Brazília s Mexikom vo finále futbalového turnaja OH

Leandro Damiao a Juan Jesus pri oslave góluLeandro Damiao a Juan Jesus pri oslave gólu Zdroj: SITA

LONDÝN - Futbalisti Mexika a Brazílie sa stretnú vo finále olympijského turnaja. V semifinále na londýnskom štadióne Wembley Mexičania zdolali Japonsko 3:1 a favorizovaná Brazília v Manchestri vyhrala nad Kórejskou repubikou hladko 3:0.

Brazílčania sa dostali do boja o zlato po dlhých 24 rokoch aj zásluhou dvoch zásahov Leandra Damiaoa v druhom polčase. "Kanárikov" dostal do vedenia defenzívny stredopoliar Romulo v 38. minúte a v druhom dejstve si postup poistili. V Pekingu pred štyrmi rokmi brala Brazília bronz.

Historický prvý postup Mexičanov do finále OH sa nerodil ľahko, keď ich súper viedol už v 12. minúte. Marco Fabian a Oribe Peralta ale otočili skóre a výsledok pečatil v nadstavenom čase Javier Cortes.

"Máme už isté striebro, ale chceme zlato," povedal kouč víťazov Fernando Luis Tena a dodal: "Sme futbalový národ, dnes sa musí doma poriadne oslavovať."

Doteraz najlepším výsledkom futbalistov Mexika na OH bola prehra v súboji o tretie miesto s Japonskom na domácich hrách v roku 1968.

Japonský tréner Takaši Sekizuka smútil: "Začali sme dobre, ale potom sme sa prestali hýbať. Sme veľmi sklamaní, ale musíme sa z toho čo najskôr dostať a pripraviť sa na ďalší duel."

Mexiko - Japonsko 3:1 (1:1)
Góly: 31. Fabian, 65. Peralta, 90.+3 Cortes - 12. Ocu

Brazília - Kórejská republika 3:0 (1:0)
Góly: 38. Romulo, 57. a 64. Leandro Damiao