Šéf SOV Chmelár: Ak získame 6 medailí, budem spokojný

Prezident SOV František ChmelárPrezident SOV František Chmelár Zdroj: foto.mows.sk

BRATISLAVA - Bude spokojný, ak Slovensko v Londýne získal šesť medailí. Podľa neho by medzi držiteľmi cenného kovu na OH 2012 mohli byť tí, ktorí favoritmi nie sú, ale na to majú. Šéf Slovenského olympijského výboru František Chmelár to povedal v rozhovore pred športovým vrcholom roka.

- Do Londýna smeruje najmenšia výprava, ktorá kedy na letných hrách reprezentovala Slovensko v jeho ére samostatnosti. Pred dvoma rokmi SOV posielal najpočetnejšiu skupinu reprezentantov na zimné hry. Čo je za týmto kontrastom?

"Ťažko porovnávať zimnú olympiádu s letnou. Na ZOH sme vždy mali menšie výpravy, do Vancouvru sa podarilo kvalifikovať sa dvom hokejovým tímom, a to je dôvod minirekordu. Pokiaľ ide o letné, sme čím ďalej, tým menší a menší a menší. Nemožno to vnímať však v kontraste. Slovenský šport stagnuje, alebo dokonca ide do depresie."

- Má to aj nejaké praktické nevýhody, keď je výprava menšia?

"Keby sme mali viac ako 50 športovcov, mali by sme napríklad viac áut pridelených i viac akreditačných kariet pre sprievod a podporné tímy, problémom je napríklad dostať osobných trénerov k športovcom, napríklad u tenistov. Myslím si, že logistika i ostatné záležitosti sú napriek tomu vyriešená dobre, hlavu nám ten počet pod 50 organizačne neutrhne."

- Ako ste spomínali, rekordnú početnosť na zimných hrách zabezpečili tímy. Na tých letných bol naposledy kolektívny šport zastúpený v Sydney 2000, vtedy hneď trojnásobne basketbalistkami, futbalistami a vodnými pólistami. Odvtedy je to však márna snaha.

"Kvalifikovať sa z Európy je veľmi ťažké. Znamená to prakticky byť medzi prvou štvorkou, či päťkou na kontinente, a to momentálne v žiadnom kolektívnom športe nie sme. Príčina je však aj v dlhodobom úpadku klubov, kde hlavne pri tímových športoch je to evidentné. Pri individuálnych športoch je totiž ten rozdiel, že keď ide o nejaký výnimočný talent, niekedy stačí, aby ho podržala a potlačila pre šport nadšená rodina. Na tímové športy toto nemožno aplikovať. Pretože to by muselo byť 16-20 rodín, aby tie rovnako podporovali svoje deti či príbuzných. Plus je potrebný organizovaný a solventný klub, aby tím mohol absolvovať kvalitné súťaže. S tým súvisí aj úroveň domácich líg - najlepší hráči musia odísť do zahraničia, lebo by nepostupovali výkonnostne dopredu."

- Vraví sa, že prítomnosť kolektívu vie vzpružiť aj ostatných a pomôcť im k vyššej výkonnosti. Vy to viete porovnať, aj v Sydney ste boli ako šéf SOV.

"Tímoví športovci majú stmeľujúci účinok na celú výpravu. Chodí sa na zápasy povzbudzovať, pokiaľ si to ostatní športovci môžu dovoliť popri povinnostiach. Atmosféra je rodinnejšia súdržnejšia, veselšia. Športovci sú uvoľnenejší a prispieva to navzájom k výkonom."

- Slovensko nepošle do boja o umiestnenia z klasických olympijských športov znovu nikoho v boxe, prvýkrát v novodobej ére nebude slovenské farby reprezentovať zápasník, moderný päťboj je dlhodobo v útlme, nedarí sa prebrať šerm a takmer prišlo o účasť i slovenské vzpieranie, navyše doráňané dopingovými kauzami. Sú tradičné športy v hlbokej kríze?

"Päťboj je dlhodobejším problémom, jeho hlavnou prekážkou je nedostatok kvalitných parkúrových koní, ktoré by boli pre päťbojárov k dispozícii. Paradoxne, jazdecký šport je na Slovensku na vzostupe, kým päťboj je v kríze už 15-20 rokov. Zatiaľ u nás nenašiel modus vivendi, čo je škoda, lebo je to krásny šport, dokonca Coubertinov šport.  Problém slovenského boxu tkvie, podľa môjho názoru, v tréneroch, hoci záujem u chlapcov by bol, no chýbajú kvalitní odborníci. Stráca sa tak tradícia, keďže máme dvoch zlatých olympijských medailistov. Zápasenie to pokazilo v poslednom období, začalo stavať na v zahraničí vychovaných borcov. Toto nie je cesta pre slovenské zápasenie. Vzpieranie je intelektuálny šport, i keď sa to nezdá. K činke treba pristupovať ako k intelektuálnemu problému, podceňuje sa to, k tomuto športu sa pristupuje v súčasnosti primitívne. Rovnako ako pri boxe, aj tu chýbajú kvalitní odborníci, ktorí by talenty viedli. Osviežením je iba športová gymnastika s dvojnásobným zastúpením v Londýne."

- Po rekordných troch zlatých spred štyroch rokov nebude ľahké vyrovnať vysoko nastavenú latku. S čím budete Vy osobne spokojný?

"Uspokojí nás, keď každý vydá zo seba všetko, čo v ňom je. Museli by sme mať veľmi veľkú smolu, aby sme sa vrátili bez medaily. Máme do 15 športovcov, ktorí majú na to, aby si vybojovali medailové pozície. Takú smolu nemôžeme mať. Pri väčšom 'obnose' budeme musieť mať šťastie a reprezentanti budú musieť byť vo vrcholovej forme a hlavne zdraví. Sám som zvedavý, či sa rozšíri 82 krajín z Pekingu, ktoré získali medailu."

- Mohli by ste aj kvantifikovať, aký slovenský medailový záber Vás uspokojí?

"Ak získame 6 medailí, budem spokojný."

- Pred ZOH Vám vyšiel tip na tajného medailistu v podobe Pavla Hurajta, trúfate si na niečo podobné aj pred týmito hrami?

"Superveľké prekvapenie podľa mňa nebude. Skôr vyskočia takí, čo ešte medailu nemali, ale majú na to. Taká Danka Barteková by mohla, Peťo Sagan sa musí prebiť vo veľkom pelotóne, strelci ako Paľo Kopp, či Erik Varga tiež nie sú bez šance. Džudista Milan Randl, keď bude mať dobrý žreb, prečo nie? Ak nenarazí hneď v 1. kole na nejakého šampióna, už stačí potom dvakrát vyhrať a bude bojovať o medailu."

- Slovensko bude znovu bojovať aj na diplomatickom poli. Medzi 21 uchádzačov o post v Komisii športovcov MOV sa zaradila aj strelkyňa Danka Barteková. Športovci rozhodnú o 4 miestach. Za Slovensko sa nepodarilo prebojovať sa do MOV "esám" ako Peter Štastný či Martina Moravcová, naposledy ani Miroslavovi Šatanovi. Teraz ak sa vykrátia kandidáti z rovnakých športov, šanca je 1 ku 3. To nie sú zlé vyhliadky...

"Nejde vždy len o esá. Ide aj o veľkosť krajiny. My sme so 46 športovcami, keď Danke dajú hlas, nezmanená to nič. Darmo som kamarát s Američanmi, môžem ich iba žiadať o podporu. Danka svojím šarmom môže ovplyvniť športovcov, aby ju podporili. Ako žena má väčšie šance. Danka určite má na to, aby dobre pôsobila v komisii a mohlo by to byť jej dobrým odrazovým mostíkom do ďalšej kariéry. Medzi kandidátmi nie je ani Američan, ani Rus, ani Číňan, pretože tieto národy už majú svojho zástupcu v komisii, to je tiež dobrou správou. Ak by sa jej to podarilo, bolo by to vynikajúce, lebo inú šancu dostať niekoho do štruktúr MOV Slovensko nemá."

- Hry sa po tretí raz uskutočnia v Londýne. Očakávate od nich taký dobrý štandard?

"Asi áno. Vypätejšie a náročnejšie bude dbať na bezpečnostné opatrenia. Londýn sa zmenil, najmä jeho nepríťažlivé časti získali novú tvár ako Docklands či East End. Len v tomto roku otvorili najvyššiu budovu Európy The Shard, stavali sa športoviská. Londýn dlhodobo plánoval aj v kontexte usporiadania OH stať sa najvýznamnejším európskym veľkomestom a na svojej podobe neustále pracuje."

- Vždy sa pri tejto príležitosti skloňuje doprava, ako dokáže mesto zvládnuť nadštandardný nápor divákov, športovcov či novinárov. V Pekingu sa nijaké avizované ťažkosti s transportom nevyskytli. Bude to teraz iné?

"Čína je v tomto iná. Subordinácia, hierarchia a disciplína majú v Ázii úplne iný charakter ako v Európe. Sloboda, demokracia a taká individuálna anarchia môže priniesť problémy. Okrem toho Peking mal široké ulice, kým srdce Londýna, ktoré je široké a starobylé je popretkávaný úzkymi, krivoľakými uličkami v komplikovanej sieti. Doprava preto podľa mňa bezbolestná nebude. Jediná vec, ktorá bude bezproblémová, bude metro, ale nad zemou bude presun trvať určite dlhšie. Londýn sa snažil s prípravami, robil, čo mohol, ale excelentné to nebude."

- Tradičný prístav Slovákov počas OH - Slovenský dom je prvýkrát bez prístupu verejnosti. Bude lokalizovaný v srdci Londýna neďaleko Piccadilly Circus či Trafalgar Square. Za prílišnú noblesu si vyslúžil kritiku v domovine, údajne odchádza od ľudí a neplní svoje poslanie.

"Je to večný otáznik. Ak je to krčma, kde sa čapuje pivo a pije sa, môže tam chodiť, kto si len zmyslí, je zle. Ak je to na druhej strane palác, ktorý je jeden z najkrajších v Londýne a patrí kráľovskej rodine a môže sa tam chodiť len v saku, zase je zle. Ak je to na okraji mesta, kam sa nikomu nechce chodiť lebo je to od ruky, je zle. Ak je to v centre a takmer 100 percent návštevníkov Londýna aspoň raz za týždeň okolo neho prejde, tak je zase zle. Skutočne neviem, čo by bolo uspokojivé. Podľa mňa je to dobrý Slovenský dom, ktorý ale nebude prístupný pre 150.000 Slovákov, pracujúcich, študujúcich a žijúcich na Ostrovoch. Bohužiaľ, to sa nedá, oproti sa však otvára slovenský šport pub. Je to projekt na 4 roky, len zohnať dobrých kuchárov z kvalitných kuchýň slovenských hotelov a presťahovať ich na mesiac do Londýna nie je jednoduché. Ľudia by sa na to mali pozerať reálne, to že máme teraz výnimočný dom na výnimočnej adrese považujem za výhru."

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: foto.mows.sk
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy