O titul na US Open zabojuje Azarenková proti Williamsovej

Serena Williamsová
Serena Williamsová

NEW YORK - Víťazka ženskej dvojhry na grandslamovom turnaji US Open vzíde zo súboja medzi bieloruskou tenistkou Viktoriou Azarenkovou a Američankou Serenou Williamsovou. Rozhodli o tom piatkové semifinálové duely, v ktorých si Azarenková poradila s Ruskou Mariou Šarapovovou 3:6, 6:2, 6:4 a Williamsová sfúkla z kurtu Talianku Saru Erraniovú v dvoch setoch 6:1, 6:2.

"Snažila som sa využívať každú príležitosť hneď po tom, ako sa naskytla. Maria je skvelá hráčka, vyrukovala na mňa s veľkou palebnou silou a nedávala mi veľa možností rozbehnúť sa. Postupne som však čoraz lepšie umiestňovala loptičky na jej stranu dvorca a nachádzala som potrebný rytmus. Je to moje prvé finále na tomto podujatí, takže som nadšená, ale nechcem zostať pri tomto čiastočnom úspechu," skonštatovala Azarenková a dodala: "Usilovala som sa vyblokovať si z mysle skóre. Chcela som len odovzdať všetko. Vedela som, že moja súperka bude hrať tvrdo. Rovnako dobre som vedela, že ja budem musieť hrať ešte tvrdšie."

V štatistike vzájomných duelo Bieloruska zvýšila na 6:4. Mala vyrovnaný pomer "winnerov" a nevynútených chýb 19:19, zdolaná 44:42, z čoho jasne vypláva, na koho starne bola aktivita. Šarapovová vynikla na esá 8:0, zároveň však urobila 10 dvojchýb proti 5. Zvládla 10 z 11 zákrokov pri sieti, Bieloruska 11 z 13. Postupujúca zužitkovala 4 z 11 brejkbalov, účinnejšia Ruska 3 z 5 takýchto možností.
      
Najvyššie nasadená svetová jednotka Azarenková má šancu na zisk svojho druhého grandslamového titulu, s finálovou súperkou však má výrazne negatívnu bilanciu (1:9). Mladšia zo sestier Williamsových prehrala z doterajších desiatich vzájomných súbojov len jediný, aj to ešte v roku 2009. Turnajová štvorka sa bude snažiť o zisk v poradí štvrtého grandslamu z New Yorku, Serena sa tu naposledy tešila z prvenstva pred štyrmi rokmi.
      
Bez ohľadu na výsledok finále si Azarenková udrží post svetovej jednotky rebríčka WTA. Bieloruska si zahrá už o siedme finále v tomto roku, v prípade víťazstva by získala piatu tohtosezónnu trofej.

Williamsová na víťazné údery dominovala ohurujúco 38:6. Ešte nestratila ani set, v šiestich vystúpeniach pustila súperkám dovedna len 19 gemov. Talianka si napriek tomuto neúspechu zahrá vo finále, ale "len" vo štvorhre po boku krajanky Roberty Vinciovej.

Viktoria Azarenková (Biel.-1) - Maria Šarapovová (Rus.-3) 3:6, 6:2, 6:4
Serena Williamsová (USA-4) - Sara Erraniová (Tal.-10) 6:1, 6:2


Zdroj:
SITA, TASR
Foto:
SITA

DISKUSIA