Slovensko otvorilo kvalifikáciu MS 2014 remízou v Litve

Marek Bakoš, Deividas Semberas a Gediminas ViciusMarek Bakoš, Deividas Semberas a Gediminas Vicius Zdroj: SITA

VILNIUS - Slovenská futbalová reprezentácia vstúpila do kvalifikácie o postup na MS 2014 do Brazílie remízou 1:1 v Litve. Domáci tím pôsobil od úvodu sebavedomo a dočkal sa v 18. minúte, keď po priamom kope zaváhal Mucha a hlavou ho prekonal Žaliukas. Vyrovnanie prišlo v 41. minúte, presnou strelou z hranice pokutového územia sa presadil Sapara. Nepríjemné spomienky na kvalifikačný debut bude mať Pečovský, ktorý videl v 55. minúte červenú kartu za faul na Česnauskisa.

Trénerský tandem Michal Hipp - Stanislav Griga postavil v zápase vo Vilniuse do bránky Jána Muchu. Pred ním sa v defenzívnej línii predstavili Peter Pekarík, Tomáš Hubočan, Martin Škrtel a Radoslav Zabavník. Na poste defenzívnych stredopoliarov nastúpili Viktor Pečovský a Marek Sapara. V stredovej formácii figurujú aj Michal Ďuriš, Marek Hamšík a Miroslav Stoch. Vysunutým útočným tykadlom je Marek Bakoš.

Slováci nastúpia v ďalšom súboji G-skupiny v utorok 11. septembra proti Lichtenštajnsku na bratislavských Pasienkoch.

Litva - Slovensko 1:1 (1:1
Góly: 18. Žaliukas - 41. Sapara, ŽK: Vičius, Labukas - Škrtel, Bakoš, ČK: 90.+4 Labukas - 55. Pečovský, rozhodovali: Gomez - Aguilar, Fernandez (všetci Šp.), 4200 divákov.

Litva: Karčemarskas - Borovskij, Žaliukas, Klimavičius, Andriuškevičius - Šemberas - E. Česnauskis (58. Novikovas), Vičius (67. D. Česnauskis), Radavičius, Mikoliunas (75. Labukas) - Šernas

Slovensko: Mucha - Pekarík, Škrtel, Hubočan, Zabavník - Pečovský, Sapara - Ďuriš, Hamšík (87. Kucka), Stoch (60. Breznaník) - Bakoš (79. Jakubko)

Slováci, ktorým domáca kapela zahrala iba polovicu štátnej hymny, začali aktívne, opticky mali hru pod kontrolou. Už v 4. minúte nebezpečne strieľal Pečovský, Karčemarskas vyrazil a obrana odvrátila na roh, z ktorého hlavičkoval mimo Škrtel. V 10. minúte to po dlhom krížnom pase od Škrtela skúsil Stoch, no bez zmeny skóre. Litva udrela z ničoho nič v 18. minúte. Ďuriš sa dopustil faulu pred 16-kou, priamy kop zahral Mikoliunas a vysokú padajúcu loptu hlavou nekompromisne cez chybujúceho Muchu zaklincoval do siete stopér Žaliukas. V 24. strelil gól Bakoš, ktorému prihrával Hamšík, arbitri však kontroverzne usúdili, že do ofsajdu. Slováci boli v týchto pasážach ale dosť neistí, nedarili sa im prihrávky, v 25. minúte chyboval Hamšík, Šernas pretlačil loptu ku Mikoliunasovi, ten ale našťastie pre hostí strieľal mimo. Litve hra chutila, Radavičius o pár okamihov vyskúšal Muchu štipľavou tiahlou strelou. V závere polčasu ožili Slováci, Stoch dvakrát jeho typickým spôsobom zakončoval, raz presne do stredu brány a náručia gólmana, druhý pokus bol nádejnejší a Karčemarskas sa musel poriadne natiahnuť. Aktivita sa však hosťom vyplatila, po hrubej chybe Vičiusa v strede poľa v 41. minúte Hamšík získal loptu, pretlačil ju ku Saparovi a ten do protipohybu brankára vyrovnal.

