VIDEO Trnava zvládla prvý krok, eufória má zelenú

Ľuboš Hanzel v zápase na rumunskej pôdeĽuboš Hanzel v zápase na rumunskej pôde Zdroj: TASR

BUKUREŠŤ/TRNAVA - Futbalisti Spartaka Trnava sa víťazstvom 1:0 na pôde Steauy Bukurešť postarali o jeden z najcennejších výsledkov slovenského klubu v posledných rokoch a zároveň nadviazali na minuloročné účinkovanie v Európskej lige. Od postupu do ďalšej fázy ich však ešte delí náročný krok. Musia zvládnuť domáci zápas (9. august), do ktorého pôjdu s tesným, ale mimoriadne dôležitým náskokom.

V 55-tisícovej aréne, do ktorej si našlo cestu necelých 24 000 fanúšikov (medzi nimi aj viac ako 300 Trnavčanov), sa udial rozhodujúci moment už v 5. minúte. Strelu Čarnotu neudržal brankár Tatarusanu a pohotový Mikovič doklepol loptu do siete.

Od toho momentu sa Trnavčania sústredili hlavne na pozornú defenzívu a snažili sa kaziť útočné akcie domácich. Tlak s pribúdajúcimi minútami rástol a pred Filipkovou bránou to vo viacerých momentoch doslova "horelo". Najväčšie šance si Steaua vypracovala v závere polčasu, ale vyrovnania sa nedočkala. Podobný obraz ponúklo aj druhé dejstvo, trnavský obranný val, do ktorého boli zapojení všetci hráči, však naďalej odolával. V 81. minúte navyše dostal červenú kartu za oplácanie tvorivý stredopoliar Tanase, čím čiastočne oslabil záverečný nápor Rumunov.

Spartak dokázal vyťažiť z minima maximum, v odvete ho s najväčšou pravdepodobnosťou čaká vypredaný štadión a fanúšikovia reálne snívajúci o postupe do skupiny druhej najprestížnejšej pohárovej súťaže v Európe. Eufória v Trnave má opäť "zelenú". Navyše v nedeľu 5. augusta je na programe ligové derby so Slovanom Bratislava na domácej pôde.

Bodovanie výkonov hráčov podľa rumunského denníka Gazeta Sporturilor

Skvelý výsledok si váži aj tréner Pavel Hoftych, ktorý však krotí prílišný optimizmus a ešte nevidí svojich zverencov v ďalšej fáze. "Do zápasu sme vstúpili najlepšie, ako sme mohli. Gól nám pomohol v nádhernej aréne získať sebavedomie. Súper mal prevahu, ale cez šťastie, ktoré potrebujete, a po obetavom tímovom výkone sa nám podarilo víťazstvo ubrániť. Steaua má výborné mužstvo, ktoré vie hrať rýchlo a kombinačne, ale my sme dnes vzadu obstáli, za čo sa musíme poďakovať Mirovi Filipkovi. My sme skromný klub na európskej scéne a hoci sme dosiahli fantastický výsledok, ešte sa rozhodne nevidíme v ďalšom kole. Steaua je klub, ktorý je po všetkých stránkach ďaleko nad nami. My sa však v domácom prostredí pobijeme o postup," uviedol Hoftych na tlačovej konferencii.

Trnavskí futbalisti sa mohli okrem pár stoviek fanúšikov na štadióne v Bukurešti spoľahnúť aj na čiastočnú pomoc "na diaľku".

(foto: spartak.sk)

V areáli Štadióna Antona Malatinského totiž vedenie klubu zabezpečilo prenos na veľkoplošnej obrazovke a ponúklo tak obyvateľom najfutbalovejšieho mesta na Slovensku netradičný zážitok. Cestu na tréningovú plochu za východnou tribúnou si našlo viac ako 1000 fanúšikov od najmenších až po tých, ktorí si pamätajú aj posledný slovenský titul. Samozrejme nechýbalo občerstvenie a predaj klubových suvenírov. Spoločnosť priaznivcom robili zranení futbalisti Martin Vyskočil a Jiří Koubský, ktorí priebežne hodnotili zápas.

(foto: trnavskyhlas.sk)

Odetí v klubových farbách si vychutnali nevšedný zážitok umocnený cennou výhrou z horúcej pôdy a po góle Mikoviča nastal skutočný ošiaľ.