VIDEO Trnava v odvete podľahla Steaue 0:3 a lúči sa s EL

Trnavčan Ladislav Tomaček (vľavo) a Vlad Chiriches Trnavčan Ladislav Tomaček (vľavo) a Vlad Chiriches Zdroj: SITA

TRNAVA - Futbalisti Spartaka Trnava prehrali vo odvetnom zápase 3. predkola Európskej ligy UEFA 2012/2013 so Steauou Bukurešť 0:3 a ako posledný slovenský zástupca sa rozlúčili s účinkovaním v pohárovej Európe.

Hostia zmazali manko z prvého duelu už v 8. minúte zásluhou Adiho Rochu a po zmene strán si ďalšími dvoma gólmi z kopačiek Raula Rusescua a Stefana Nikoliča vybojovali postup do play off.

Spartak Trnava - Steaua Bukurešť 0:3 (0:1)
Góly: 8. Rocha, 77. Rusescu, 84. Nikolič. Rozhodoval: Aranovskij (Ukr.), ŽK: Hanzel, Tomaček, Sabo - Georgievski, Costea, Bourceanu, 13 789 divákov. /prvý zápas 1:0, do play off postúpila Steaua/

Spartak: Filipko - Stožický, Janečka, Čvirik (24. Tomaček), Hanzel - Sabo, Gross, Karhan, Bicák (87. Koubský) - Čarnota (82. Mikinič) - Mikovič

Steaua: Stanca - Georgievski, Gardos, Chiriches, Parvulescu - Chipciu, Pintilii, Bourceanu, Costea (80. Latovleviči) - Rusescu (89. Balan) - Rocha (60. Nikolič)

Hneď v úvodnej minúte Mikovič svojou aktivitou vybojoval pre Spartak priamy kop z rohu šestnástky, s Karhanovým strieľaným centrom si však brankár Stanca bez problémov poradil. Takmer vypredaný Štadión Antona Malatinského stíchol v 8. minúte, keď Rocha po zaváhaní domácej obrany otvoril skóre a veľmi rýchlo zmazal tak favoritovo manko z prvého duelu - 0:1. Spartakom, ktorý nastúpil v identickej zostave ako v Bukurešti, inkasovaný gól otriasol a v ďalších minútach sa predovšetkým bránil. Domáci mali na mále v 23. minúte, keď Filipko iba vyrazil loptu pred seba a Rusescu poslal loptu tesne vedľa ľavej žrde. O minútu neskôr pristúpila domáca lavička k vynútenému striedaniu, keď zraneného Čvirika nahradil Tomaček. Spartak preskupil rady a začal byť nebezpečnejší. Práve Tomaček sa v 40. minúte ocitol v dobrej príležitosti, ale ľavačkou trafil len do miesta, kde stál pripravený Stanca. Keďže krátko pred ním Bicák z ťažkého uhla netrafil bránu, mužstvá zišli do šatní za stavu 0:1.

Krátko po zmene strán vznikla vo veľkom vápne Spartaka skrumáž, ktorú však Steaua ani na dvakrát nedokázala potrestať. Po Tomačekovom priamom kope z 53. minúty mal vyrovnanie na hlave Karhan, lopta však len lízla pravú žrď. Na druhej strane mohlo zahrmieť v 63. minúte, Filipko však s námahou vytlačil strelu Bourceanuho z priameho kopu. Postupovú tajničku rozlúskol v 77. minúte Rusescu, po ktorého zakončení skončila lopta za bránkovou čiarou - 0:2. Spartak, ktorý v tej chvíli musel streliť dva góly, prišiel v 79. minúte o svojho trénera Pavla Hoftycha, ktorého hlavný rozhodca vykázal na tribúnu. Klinec do postupovej rakvy Trnava zatĺkol v 84. minúte striedajúci Nikolič, keď nikým nekrytý poslal loptu hlavou za bezmocného Filipka - 0:3. "Bílí andeli" sa v závere snažili aspoň o čestný gól, no ani ten im napokon nebol dopriaty a s Európskou ligou sa rozlúčili domácou prehrou 0:3.

Pavel Hoftych, tréner Spartaka: "Blahoželám súperovi k postupu, v súčte oboch zápasov bol lepší a kvalitnejší. Teší nás, že sme dobrým výsledkom v Bukurešti prilákali plný štadión a mohli snívať o postupe. Žiaľ, naše plány narušil inkasovaný gól a potom zranenie kľúčového obrancu Čvirika. Zranil si kľúčnu kosť a možno bude potrebná operácia. Museli sme preskupiť rady, čo nám narušilo útočnú väzbu. Mikovič sa musel stiahnuť viac do stredu a potom nám chýbal v útoku. Prvý polčas sme nejako prežili a až do druhého gólu sme myslím hrali dobrú partiu. Mali sme tam aj určité šance či pološance, no po druhom a treťom góle už súper kontroloval hru a zápas v pohode dohral. Hráčom ďakujem za poctivý zápas proti veľmi silnému súperovi. Čo sa týka určitých verdiktov rozhodcu, v takýchto zápasoch sa zvykne pomôcť skôr favoritovi, ale určite neboli príčinou našej prehry. Arbitrom najviac vyčítam moje vykázanie, bolo nezmyselné a nesúhlasím s ním."

Laurentiu Reghecampf, tréner Steauay: "Strašili nás divákmi, no všetko prebehlo na vysokej úrovni. Blahoželám tak im, ako aj aktérom stretnutia za to, čo dnes predviedli pred zaplnenými tribúnami. Už po prvom zápase v Bukurešti som povedal, že máme dobré mužstvo, ale futbal sa hrá na góly. Doma sme to nedokázali, no som veľmi šťastný, že sa nám to podarilo dnes večer a že sme postúpili do play off. Ešte však nemáme čo oslavovať, je za nami len prvý krok. Musíme byť pevne nohami na zemi."

Miroslav Karhan: "Žiaľ, futbalová Európa je o kúsok ďalej ako my. Treba športovo priznať, že v globále postúpilo lepšie mužstvo. Nepovedal by som, že nás zlomil úvodný gól, hoci sme chceli udržať bezgólový stav čo najdlhšie. Rozhodujúci bol druhý gól, tam sme už museli skórovať dvakrát a to už bolo 15 minút pred koncom nereálne. Treba sa pozrieť na silu Steauy, keď sa pri útoku dostala dvoma prihrávkami do šestnástky. Jednoducho boli futbalovo lepší a zaslúžene postúpili."

Mário Bicák: "Mali tri šance a dali tri góly, boli šťastnejší v koncovke. Kombinačne je rumunský futbal niekde inde než ten slovenský. Napriek tomu si myslím, že sme s nimi odohrali veľmi dobrú partiu. Treba im zagratulovať, boli lepší. Verím, že už v Senici urobíme všetko pre to, aby sme potešili fanúšikov."

• Zdroj: SITA, TASR, youtube