USA si pochutili na Argentíne, Španieli podľahli Brazílii

Kevin Durant pod argentínskym košomKevin Durant pod argentínskym košom Zdroj: SITA

LONDÝN - Basketbalový turnaj mužov na olympiáde v Londýne ponúkol vyvrcholenie základných skupín. Suverenitu potvrdili Američania, ktorí aj v záverečnom súboji predviedli fantastickú ofenzívu a Argentíne nastrieľali 126 bodov. Tentokrát neboli až tak precízni v obrane, keďže takmer inkasovali stovku. Po prvom polčase pritom zámorský tím viedol iba o jeden bod. Najlepším strelcom bol Kevin Durant s 28 bodmi.

Jediným nezdolaným mužstvom zostal práve americký výber. Rusko totiž v záverečných bojoch v skupinách nečakane podľahlo Austrálii 80:82, o čom rozhodol Patty Mills trojkou v poslednej sekunde. Rusom nevyšiel už vstup do zápasu a čoskoro prehrávali o osem bodov. Skóre sa im podarilo otočiť až v tretej štvrtine. Potom znova viedla Austrália až o osem bodov, ale Rusko záverečným tlakom a šnúrou 10:2 smerovalo za tesnou výhrou. V poslednej sekunde však vystrelil za tri body Mills a potvrdil, že v tejto disciplíne patrí spolu s Američanom Anthonym k najlepším na turnaji.

Austrálii ani výhra nepomohla k posunu zo štvrtého miesta, hoci má rovnakú bilanciu ako Španieli. Majstri Európy okolo hviezdneho Paua Gasola totiž utrpeli druhú prehru na turnaji od Brazílie. Španieli proti Brazílčanom premárnili polčasové vedenie o 11 bodov a prehrali 82:88. Prepadli najmä v poslednej štvrtine (16:31). Na konečnom treťom mieste tabuľky sa teraz vyhnú až do prípadného finále tímu USA. Pri výhre nad Brazílčanmi a postupe z druhého miesta by na nich favorit turnaja mohol čakať už v semifinále. Už pred zápasom s Brazíliou sa preto v španielskych médiách špekulovalo o možnom úmyselnom vypustení zápasu. Tréner Sergio Scariolo aj hráči to ale odmietli.