VIDEO Trnavčania smutní, ale realisti: Postúpil lepší

Choreografia fanúšikov Trnavy na zápase so Steauou
Choreografia fanúšikov Trnavy na zápase so Steauou

TRNAVA - Účinkovanie slovenských futbalových klubov v pohárovej Európe sa v sezóne 2012/2013 skončili skôr, ako sa tie najlepšie kluby do súťaže vôbec zapojili. Steaua Bukurešť na pôde Spartaka Trnava v odvete 3. predkola Ligy majstrov potvrdila, že je kvalitatívne na vyššej úrovni a po prehre 0:1 v domácom prostredí ukázala silu na Štadióne Antona Malatinského. Prehra 0:3 je možno pre niekoho krutá, ale jednoznačne zaslúžená.

Takmer 14-tisícová kulisa, v slovenských pomeroch v tomto období obrovská vzácnosť, bola od prvej sekundy zápasu mimoriadne "nažhavená" a snívala o postupe do posledného predkola. Elektrizujúca atmosféra umocnená choreografiou s odkazom "Naša hra, naše pravidlá" cez celú Severnú tribúnu.

Trnavskí priaznivci sa opäť raz postarali o nezabudnuteľný zážitok a zimomriavky na tele. V tomto trende vydržali až do konca zápasu, najskalnejšie jadro neprestalo povzbudzovať po prvom, druhom ani treťom góle a dokázalo, že patrí k tým najlepším v Európe. Ostatné tribúny síce s pribúdajúcimi minútami a gólmi v domácej sieti chladli, ale na konci stretnutia všetci spoločne veľkým potleskom poďakovali hráčom za účinkovanie v pohárovej súťaži. 

Choreografia fanúšikov Trnavy na

Škoda, že výkony fanúšikov aspoň čiastočne nenapodobnili aj domáci hráči na trávniku. To, čo im vyšlo v prvom zápase, keď dokázali odolať náporu rumunských akcií sa im na vlastnom štadióne "zrútilo" už vo 8. minúte. Výborne technicky vybavný súper udrel po rýchlej akcii po autovom vzhadzovaní, na ktorej konci zasunul loptu do bránky Rocha. Stále bolo všetko otvorené, ale na hracej ploche jednoznačne dominovali hostia. Tí mali vo svojom strede množstvo mladých hráčov, ktorí predovšetkým v druhom polčase vycítili, že Spartakovci im jednoducho nestačia a naplno predviedli svoje schopnosti. 

Pohľad na zápasovú súpisku, kde zaujal rozdiel vo veku hráčov Spartaka a Steauy

3

Druhýkrát udreli až v 77. minúte, kedy sa už možno väčšina prítomných chystala na predĺženie. Na prvý pohľad diskutabilný presný zásah, ale platil a hlavne hrozba "visela vo vzduchu" už dlhšie, takže gól Rusescua bola spravodlivým vyústením diania na trávniku. Trnavčania vedeli, že dva góly takto vyspelému súperovi nedajú a o sedem minút neskôr im zasadil "klinec do pohárovej rakvy" hlavou Nikolič. V tom momente sa s tribún pobrali najviac nespokojní diváci, ale väčšina zostala až do úplného záveru a poďakovala svojim obľúbencom, čím v podstate aj uznala kvality súpera. 

Rovnako hodnotili zápas aj obaja tréneri na tlačovej konferencii či hráči bezprostredne po zápase.

Tréner Steauy Laurentiu Reghecampf poďakoval za korektný dvojzápas a zložil poklonu obecenstvu: "Strašili nás divákmi, no všetko prebehlo na vysokej úrovni. Blahoželám im, aj aktérom stretnutia za to, čo dnes predviedli pred zaplnenými tribúnami. Už po prvom zápase v Bukurešti som povedal, že máme dobré mužstvo a futbal sa hrá na góly. Doma sme to nedokázali, no som veľmi šťastný, že sa nám to podarilo v odvete a že sme postúpili do play off. Ešte nemáme čo oslavovať, je za nami len prvý krok. Musíme byť pevne nohami na zemi."

Laurentiu Reghecampf

Potom sa k slovu dostal český tréner Trnavy Pavel Hoftych, ktorý na úvod zagratuloval k zaslúženému postupu a následne vymenol hlavné faktory prehry: "Blahoželám súperovi, v súčte oboch zápasov bol lepší. Teší nás, že sme mali "plný dom" a mohli snívať o postupe. Naše plány narušil rýchly gól, zranenie kľúčového obrancu Čvirika. Mikovič sa musel stiahnuť viac do stredu a potom chýbal ten jeho dôraz v útoku. Mali sme tam aj určité šance, no po druhom a treťom góle už súper kontroloval hru a zápas v pohode dohral. Hráčom ďakujem za poctivý zápas proti veľmi silnému súperovi. Steaua bola jasne lepšia, zázrák trval iba jeden zápas."

Pavel Hoftych

Búrlivá atmosféra sa miestami presunula z tribún aj na striedačky, čo si napokon trnavský kormidelník odniesol vykázaním na tribúnu. "Rozhodcovia v takýchto zápasoch zvyknú skôr pomôcť favoritovi, ale určite neboli príčinou našej prehry. Moje vykázanie však bolo nezmyselné a nesúhlasím s ním, iba som si bránil svoje územie. Pred zápasom nás upozornili, že koučovať môže iba jeden. Rumuni tam "lietali" traja-štyria a jeden z nich mi v určitom momente vliezol do môjho sektoru. Vytlačil som ho rukami a rozhodca nás oboch poslal preč," dodal Hoftych. 

Realistom bol aj najskúsenejší hráč Trnavy Miroslav Karhan: "Žiaľ, futbalová Európa je o kúsok ďalej ako my. Treba priznať, že v globále postúpilo lepšie mužstvo. Nezlomil nás úvodný gól, hoci sme chceli udržať bezgólový stav čo najdlhšie. Rozhodujúci bol druhý gól, tam sme už museli skórovať dvakrát a to už bolo 15 minút pred koncom nereálne. Treba sa pozrieť na silu Steauy, do útoku sa famózne dostali dvoma prihrávkami a boli v šestnástke. Jednoducho lepší a zaslúžene postúpili. Ťažko by sa niečo dalo urobiť inak, keď je súper futbalovejší, tak toho veľa nezmôžete. Aj v Bukurešti boli lepším mužstvom, teraz potvrdili kvalitu. Chcem poďakovať našim fanúšikom, opäť boli fantastickí."

Atmosféra počas zápasu

Zostrih zápasu

Tlačová konferencia


Zdroj:
športky, ts, youtube
Foto:
SITA

DISKUSIA