITA, dailymotion