Titul majstra Slovenska v cestných pretekoch získal Sagan

Peter Sagan
Peter Sagan

LEDNICKÉ ROVNE - Majstrom Slovenska v cestných pretekoch jednotlivcov s hromadným štartom v kategórii Elite sa na spoločnom šampionáte Česka a Slovenska v Púchove stal cyklista Peter Sagan, ktorý tak obhájil vlaňajší titul.

Jazdec stajne Liquigas-Cannondale zvládol 190 km dlhú trať s cieľom v Lednických Rovniach za 4:32:09 hodiny, v celkovom poradí mu patrilo 4. miesto. Slovenským vicemajstrom sa stal Peter Velits z tímu Omega Pharma-Quick Step a tretí skončil Patrik Tybor z Dukly Trenčín Trek.

"Som rád, že sa mi podarilo obhájiť slovenský titul. Ak by sa mi podarilo uspieť aj v celkovom poradí pretekov, radosť by bola väčšia. Človek však nemôže mať všetko. Chýbala mi dnes väčšia tímová podpora, pomáhal mi iba brat Juraj. V iných pretekoch je nás v tíme deväť, dnes tých sedem jazdcov naozaj chýbalo. Takticky sme to však zvládli z pohľadu slovenského šampionátu s Jurajom dobre. Išlo mi najmä o slovenský titul. Skupina troch Čechov, ktorá ušla v predposlednom okruhu, sa už nedala bez väčšej podpory dobehnúť. V závere sa veľmi neútočilo, ja som si strážil svoju pozíciu a pred cieľom vyštartoval," povedal Peter Sagan.

Po triumfe v časovke túžil v domácom prostredí uspieť Peter Velits. Aj on sa predstaví na Tour de France a túžil po majstrovskom drese. Keď sa schyľovalo k hromadnému špurtu, všetkým bolo jasné, že proti Petrovi Saganovi nemá veľkú šancu. "Myslím si, že to boli veľmi dobré preteky. Vpredu však zostávala stále veľká skupina, aby sa z nej dalo bez problémov odísť. Aj keď sa to niekomu na chvíľu podarilo, okamžite sa to zišlo. S podobným scenárom sme počítali. Tieto majstrovské preteky sú zvláštne, sú to vlastne štyri preteky v jedných a každý má inú taktiku. Za svoj výkon sa nemusím hanbiť," pridal postreh Peter Velits.

Český titul a celkový triumf prekvapujúco získal Milan Kadlec z ASC Dukla Praha, ktorý preťal cieľovú pásku v čase 4:32:07 hod. Druhý skončil František Raboň z Omega Pharma a tretí Jiří Polnický zo stajne Whirpool-Author.

Po pomalšom úvode a zopár pokusoch o úniky sa od pelotónu odtrhla dvojica Martin Mahďar a Ondřej Pávek. Postupne si vytvorili vyše štvorminútový náskok a na čele vydržali celé tri kolá. V 6. sa však prvýkrát dostali na hrot prenasledujúcej skupiny štyria pretekári stajne Omega Pharma-Quickstep Peter a Martin Velitsovci s Čechmi Raboňom a Štybarom a pelotón okamžite zrýchlil. Unikajúcu dvojicu dobehli v priebehu jedného kola. Na čele pretekov sa utvorila 40-členná skupina, v ktorej boli všetci favoriti na český i slovenský titul. Najlepšie to mal rozbehnuté Peter Sagan, strážil si konkurentov a v prípade hromadného finišu by ho pravdepodobne nikto nezdolal. Pred posledným kolom sa však od vedúcej skupiny odtrhla trojica Čechov Raboň, Kadlec a Polnický, ktorí si vytvorili takmer dvojminútový náskok a rozdali si to o český titul. O slovenskom titule rozhodol až záverečný špurt skupinky, ktorý podľa očakávania ovládol Peter Sagan, pred Petrom Velitsom a Tyborom.

V kategórii do 23 rokov si slovenský titul vyjazdil Michal Habera z tímu Dukla Trenčín Trek. Striebro získal jeho oddielový kolega Filip Taragel a bronz Róbert Malik z AŠK Inter Bratislava. Českým majstrom sa stal Karel Hník z tímu Sunweb-Revor.

Spoločné preteky (190 km): 1. Milan Kadlec (ČR) Dukla Praha 4:32:08 h, 2. František Raboň (ČR) Omega Pharma-QuickStep, 3. Jiří Polnický (ČR) Whirlpool-Author, 4. Peter Sagan (SR) Liquigas-Cannondale, 5. Jiří Hochmann (ČR) Dukla Praha, 6. Zdeněk Štybar (ČR) OmegaPharma-QuickStep, 7. Roman Kreuziger (ČR) Astana, 8. Karel Hník (ČR) Sunweb-Revor, 9. Peter Velits (SR) Omega Pharma-QuickStep, 10. Martin Boubal (ČR) VC Ratisbona Regensburg, ... 15. Patrik Tybor (SR) Dukla Trenčín Trek, 16. Roman Broniš (SR) Dukla Trenčín Trek, 21. Martin Velits (SR) Omega Pharma-QuickStep - všetci rovnaký čas ako víťaz, 24. Juraj Sagan (SR) Liquigas-Cannondale +15 s, 29. Michal Habera (SR) Dukla Trenčín Trek, 35. Matej Vyšňa (SR) Dukla Trenčín Trek, 36. Maroš Kováč (SR) Dukla Trenčín Trek všetci +2:10 min, 41. Marek Čanecký (SR) Salcano +6:13

Majstrovstvá Slovenska - elite: 1. Peter Sagan (Liquigas Cannondale) 4:32:08 h, 2. Peter Velits (Omega Pharma-QuickStep), 3. Patrik Tybor (Dukla Trenčín Trek), 4. Roman Broniš (Dukla Trenčín Trek), 5. Martin Velits (Omega Pharma-QuickStep) všetci rovnaký čas ako víťaz, 6. Juraj Sagan (Liquigas-Cannondale) +15 s, 7. Matej Vyšňa (Dukla Trenčín Trek), 8. Maroš Kováč (Dukla Trenčín Trek) obaja +2:10 min

Muži do 23 rokov: 1. Michal Habera 4:34:19 h, 2. Filip Tarageľ (obaja Dukla Trenčín Trek), 3. Róbert Malik (Inter Bratislava) obaja +7:00 min

Majstrovstvá Česka:
Muži-elite: 1. Milan Kadlec (Dukla Praha) 4:32:08 h, 2. František Raboň (Omega Pharma-QuickStep), 3. Jiří Polnický (Whirlpool-Author) - obaja rovnaký čas ako víťaz

Muži do 23 rokov: 1. Karel Hník (Sunweb-Revor) 4:32:08, 2. Michael Boroš (ČEZ Cyklo Team Tábor), 3. Petr Vakoč (CC Etupes) - obaja rovnaký čas ako víťaz.


Zdroj:
SITA, TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA