Záver paralympiády bol rovnako veľkolepý ako začiatok

Záver paralympiády bol rovnako veľkolepý ako začiatokZáver paralympiády bol rovnako veľkolepý ako začiatok Zdroj: SITA

LONDÝN - V Londýne sa v nedeľu večer skončili XIV. paralympijské hry. Vyše 4200 zdravotne hendikepovaných športovcov zo 164 krajín bojovalo 11 dní v britskej metropole o 503 medailových kompletov. Najúspešnejší boli Číňania, ktorí si celkovo vybojovali 231 vzácnych kovov (95 - 71 - 65). Slovenská 34-členná výprava sa v britskej metropole dostala na pódium pre medailistov šesťkrát, dvakrát zaznela aj slovenská hymna.

Záverečný ceremoniál mal názov Festival ohňa (Festival of Flame), jeho hlavnou hviezdou bola domáca hudobná skupina Coldplay. Celkovo v programe koncipovanom ako hold Spojenému kráľovstvu vystúpilo vyše 1600 účinkujúcich, z toho 200 profesionálnych hercov. V beznádejne vypredanom hľadisku Olympijského štadióna bolo 80 000 divákov.

Britskú národnú hymnu na začiatku zaspievala nevidiaca sopranistka Lissa Hermansová, ktorá je postihnutá aj autizmom. Vzápätí vypochodovali na plochu štadióna vlajkonosiči so zástavami všetkých 164 zúčastnených krajín a v strede sa usporiadali do tvaru obrovského srdca. Slovenskú vlajku niesol dvojnásobný paralympijský víťaz z Londýna stolný tenista Ján Riapoš.

Športovci na rozdiel od úvodného ceremoniálu nenastupovali za svojou vlajkou, ale všetci spoločne vošli na štadión. Oficiálne boli predstavení šiesti noví členovia komisie športovcov Medzinárodného paralympijského výboru (IPC). Nasledoval koncert skupiny Coldplay, ktorá postupne predstavila svoje najväčšie hity.

Paralympijskú vlajku spustili z stožiara a starosta Londýna Boris Johnson ju prostredníctvom prezidenta IPC Philipa Cravena odovzdal starostovi Ria de Janeiro Eduardovi Paesovi. Nasledovalo vztýčenie brazílskej vlajky, národnú hymnu usporiadateľskej krajiny nasledujúcej paralympiády odohral aj Britský paraorchester zložený zo 17 hudobníkov s rôznym druhom postihnutia vrátane jednorukého klaviristu.

Pódium prebrali brazílske popové hviezdy a tanečné formácie, medzi ktorými opäť nechýbali zdravotne postihnutí umelci. Svojím vystúpením pozývali svet na XV. paralympijské hry 2016 do Ria.

Nasledovali príhovory predsedu organizačného výboru Sebastiana Coa a prezidenta IPC Philipa Cravena. Šéf IPC zdôraznil, že londýnska paralympiáda bola historicky najväčšia z hľadiska počtu športovcov, zúčastnených krajín i počtu udelených medailí.

"Paralympiáda v Londýne bola od začiatku do konca absolútnym triumfom," povedal britský premiér David Cameron, ktorému v roku 2009 zomrel postihnutý syn Ivan. "Moje myšlienky teraz smerujú k Ivanovi. Každý rodič myslí na veci, ktoré jeho postihnuté dieťa nedokáže spraviť. Na paralympiáde však športovci dokázali urobiť nadľudské veci. Toto bolo zlaté leto britského športu," zdôraznil Cameron narážajúc aj na medailovú žatvu usporiadateľskej krajiny na OH 2012 v Londýne.         

Paralympiáda v anglickej metropole prekonala rekord v sledovanosti. Na jednotlivé športoviská si našlo cestu 2,7 milióna divákov, hry sledovali fanúšikovia vo viac ako 100 krajinách sveta.

Paralympijský oheň zložený zo 164 horiacich mušlí, ktorý od 29. augusta horel na Olympijskom štadióne v londýnskom Olympijskom parku, postupne zhasínal. Záverečný ceremoniál ukončil tradičný ohňostroj.

 

  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: SITA
  • Zdroj: TASR, SITA

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy