Trnava v predkole Európskej ligy zdolala írske Sligo 3:1

Hráč Spartaka Trnava Ivan Schranz (vľavo) a hráč Írskeho Sligo Rovers Gavin PeersHráč Spartaka Trnava Ivan Schranz (vľavo) a hráč Írskeho Sligo Rovers Gavin Peers Zdroj: TASR

TRNAVA - Futbalisti úradujúceho slovenského vicemajstra Spartaka Trnava zvíťazili v prvom zápase 2. predkola Európskej ligy UEFA 2012/2013 nad írskym tímom Sligo Rovers 3:1.

Zverenci trénera Pavla Hoftycha si pred odvetou, ktorá je na programe vo štvrtok 26. júla o 20.00 SELČ na štadióne Showgrounds, vytvorili dobrú východiskovú pozíciu na postup.

Spartak Trnava - Sligo Rovers 3:1 (3:0)
Góly: 38. Karhan, 45. a 45.+1 Mikovič - 68. Peers. Rozhodovali: Skjerven - Wiken, Midthjell (všetci Nór.), ŽK: Bicák, Stožický, Habánek, Koubský - Ventre, Cawley, 6832 divákov.

Spartak: Filipko - Habánek, Janečka, Čvirik, Stožický - Gašparík, Gross, Karhan, Bicák (84. Koubský) - Tomaček (60. Pavelka), Mikovič (71. Schranz)

Sligo: Rogers - Conneely, Peers, McGuinness, Gaynor (90. Henderson) - Ventre, Cawley - Cretaro (77. Millien), Ndo, Boco - North

Pol hodinu pred úvodným výkopom začalo husto pršať, pričom na šmykľavom teréne trpela počas celého zápasu kombinačná hra oboch mužstiev. Domáci teda vytiahli iné zbrane a v 14. minúte po aktívnom pressingu donútili súpera k chybe v rozohrávke, lenže Grossova strela mierila iba do stredu brány. Fanúšikom Spartaka stuhla krv v žilách po situácii zo 17. minúty, keď tečovaná lopta po Cretarovom centri takmer skončila za chrbtom Filipka. O desať minút neskôr si hostia vypracovali najväčšiu šancu dovtedajšieho priebehu, keď Cretarova krížna strela po kombinácii s Cawleyom tesne minula pravú žrď. Spartakovci sa vinou slabšieho pohybu bez lopty nevedeli dostať do tempa a súper bez väčších problémov situácie v defenzíve ustál, hoci v 31. minúte Gross delovkou z 30 metrov poriadne natiahol brankára Rogersa, ktorý vyrazil na roh. Až v 38. minúte sa favoritovi podarilo streliť dôležitý prvý gól, keď si na roh Stožického najvyššie vyskočil kapitán Karhan a hlavou nezadržateľne otvoril skóre - 1:0. Záver prvého polčasu vyznel pre inak solídne hrajúcich hostí katastrofálne, keď inkasovali z kopačky Mikoviča dva zlepené góly. Mladý útočník "bílích andelov" najskôr z hranice šestnástky prestrelil dvojicu obrancov súpera stojacich na bránkovej čiare a vzápätí už v nadstavenom čase obišiel hosťujúceho brankára a z ostrého uhla poslal loptu do siete - 3:0.

V 53. minúte sa mohlo Sligo dostať do hry, na šťastie pre Spartak však Cretarovmu pokusu stálo v ceste brvno. Po zmene strán kúskovali hru zbytočné zákroky hráčov Sliga, ktorých trojgólová sprcha vyviedla z miery. V 64. minúte Ndo šikovne zakrútil loptu zo štandardky a Filipko s námahou vytlačil na roh. Domáci sa až príliš uspokojili s náskokom a v 68. minúte za ich pasivitu pykali, keď úplne voľný Peers hlavou zblízka znížil - 3:1. Vzápätí mohla prísť blesková odpoveď, po peknom Pavelkovom predĺžení hlavou však Gašparíkova strela "o chlp" minula žrď. Slovenský zástupca po rozpačitom výkone v druhom polčase mohol byť s víťazstvom rozdielom dvoch gólov maximálne spokojný a pred odvetou má lepšie postupové vyhliadky ako súper.

Pavel Hoftych, tréner Spartaka Trnava: "Hral sa zaujímavý zápas v perfektnej atmosfére. Vážim si to, že napriek dažďu boli diváci výborní. Vstúpili sme do zápasu slušne, Tomaček už v 1. minúte netrafil v dobrej šanci loptu. Súper potom dobre kombinoval a potrápil nás z niekoľkých nebezpečných situácií. Dôležité bolo, že si zahrávanie rohového kopu vymenil Stožický s Karhanom a potom šikovný Mikovič pridal dva góly. Záver polčasu bol v našom podaní ako z ríše snov. V druhom polčase nás nečakalo nič ľahké, lebo niektorí hráči sú zranení a iní zasa nie sú v optimálnej forme. Dostali sme sa do útlmu a neboli sme takí nebezpeční ako v závere prvého polčasu. Dostali sme gól, ktorý bol vyvrcholením aktivity súpera. Pre nás je to škoda, na druhej strane si musíme vážiť, že sme tento zápas vyhrali a udržali dvojgólový náskok. Je to pohár, sme len v polčase a vieme, že nás čaká ťažká odveta."

Ian Baraclough, tréner Sligo Rovers: "Bol to náročný zápas. Myslím, že sme boli dlhšiu dobu lepším tímom, mali sme viac šancí. V závere prvého polčasu sme však stratili koncentráciu a dostali sme tri góly. Chceli sme sa v šatni nakopnúť a znova sa dostať do zápasu, dali sme aj gól a mám pocit, že sme mohli pridať ešte aspoň jeden. Bol som hrdý na hráčov, ako sa chopili šance a chytili druhý dych. Trnava nás neprekvapila, skôr si myslím, že tréner Hoftych bol prekvapený z našej hry."

Martin Mikovič: "Výsledok 3:1 je fajn. Možno škoda, že to nebolo na nulu. Kondične sme neodpadli, ale prestali sme hrať v hlavách a súper to využil. Tréneri nám pred zápasom hovorili, aby sme na mokrom teréne strieľali po zemi. Ďakujem Bohu, že mi to tam dvakrát padlo. Po zmene strán sa na ihrisku trocha priostrilo, ale vedeli sme, že Íri budú hrať tvrdo."

• Zdroj: TASR, športky