Azerbajdžanskí zápasníci zlatí do 60 a 84 kg, Uzbek do 120

Toghrul AsgarovToghrul Asgarov Zdroj: SITA

LONDÝN - Triumfom dvojice Azerbajdžancov sa skončili zápasnícke boje v predposledný deň olympiády v Londýne. Víťazom v zápasení voľným štýlom v hmotnostnej kategórii do 60 kg sa stal Toghrul Asgarov (19), ktorý vo finále zdolal úradujúceho majstra sveta Rusa Besika Kuduchkova.

Pre úradujúceho juniorského majstra sveta i Európy Asgarova je životný úspech.

Bronzové medaily získali Američan Coleman Scott a Ind Yogeshwar Dutt.

Finále do 60 kg: Toghrul Asgarov (Azer.) - Besik Kuduchkov (Rus.) 3:0

O 3. miesto: Yogeshwar Dutt (India) - Ri Jong Mjong (KĽDR) 3:1, Keniči Jumoto (Jap.) - Coleman Scott (USA) 1:3

Konečné poradie: 1. Toghrul Asgarov (Azer.), 2. Besik Kuduchkov (Rus.), 3. Coleman Scott (USA) a Yogeshwar Dutt (India), 5. Keniči Jumoto (Jap.), a Ri Jong Mjong (KĽDR), 7. Masoud Esmaeilpoorjouybari (Irán), 8. Hassan Ibrahim (Egypt)

Víťazom hmotnostnej kategórie do 84 kg sa stal Šarif Šarifov, ktorý vo finále zdolal Jaimeho Espinala z Portorika. Úradujúci majster sveta potvrdil úlohu favorita a dosiahol najväčší úspech v kariére. Espinal sa stal vôbec prvým zápasníkom z Portorika, ktorý získal olympijskú medailu.

Bronzové kovy si v hale ExCeL vybojovali Iránec Ehsan Lashgari a Gruzínec Dato Marsagišvili.

Finále do 84 kg: Jaime Espinal (Portor.) - Šarif Šarifov (Azer.) 1:3

O 3. miesto: Ibrahim Bolukbasi (Tur.) - Ehsan Lashgari (Irán) 1:3, Dato Marsagišvili (Gruz.) - Soslan Gatciev (Biel.) 3:1

Konečné poradie: 1. Šarif Šarifov (Azer.), 2. Jaime Espinal (Portor.), 3. Dato Marsagišvili (Gruz.) a Ehsan Lashgari (Irán), 5. Soslan Gatciev (Biel.) a Ibrahim Bolukbasi (Tur.), 7. Jake Herbert (USA), 8. Anzor Urišev (Rus.)

Reprezentant Uzbekistanu Artur Tajmazov (33) obhájil zlatú medailu z Pekingu. Skúsený borec zdolal vo finále hmotnostnej kategórie do 120 kg Gruzínca Davita Modzmanašviliho. Tajmazov získal cenný kov na ostatných štyroch olympiádach, v Sydney 2000 bol druhý a v Aténach 2004 triumfoval.

Bronzové medaily v britskej metropole získali Rus Biľal Machov a Komeil Ghasemi z Iránu.

Finále do 120 kg: Artur Tajmazov (Uzb.) - Davit Modzmanašvili (Gruz.) 3:1

O 3. miesto: Daulet Šabanbay (Kaz.) - Biľal Machov (Rus.) 1:3, Komeil Ghasemi (Irán) - Tervel Dlagnev (USA) 3:1

Konečné poradie: 1. Artur Tajmazov (Uzb.), 2. Davit Modzmanašvili (Gruz.), 3. Biľal Machov (Rus.) a Komeil Ghasemi (Irán), 5. Tervel Dlagnev (USA) a Daulet Šabanbay (Kaz.), 7. Chuluunbat Jargalsaikhan (Mong.), 8. Alexej Šemarov (Biel.)