Slovensko mohlo otočiť vývoj v 49. minúte, Saparov priamy kop cez celú 16-ku prepadol ku Bakošovi na zadnej tyčke, útočník Plzne však nedostal loptu slabším zakončením do siete. V 55. minúte prišla tvrdá rana pre hostí, rozhodca vylúčil Pečovského bez predchádzajúcej žltej karty po tvrdom zákroku na E. Česnauskisa. Litva sa dostala do početnej výhody, ale nedokázala ju vôbec využívať. Hralo sa síce viac na polovici Slovákov, ale nič vážne si Litva nevytvorila. Až v 83. minúte zaujala tvrdá strela Labukasa, ktorá inak nezamestnanému Muchovi narobila problémy, napokon ju však skrotil. V 89. minúte vyšachovali Litovci obranu, no Šernasovi technický obstrel Muchu nevyšiel podľa predstáv. V nadstavenom čase sa ale mohol zlomiť súboj na opačnej strane, Breznaník dotlačil loptu k Ďurišovi, ten však prestrelil nad. Ešte tesne pred koncom, keď domáci zahrozili po priamom kope z ostrého uhla, videl červenú kartu aj domáci Labukas.

Stanislav Griga: "Chceli sme tu vyhrať, to hovorím otvorene. Ale musíme byť spokojný aj s bodom, keďže sme hrali dlho o hráča menej. Hráči odohrali prvých 25 minút veľmi slabý zápas, hrlai sme pomaly a všetko nám dlho trvalo. Potom sami pochopili, kde je cesta a ako hrať a zaslúžene sme vyrovnali. Verili sme, že druhý polčas bude podobný, ale prišlo vylúčenie. Škoda chýb v úvode, s rozhodcami nič nenarobíme. Myslím si, že hráči sa vydali a odovzdali maximum. Chýbal iba ten druhý gól, ktorý by nás veľmi potešil. Stocha som stiahol kvôli problémom s defenzívou, my sme po vylúčení potrebovali hráča, ktorý bude hrať aj smerom dozadu. Chápem, že bol zo striedania sklamaný, ale to striedanie sa osvedčilo. Verili sme Jakubkovi, že by mohol rozhodnúť, ale na ten víťazný gól sme dnes nemali. Gól si zanalyzujeme, nepochybne tam mal podiel aj Mucha a uvidíme, ako to budeme riešiť v ďalších zápasoch."

Csaba László (tréner Litvy): "Pred zápasom by som bral remízu so Slovenskom, ale vzhľadom na priebeh duelu sa mi teraz máli. Dobre sme zatvárali priestor a súpera nepúšťali do vážnych šancí. Keď hráte väčšinu druhého polčasu v presile, mali by ste skórovať. Aj preto nemôžem byť úplne spokojný."

Marek Sapara: "Dnes sme mali na víťazstvo a mali sme vyhrať. Oni hrali o jedného viac, ale ani nechceli vyhrať a stiahli sa. Všetci sme veľmi sklamaní, dreli sme a logicky tam boli aj chyby. Škoda toho vylúčenia, už sme sa museli sústrediť na defenzívu. Nepamätám si na taký zápas, kde by rozhodca pískal takto úzkostlivo, ale na to sa nedá vyhovárať. Súper neprekvapil vôbec ničím, bojovali a to bolo všetko, čím nás ohrozili. Musíme si napraviť chuť s Lichtenštajnskom, na tento zápas už treba zabudnúť. Verím, že budeme mať 4 body, kvalifikácie je iba na začiatku."

Martin Škrtel: "Pri inkasovanom góle sme to nezvládli. Vedeli sme, že majú vysokých hráčov, ktorí takéto situácie môžu využiť a bohužiaľ sme z nej inkasovali. Som presvedčený, že keby sme hrali celý duel v jedenástich, tak by sme dali víťazný gól. Tridsať minút o jedného menej sa hrá veľmi ťažko. Snažili sme sa kontrolovať hru, zabezpečovať našu polovicu a využiť štandardku, no nepodarilo sa nám to."

Miroslav Stoch: "Zápas bol ťažký, inkasovali sme gól a až v závere polčasu sa nám podarilo vyrovnať. V druhom polčase, keď sme chceli pokračovať v aktívnom výkone, sme prišli o prísne vylúčeného hráča."

Radoslav Zabavník: "Podľa priebehu, keď sme hrali s vylúčeným hráčom, ten bod zrejme berieme. Prehrávali sme, vyrovnali sme, stratili sme hráča. Chceli sme tri body, máme jeden. Škoda toho gólu, hráč Jána Muchu preskočil, no my sme mu potom chceli pomôcť a vyrovnať. Bod z vonku po takomto priebehu je asi dobrý."

Viktor Pečovský (stredopoliar SR): "Som veľmi sklamaný. Čakal som celý život na túto šancu a príde jeden takýto okamih, ktorý pokazí celý dojem. Faul to bol, nie však úmyselný. Som rád, že chalani zvládli záver zápasu. Po stretnutí ma v kabíne podporili."

• Zdroj: športky, ts, SITA, TASR